Filmy katastroficzne obrazując kataklizmy, klęski żywiołowe czy wizje końca świata, dostarczają mnóstwa emocji. Te najlepsze nie pozwalają oderwać wzroku od ekranu. Choć opierają się na znanym schemacie, to potrafią skutecznie podnieść ciśnieni krwi. Poznajcie najlepsze filmy katastroficzne.
Filmy katastroficzne budowane są według dość utartego schematu. W centrum wydarzeń jest zazwyczaj męski bohater – przeważnie rozwodnik dzielący się opieką nad dziećmi z byłą żoną, wdowiec z dorosłymi dziećmi bądź przykładna głowa rodziny. Jest męskim typem, o silny etosie moralnym i zdolnością trzeźwego myślenia, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Żyje on sobie własnym życiem, gdy nieoczekiwanie znajduje się w centrum niespodziewanej katastrofy, przepowiadanej tylko przez nielicznych, których nikt nie chciał słuchać. Filmy katastroficzne przeważnie obrazują wizje końca świata w wyniku działania natury, kataklizmy naturalne, jak tornada, pożary, erupcje wulkanu czy tsunami, bądź wielkie katastrofy wywołane działalnością człowieka. Nasz główny bohater podejmuje heroiczny wysiłek, aby uratować swoją rodziną, a niekiedy i resztę świata.
Taki schemat świadomie bądź nie przyjmuje ok. 80 proc. wszystkich filmów katastroficznych. Tylko nieliczne z sukcesem wyłamują się schematom. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak je z przyjemnością oglądamy. Wracamy do tych produkcji ze względu na widowiskowe sceny, emocje i wysokie napięcie, które nie pozwala się oderwać od ekranu. Jeśli i wy szukacie silnych wrażeń w kinie, to mam dla was 12 najlepszych filmów katastroficznych.
Przeczytaj także: Najlepsze filmy wojenne. 12 mocnych filmów o wojnie
12. Pompeje (Pompeii, 2014)
Zestawienie najlepszych filmów katastroficznych otwierają „Pompeje”. Produkcja przenosi nas do 79 r. n.e., kiedy to dochodzi do erupcji wulkanu Wezuwiusza. Katastrofalne wydarzenia obserwujemy z perspektywy młodego gladiatora i niewolnika, Milo. Chłopak stara się odzyskać wolność i zdobyć rękę ukochanej. Erupcja wulkanu, która jak wiemy z historii doprowadzi do zagłady tytułowego miasta, może nie tylko pokrzyżować jego plany, ale pozbawić go życia. Trzeba otwarcie powiedzieć, że „Pompeje” to nie jest film wybitny, ale warto zobaczyć.
11. Sztorm (White Squall, 1996)
Ridley Scott wie, jak przykuć uwagę widzów. W filmie „Sztorm” opowiada opartą na faktach historię. Akcja rozgrywa się w latach 1960-1961. Christopher Sheldon jest kapitanem ćwiczebnego żaglowca „Albatros”. Razem z żoną Alice, okrętowym medykiem, zabiera w rejs szkoleniowy 13 kadetów szkoły morskiej. Na pokładzie jest jeszcze dwóch nauczycieli. Załoga wyrusza w rejs po południowym Pacyfiku. Wielka przygoda zamienia się w walkę o życie, gdy w natrafiają na potężny sztorm. Statek tonie, a część załogi ginie, w tym żona kapitana. Ocalali uporczywie dociekają, kto zawinił.
10. Twister (1996)
„Twister” to klasyka kina katastroficznego. Helen Hunt wcieliła się tu w pełną energii i odważną szefową grupy badającą tornada. Podążają śladem trąb powietrznych, niejednokrotnie narażając własne życie. Teraz stają przed jednym z najtrudniejszych zadań w swojej karierze – śledzą wyjątkowo duże tornado, które pustoszy stany. Czy jednak osobiste problemy nie zagłuszą zdrowego rozsądku? „Twister” to klasyka lat 90., która nie traci na aktualności.
9. Żywioł. Deepwater Horizon (Deepwater Horizon, 2016)
Kolejny film katastroficzny nakręcono na podstawie autentycznych wydarzeń z 2010 roku. „Żywioł” stara się zrekonstruować wydarzenia, które doprowadziły do jednej z największych katastrof ekologicznych w historii USA. Razem z Mike’iem Williamsem (Mark Wahlberg) trafiamy na platformę wiertniczą w Zatoce Meksykańskiej. Odwiert ropy jest już opóźniony o ponad 40 dni, a kierownictwo BP naciska, aby wreszcie zacząć. Mimo obiekcji, co do stanu bezpieczeństwa, załoga przystępuje do odwiertu. Szybko staje się jasne, że to był duży błąd. Mimo iż ta katastrofa była szeroko pokazywana w mediach, to i tak film od początku do końca mocno trzyma w napięciu.
8. Geostorm (2017)
„Geostrom” to film katastroficzny pokazujący, jakie mogą być skutki zmian klimatu. A pogoda na Ziemi staje się na tyle niebezpieczna, że światowe rządy tworzą wspólny program obronny o nazwie Dutch Boy Program. Obejmuje on sieć satelitów otaczających całą planetę, które uzbrojono w technologie z dziedziny geoinżynierii, maja powstrzymywać powstawanie klęsk żywiołowych. Po dwóch latach niezakłóconego działania system ochronny zaczyna szwankować. Gigantyczna geoburza może doprowadzić do ostatecznej zagłady ludzkości. Dwaj bracia wyruszają w niebezpieczną misję naprawy satelit.
7. San Andreas (2015)
Tytułowy San Andreas to uskok tektoniczny w Kalifornii. To on jest odpowiedzialny za liczne wstrząsy sejsmiczne, jakie nawiedzają ten region. Tym razem trzęsienie ziemi jest wyjątkowo silne. Los Angeles i San Francisco zostają obrócone w pył. Ray, pilot helikoptera ratunkowe, jednoczy siły z byłą małżonką, aby odnaleźć w zrujnowanym mieście ich jedyną córkę. Ten kasowy film został doskonale zrealizowany – efekty specjalne naprawdę wywierają wrażenie.
6. Contagion. Epidemia strachu (Contagion, 2011)
Odkąd świat mierzy się z pandemią koronawirusa, ten film na nowo zyskał popularność. Znakomity obraz Stevena Soderbergha pokazuje wizję świata zaatakowanego przez nowy, nieznany dotąd wirus odzwierzęcy. Rozprzestrzenia się on w zawrotnym tempie, atakuje szybko i brutalnie. Wywołuje dość drastyczne objawy, a śmiertelność jest porażająca. Świat pogrąża się w chaosie, ludzie umierają na ulicach, a służby porządkowe ledwo utrzymują porządek. Toczy się dramatyczna walka o szczepionkę. Zdecydowanie warto obejrzeć.
5. 2012 (2009)
Czas na film katastroficzny wyobrażający zagładę ziemi. Przed wiekami Majowie pozostawili ludzkości kalendarz, który dokładnie wskazywał datę końca świata i mówił o zjawiskach, które miału mu towarzyszyć. W 2012 roku okazuje się jednak, że wydarzenia znacznie przyśpieszają. Rozpoczyna się seria kataklizmów, które mają doprowadzić do ostatecznej zagłady – wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, tsunami etc. Jackson Curtis, kierowca limuzyny wynajmowany przez bogatego Rosjanina, dowiaduje się, że bogacze tego świata od dawana szykowali się na taki scenariusz. W Chinach czekają na nich specjalne przygotowane okręty, współczesne arki Noego. Jackson podejmuje dramatyczną walkę, aby dotrzeć tam wraz z rodziną.
4. Greenland (2020)
„Greenland” to najmłodszy spośród wszystkich zgromadzonych tu filmów katastroficznych. Do ziemi zbliża się kometa. Światowe mocarstwa długo ukrywają fakt, że ludzkość tego zderzenia nie przetrwa. Światowe rządy mają jednak plan awaryjny. Wybierają ludzi, którzy mają odbudować cywilizację po zagładzie i kieruje ich do bezpiecznych schronów. Wśród nich jest inżynier, John Garrity i jego rodzina. Gdy jednak reszta społeczeństwa orientuje się, że jest skazana na pewną śmierć, życie Johna jest zagrożone. W pierwszej połowie ten film jest niczym rasowy thriller.
3. Titanic (1997)
W zestawieniu najlepszych filmów katastroficznych nie mogło zabraknąć „Titanica”. Wszak historia miłosna jets tu tylko tłem i próbą udramatyzowania i tak już dramatycznych wydarzeń. Monumentalne dzieło Jamesa Camerona odtwarza wydarzenia z kwietnia 1912 r. Wtedy największy wycieczkowiec ówczesnego świata, okrzyknięty z miejsca „niezatapialnym”, zderzył się z górą lodową. Kolos szybko nabierał wody i tragedii nie dało się już powstrzymać. Za mała liczba łodzi ratunkowych skazała na śmierć setki ludzi. Film Camerona wciąż zachwyca widowiskowością.
2. Niemożliwe (Lo Imposible, 2012)
Bez wątpienia jedna z największych współczesnych naturalnych katastrof było tsunami z 2004 r., które nawiedziło wybrzeże Azji. Film „Niemożliwe” wraca do tych wydarzeń. Z ogromnym rozmachem pokazuje losy rodziny, która przeżyła tsunami. Maria, Henry i ich dwójka synów spędzają Boże Narodzenie w Tajlandii. Mieszkają w hotelu na samym brzegu oceanu. Raj jednak błyskawicznie zamienia się w piekło, gdy bez ostrzeżenia w wybrzeże uderza tsunami. Woda porywa wszystko i rozdziela rodzinę. Przeżycie wydaje się mniej niż możliwe, a jednak…
1. Pojutrze (The Day After Tomorrow, 2004)
Na szczycie zestawienia najlepszych filmów katastroficznych musiało się znaleźć „Pojutrze”. Klimatolog Jack Hall, jest przekonany, że ziemię czeka kolejna epoka lodowcowa. Nie przypuszczał jedynie, że tak szybko. Od Antarktydy odrywa się fragment pokrywy lodowej, który jest na tyle duży, że całą Ziemią wstrząsa seria kataklizmów – huragany, śnieżyce, gigantyczny grad, tornada. Jasne staje się, że zagłada jest nieuchronna i nie wszyscy zdołają przeżyć. Niestety syn Jacka utknął w zalanym wodą Nowym Jorku. Ojciec podejmuje dramatyczną decyzję o ratowaniu syna. Wraz z przyjacielem wyrusza z heroiczną misją ratunkową.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Super ranking. Na pewno muszę nadrobić film Contagion. Epidemia strachu. Zapowiada się fajnie
Bardzo na czasie ;)