Lekarze, ale też pielęgniarki i cały personel medyczny to grupa zawodów o szczególnym znaczeniu. Teraz, jak nigdy wcześniej, się o tym przekonujemy. Kino wielokrotnie portretowało lekarzy. Poniżej zebrałam najlepsze filmy i seriale, które opowiadają o tej grupie zawodowej i medycynie w ogóle.
Bycie lekarzem to wielka odpowiedzialność, jednak nie zawsze doceniana. Wszak nawet w sytuacji pandemii lekarze są adresatami zarówno wdzięczności, jak i hejtu. Jednak niezależnie od tego, lekarze stanowią szczególną grupę zawodową. Dbają bowiem w sposób bezpośredni o nasze zdrowie i życie. Muszą mieć do tego powołanie, jak i wiedzę. Wielokrotnie są świadkami narodzin, ale i śmierci, w obliczu której nawet oni są bezradni. Muszą radzić sobie z ludźmi znajdującymi się w stanie bezbronności – gdy są słabi i chorzy, sami przy tym nie powinni okazywać słabości. Te wszystkie złożoności świata medycyny wielokrotnie portretowało kino.
Filmów i seriali o lekarzach i medycynie jest bardzo dużo. Do tego w wielu produkcjach pojawiają się wątki lekarsko-medyczne. Poniżej jednak wytypowałam tylko te filmy, które są w 100 proc. poświęcone tej tematyce. Z reguły są to dramaty, choć można też znaleźć kilka komedii, pokazujących zawody medyczne w krzywym zwierciadle. Jednak zdecydowana większość filmów o lekarzach to produkcje koncentrujące się na trudach tego zawodu. Wiele z nich zyskało zresztą już status kultowych. Zatem przekonajcie się, które filmy i seriale o lekarzach warto obejrzeć.
Przeczytaj także: TOP 10: Najlepsze filmy o dziennikarzach i dziennikarskich śledztwach
12. Olej Lorenza (Lorenzo’s Oil, 1992)
Zestawienie najlepszych filmów o lekarzach i medycynie otwiera przewrotnie dramat, w którym lekarze grają jedynie drugoplanowe role, a cała historia wynika z rozczarowania ich postawą i możliwościami medycyny. Jest to oparta na faktach historia rodziców chłopca chorego na nieuleczalną, genetyczną chorobę mózgu. Lekarze nie dają im nadziei na powrót syna do zdrowia i wyrokują szybką śmierć. Zdesperowani rodzice na własną rękę starają się znaleźć sposób, aby pomóc swojemu dziecku, zatrzymać postęp choroby i uratować mu życie. Jest to poruszająca historia, o tym, że przełomy w medycynie czasem to nie tylko wynik determinacji, medycznej wiedzy, ale też po prostu miłości i niezgody na chorobę.
11. MASH (1970)
Kultowy film Robert Altmana to słodko-gorzka historia o wojnie w Korei widzianej oczami medyków. Do jednego ze szpitali polowych zostają przydzieleni dwaj nowi chirurdzy. Daleko im jednak do statecznych lekarzy. Nie stronią od żartów i zabawy, wykorzystując na nie każdą okazję. Nie wszyscy są jednak przychylni i szczególnemu poczuciu humoru. Jednak tylko on jest odskocznią od okropieństw bezsensownej wojny. Bo o tym, że jesteśmy na krwawej wojnie, Altman nie pozwala zapomnieć.
10. Doktor (Doctor, 1991)
Wbrew pozorom lekarze nie mają immunitetu na choroby. O tym właśnie jest kolejny film w zestawieniu, choć nie tylko. Doktor Jack McKee, choć był uznanym lekarzem, to jednak nie miał cierpliwości do swoich pacjentów. Wręcz często z nich szydził w mało wybredny sposób. W końcu jednak przyszło mu stanąć pod drugiej stronie barykady. Gdy zaczął pluć krwią, okazało się, że ma raka krtani. Miażdżąca diagnoza, spowodowała, że sam stał się pacjentem. Choć, jako lekarz wiedziała jakie ma rokowania, to jednak pierwszy raz poczuł na własnej skórze, co to znaczy zmagać się z chorobą i jakie znaczenie w leczeniu ma po prostu nadzieja.
9. Dr House (House M.D., 2004-2012)
Pierwszy serial w zestawieniu nie mógł być inny. Dr House to najbardziej osobliwy spośród wszystkich filmowych lekarzy. Delikatnie mówiąc, jest on niemiły, z góry zakłada, że wszyscy kłamią, nie potrafi nawiązywać więzi, sam jest uzależniony od leków i robi naprawdę wiele, aby zrazić do siebie dosłownie każdego. Przy tym wszystkim jest genialnym diagnostykiem, dlatego to do niego trafiaj najcięższe przypadki, których nikt inny nie potrafi rozwikłać. Współpracująca z nim grupa lekarzy nie ma jednak łatwo. Aspołeczny House, ciągle wystawia ich na próby.
8. Śmierć Pa Lazarescu (Moartea domnului Lăzărescu, 2005)
Kolejny film o lekarzach, a raczej służbie zdrowia, nie jest szeroko znany w Polsce. Jest to bowiem rumuńska produkcja, ale oddająca rzeczywistość w zapewne wielu krajach. Opowiada bowiem o systemie, który zamiast leczyć, przerzuca odpowiedzialność i o braku wrażliwości. 63-letni wdowiec, tytułowy pan Lăzărescu, mieszka sam. Pewnego dnia, gdy poczuł się źle, poprosił o pomoc sąsiadów. Przyjeżdża do niego karetka i lekarz decyduje o przewiezieniu pana Lăzărescu do szpitala. Tam jednak ze względu na podejrzenie alkoholizmu u pacjenta, personel nie chce przyjąć chorego. Karetka wiezie go więc do innego szpitala, gdzie sytuacja się powtarza. Tytuł podpowiada do czego doprowadziła nieczułość zarówno systemu, jak i ludzi.
7. Panaceum (Side Effects, 2013)
Kolejny film w zestawieniu produkcji o medycynie dotyczy psychologii i jej romansu z przemysłem farmaceutycznym. Dr Banks zajmuje się kobietą po próbie samobójczej. Jej mąż właśnie wyszedł z więzienia za przestępstwa finansowe, przez które stracili dawne, wspaniałe życie. Emily ledwo to wszystko znosi, depresja wydaje się silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Prosi swojego lekarza o przepisanie nowego leku, który pomógł jej przyjaciółce. Ten, choć skuteczny, ma poważne skutki uboczne – lunatykowanie. Właśnie podczas lunatykowania Emily zadaje swojemu mężowi śmiertelny cios. Sprawa stawia w złym świetle nie tylko producenta leku, ale też lekarza. Niezwykle ciekawy i przewrotny thriller psychologiczny.
6. Contagion – Epidemia strachu (Contagion, 2011)
Jeszcze do niedawna mogło się wydawać, że historia przedstawiona w tym filmie to czyste science-fiction. Obrazuje bowiem pandemię spowodowaną przez tajemniczy wirus. Jak pokazały wydarzenia ostatnich miesięcy, rzeczywistość wcale nie musi być odległa od fikcji. Niemniej film utrzymany w znakomitym tempie, przeprowadza widza przez rozwój epidemii, choć nie tylko od medycznej strony. Skupia się na historii kilku osób, w tym lekarzy i laborantów, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu. Z narażeniem życia starają się powstrzymać zabójczą chorobę. Warto obejrzeć, szczególnie z dzisiejszej, jakże innej niż jeszcze kilka miesięcy temu perspektywy.
5 Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo’s Nest, 1975)
Głośny film Milosa Formana, zdobywca pięciu Oscarów to historia złodzieja, który w obawie przed więzieniem udaje psychicznie chorego. Zamiast do celi trafia do zakładu psychiatrycznego. Jego szczęście nie trwa jednak długo. Szpital wcale nie jest dla niego bezpiecznym azylem. Okazuje się, że oddziałem rządzi despotyczna siostra Ratched, która nie szczędzi środków, aby zaprowadzić spokój. Ma do tego cały repertuar środków nacisku fizycznego i psychicznego, których nie waha się używać wobec zastraszonych pacjentów. Widząc opresyjną sytuację na oddziale, McMurphy postanawia się zbuntować, co ma jednak zgubne skutki.
4. Przebudzenia (Awakenings, 1990)
Czas na nieco bardziej optymistyczny film o uporze lekarzy i chęci niesienia pomocy. „Przebudzenia” to luźno oparta na faktach historia neurochirurga, który pracuje w szpitalu psychiatrycznym w nowojorskim Bronxie. Opiekuje się tam ludźmi w śpiączce, która jest efektem epidemii zapalenia opon mózgowych, jaka szalała w Nowym Jorku w latach 20. Wszyscy jego pacjenci są w zasadzie w stanie wegetatywnym od kilkudziesięciu lat. Młody lekarz nie godzi się z takim losem swoich podopiecznych. Wprowadza eksperymentalną terapię, która przynosi nieoczekiwane skutki. Świetnie zagrany, niezwykle wzruszający film.
3. Ostry dyżur (ER, 1994-2009)
Tego serialu po prostu nie mogło zabraknąć w zestawieniu. To na nim wychowało się miliony obecnych lekarzy i pielęgniark. Historie z życia pracowników tytułowego ostrego dyżuru wzruszały, czasem bawiły, zawsze jednak chwytały za serce. Oddawały dramatyzm pracy w służbie zdrowia, ale też codzienną rutynę personelu medycznego, zawodowe ambicje i osobiste zmagania. Wszystko to ujęte w dynamicznej formie, dzięki której każdy widz czuł, że jest w centrum wydarzeń, sprawiało, że każdy chciał leczyć i pomagać. To jeden z najpiękniejszych hołdów dla zawodów medycznych.
2. Bogowie (2014)
Na drugim miejscu polski film o lekarzu-legendzie, Zbigniewie Relidze, który dokonał pierwszego zabiegu przeszczepu serca. Film pokazuje, jak wielkim było to wyzwaniem, szczególnie w realiach komunistycznej Polski. Obraz znakomicie obrazuje zmagania głównego bohatera z komunistycznym aparatem, ale też ciągłym niedostatkiem sprzętu i oporną mentalnością Polaków. Pierwszym sukcesem Religi było powołanie do życia późniejszego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Kolejne sukcesy sprawiały, że droga do pierwszego przeszczepu serca staje się realna. Sukces jednak ma swoją cenę.
1. Patch Adams (1998)
Na podium niezwykła historia człowieka, który w pewnym momencie życia postanowił po prostu pomagać innym. Po samobójczej próbie, trafia na własne żądanie do szpitala psychiatrycznego. Tam dostrzega nieczułość personelu medycznego. Zauważa, że oni wcale nie chcą pomagać pacjentom, a jedynie wykonywać swoją pracę. Gdy, okazując zainteresowanie innym, Patchowi udaje się pomóc kilku osobom, postanawia zostać lekarzem. Na studiach medycznych stara się forsować swoje tezy, jak ważny jest kontakt z pacjentem oraz poprawa jego życia poprzez śmiech. Niekonwencjonalne metody Patcha nie zyskują jednak uznania przełożonych. On się jednak nie poddaje, nawet mimo kolejnych przeszkód i wielkiej życiowej tragedii. Najlepsze w tym filmie jest to, że opowiada autentyczną historię lekarza, który zmienił życie wielu osób. „Patch Adams” to najlepsze, co mogą obejrzeć przyszli adepci medycyny.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Polecam niesamowicie i z całego serca serial "The Good Doctor", jak na razie są 3 sezony, więc nie tak dużo, ale ogólnie - sztos :)
A, jeszcze zapomniałem o jednym z bardziej znanych seriali o tej tematyce: "Doktor Quinn" :)
Dorzuciłbym serial "Chirurdzy" - nie jestem fanem seriali jako takich, ale ten kiedyś przypadł mi do gustu.
"Przebudzenie" - thriller z 2007 r. Cała akcja tego filmu kręci się wokół szpitala/operacji.
"Znamię" - świetny dramat z 2002 r. z Kevinem Costnerem w roli głównej. Polecam!