Musicale – albo się je kocha, albo nienawidzi. Mają bowiem specyficzną estetykę, w której kwestie często są śpiewane i przeplatane pląsami aktorów, a to nie wszystkim odpowiada. Dla tych, którzy kochają musicale bądź jeszcze nie są w pełni przekonani, powstał ten ranking. Są tu najlepsze filmy z tego gatunku.
W musicalach ważniejszą rolę od fabuły odgrywa widowisko i muzyka. Często więc opowiadają dość banalne historie, żeby nie powiedzieć naiwne. Prostotę scenariusza rekompensują jednak imponujące sceny taneczne i utwory, które długo nie wychodzą z głowy po seansie. Często też za porywającą oprawą muzyczną idzie wspaniała oprawa wizualna. Niestety jednak w tym gatunku łatwo też otrzeć się o kicz. Nawet więc zatrudnienie najlepszych aktorów, nie daje gwarancji sukcesu. Wystarczy wspomnieć musical „Mamma Mia!”, który głęboko podzielił widzów. Jedni świetnie się na nim bawili, co zapewne było w dużej mierze zasługą skocznych piosenek Abby, inni przeklinali każdą minutę. Film zgarnął nawet całkiem pokaźna kolekcję Złotych Malin, czyli antyoscarów. Na szczęście są i takie musicale, które ogląda się z niekłamaną przyjemnością. W tym rankingi jest 15 najlepszych z nich. Poznajcie wszystkie.
15 NAJLEPSZYCH MUSICALI
15. Grease (1978)
Zestawienie otwiera muscial, z którego piosenki kolejne pokolenia śpiewają do dziś. „Grease” to prawdziwa klasyka. Film ten był drugim muzycznym przebojem po „Gorączce sobotniej nocy” z udziałem Johna Travolty, który tylko utrwalił jego pozycję w Hollywood. Opowiada historię szkolnej miłości Danny’ego i Sandy, którzy pochodzą z dwóch światów. Pełen energii musical pełen niezapomnianych przebojów.
14. Czarnoksiężnik z Oz (The Wizard of Oz, 1939)
Hollywoodzka klasyka i głośna rola siedemnastoletniej Judy Garland. „Czarnoksiężnik z Oz” to ekranizacja powieści dla dzieci, której główną bohaterką jest Dorotka. Podczas tornada wiatr porywa jej dom i przenosi do tytułowej krainy. Niestety zabija jednocześnie Czarownicę ze Wschodu. Z tego powodu Dorotka musi znaleźć czarnoksiężnika i prosić go o pomoc. Ten film broni się nawet teraz, mimo upływu tylu lat. Wisienką na torcie jest piosenka „Somewhere Over the Rainbow”.
13. Amerykanin w Paryżu (An American in Paris, 1951)
W tym filmie spotkały się dwie wielkie gwiazdy amerykańskiego musicalu – Gene Kelly i Vincent Minelli, aktor i reżyser. Amerykański żołnierz po zakończeniu II wojny światowej zostaje w tytułowym Paryżu, by poświęcić się malarstwu. Zawiera nowe znajomości, w tym z kobietami. Lekka historia, za to pięknie i wdzięcznie wyśpiewana i wytańczona.
12. Skrzypek na dachu (Fiddler on the Roof, 1971)
Ten musical jest o tyle nietypowy, że tu bohaterami nie są piękni i młodzi mieszkańcy wielkich miast. Jest to historia ubogiego mleczarza i jego rodziny, którzy mieszkają w małej wiosce w carskiej Rosji. Tewje wszedł w konflikt z Bogiem w takt sławnej piosenki „Gdybym był bogaczem”…
11. Córki dancingu (2015)
Jedyny polski musical w zestawieniu. Okazuje się zresztą, że rodzima kinematografia nie liczy zbyt wielu filmów w tym gatunku. Bohaterkami „Córek dancingu” są dwie młode syreny… Wyłowione z Wisły trafiają do dancingu właśnie. Tam śpiewają, zakochują się i zmagają z własną rybią tożsamością. Co ciekawe, film ten zachwycił amerykańską publiczność.
10. Dreamgirls (2006)
„Dreamgirls” to wielki kinowy przebój z Beyonce w roli głównej. Jest to historia luźno inspirowana perypetiami Diany Ross. Opowiada o żeńskim zespole soulowym, który stara się przepić w brutalnej rzeczywistości lat 60. Ta nakręcona z rozmachem historia naprawdę wciąga pod każdym względem.
9. Moulin Rouge! (2001)
Reżyser Buz Luhrmann to twórca, który stawia na widowisko. Nie inaczej jest i tutaj. „Moulin Rouge!” to porywający spektakl rozgrywający się w scenerii najsłynniejszego paryskiego kabaretu. Jedna z pracujących tam dziewczyn zakochuje się w ubogim poecie, jednak o jej względy zabiega także bogaty książę, skłonny finansować jej aktorską karierę. Co wybierze dziewczyna?
8. Hair (1979)
Słynny musical Milosa Formana to pełen witalności obraz lat 60. i kultury hippisowskiej. Bohaterem filmu jest Claude Bukowski, chłopak z Oklahomy, który przybywa do Nowego Jorku przed wstąpieniem do armii. Przypadkowo w Central Parku spotyka grupę hipisów i ulega urokowi wyznawanej przez nich filozofii. Jak się można domyślić, pojawia się również wątek miłosny.
7. Chicago (2002)
„Chicago” to bardzo stylowy musical rozgrywający się na przełomie lat 20. i 30. Główne role grają Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Richard Gere i Queen Latifah, Artystka wodewilowa trafia do wiezienia oskarżona o zabójstwo swojego kochanka. Pomaga jej niezbyt uczciwy prawnik, kreujący ją na gwiazdę. Film ten był reżyserskim debiutem Roba Marshalla na wielkim ekranie.
6. West Side Story (1961)
„West Side Story” to niemal synonim musicalu. Jest to ponadczasowa opowieść o miłości w stylu Romea i Julii przeniesiona w realia amerykańskich przedmieść lat 50. Bohaterami są młodzi ludzie, targani porywami serca. Zostają oni wciągnięci w porachunki gangów, co nieuchronnie prowadzi do tragedii. Z tego filmu pochodzą słynne sceny tańca na ulicach Nowego Jorku.
5. Kabaret (Cabaret, 1972)
Jeden z najsłynniejszych filmów Lizy Minelli, córki Vincenta Minellego i Judy Garland. Takie geny powodują, że była wręcz skazana na musical. W „Kabarecie” wcieliła się w śpiewaczkę kabaretową działającą w Berlinie w latach 30. Bierze ona udział w intensywnym życiu nocnym miasta, które rozpala się do czerwoności w przededniu dojścia Hitlera do władzy.
4. New York, New York (1977)
Kolejny wielki przebój z udziałem Lizy Minelli. Tutaj połączyła swoje siły z Martinem Scorsese i Robertem De Niro. Film ten opowiada o nowojorskiej scenie jazzowej. To właśnie stąd pochodzi piosenka o tym samym tytule co musical, która jest amerykańskim szlagierem. Film jest historią miłości między śpiewaczką a saksofonistą. Czy uda im się zrównoważyć miłość do muzyki i siebie nawzajem?
3. Les Misérables: Nędznicy (Les Misérables, 2012)
Adaptacja powieści Victora Hugo urzekła publiczność na całym świecie przede wszystkim bogactwem wizualnym. Jest to historia o uciskanych Francuzach i niesprawiedliwości społecznej. Na ekranie pojawia się prawdziwa plejada gwiazd: Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter czy Amanda Seyfried.
2. La La Land (2016)
Ten muscial połączył na ekranie dwa gorące nazwiska – Emmę Stone i Ryana Goslinga. Wcielili się oni w parę ambitnych artystów – ona jest aspirującą aktorką, on muzykiem. Połączyła ich miłość i magia miasta aniołów. Ale zaczynają ich różnić inne wizje przyszłości. Od strony wizualnej obraz został perfekcyjnie zrealizowany. Od muzycznej do sukcesu w dużej mierze przyczynił się udział Johan Legenda.
1. Deszczowa piosenka (Singin’ in the Rain, 1952)
Absolutny klasyk wśród musicali. Jest to historia twórców filmowych, którzy muszą się zmierzyć z końcem ery filmów niemych. Dźwięk zaczyna wkraczać do kin, co oznacza, że aktorzy muszą nie tylko wyglądać, ale i mówić. W główną rolę wcielił się niezastąpiony Gene Kelly, który w słynnej scenie tańczy na deszczu z parasolem i latarnią. To stąd pochodzi słynne „Singin’ in the rain”.
View Comments
Wg mnie zdecydowanie brakuje "Człowieka z LaManchy" i wspomnianego już wcześniej w komentarzu "Upiora w Operze"
Przepraszam a gdzie np „Upiór w operze” ?