Przytulna sypialnia. Jak urządzić ciepłą sypialnię?

Przytulna sypialnia marzy się każdemu po długim dniu. Szczególnie jesienią i zimą pomieszczenie to zyskuje na znaczeniu. Oczekujemy, aby aranżacja sypialni była ciepła, przyjazna, nastrojowa i sprzyjająca relaksowi. Podpowiadamy, jak osiągnąć taki efekt i urządzić idealne miejsce do wypoczynku we własnym domu.

Przytulność jest kategorią dość subiektywną. Można dane miejsce odbierać jako przytulne bądź nie. Zazwyczaj pod terminem przytulne rozumiemy miejsce, które spełnia kilka kryteriów – jest komfortowe, miłe, wygodne, zaciszne i znajome. Znaczenie mają w nim użyte materiały, oświetlenie i kolory. Co istotne, nie musi być wyszukane, ekskluzywne, czy designerskie. Ba – nie musi być choćby modne! Tutaj bowiem liczy się klimat, do którego wcale nie są potrzebne drogie rzeczy i dekoracje z najnowszych kolekcji. Mając to wszystko na uwadze, jak urządzić przytulną sypialnię? Taką, z której nie chce się wychodzić, w której chce się zjeść śniadanie w łóżku i spędzić deszczowy dzień. Do której się wraca z błogością i spokojem. Oto przytulna sypialnia krok po kroku.

Przeczytaj także: Mała sypialnia i sprawdzone pomysły na jej urządzenie


Przytulna sypialnia w 5 krokach

Aby wykreować przytulną sypialnię, należy odpowiednio dobrać kolory, materiały i elementy wyposażenia. Styl pomieszczenia nie jest istotny. Efekt przytulności można bowiem uzyskać zarówno we wnętrzu w stylu skandynawskim, angielskim, jak i nowoczesnym, a nawet minimalistycznym. Oto, jak wykreować przytulną sypialnię w pięciu krokach.

  • Przytulna sypialnia – kolory

O tym, czy sypialnia odbierana jest jako przytulna decydują w znacznej mierze kolory. Jedne wszak odbieramy jako ciepłe, inne jako zimne. Do tego niektóre działają na nas wyciszająco, a inne pobudzająco. Jaskrawe barwy, ale też niektóre pastele, mocna nasycona czerwień, słoneczny żółty czy żywa zieleń i chłodna biel, nie będą pomocne w kreowaniu przytulnej sypialni. Dużo lepiej postawić na ciepłe, stonowane barwy, a odważniejsze odcienie wprowadzić jedynie w dodatkach. W sypialni warto sięgnąć po złamaną biel, beże, szarości, brązy, miodowy żółty, granat, bordo, ciemną zieleń. Czasem dobrze się też sprawdzają akcenty brudnego różu. Barwy te dobrze się kojarzą, są neutralne i nie atakują zmysłów. Z nimi z łatwością można zaaranżować przytulną sypialnię.

  • Przytulna sypialnia – materiały

Przytulne w wyrazie są też określone materiały. Najbardziej pożądane jest naturalne drewno. Sprawia ono, że sypialnia z miejsca wydaje się bardziej przyjazna i bezpieczna. Najłatwiej drewno wprowadzić na meblach, zostawiając ich naturalne wybarwienie. Warto też rozważyć zaakcentowanie ściany za łóżkiem drewnianą okładziną czy wyeksponowanie belek sufitowych. Ten ostatni zabieg – o ile tylko można sobie na niego pozwolić – potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Każda sypialnia z odsłoniętymi belkami sufitowymi z miejsca zyskuje na przytulności. Jednak drewno to niejedyny materiał warty rozważenia. Warto się zastanowić nad naturalną cegłą, dodatkami z plecionych traw, przybrudzonego złota i kolorowego szkła. Co ciekawe, w ocieplaniu aranżacji doskonale się sprawdzają także akcenty z czarnego metalu. Jednak najwięcej przytulności do sypialni niewątpliwie wnoszą tkaniny i o nich jest osobny podpunkt.

  • Przytulna sypialnia – tkaniny

Trudno wyobrazić sobie prawdziwie przytulną sypialnię bez tkanin. W pomieszczeniu tym są one zresztą nieodzowne. Przy czym sama pościel i koc to za mało. Warto dodać poduszki dekoracyjne, zasłony, dywan, narzutę, jak i tapicerowane meble – łóżko, fotel czy puf. Można też pokusić się o tkaniny dekoracyjne do zawieszenia na ścianie, czy dekoracyjne panele ścienne pokryte tkaniną. Im więcej miękkich, przytulnych faktur tym lepiej. Warto też zastanowić się nad doborem tkanin. Najlepiej sięgać po naturalne materiały i zestawiać gładkie z tymi o wyrazistej fakturze, jak furto, wełna czesankowa, bukla czy tweed. Natomiast materiały takie jak tafta, satyna czy tkaniny metalizowane należy stosować z umiarem.

  • Przytulna sypialnia – oświetlenie

Kolejnym elementem budującym przytulną sypialnię jest oświetlenie. W końcu w pomieszczeniu tym przebywamy zazwyczaj wcześnie rano i wieczorem. Rano potrzebujemy oświetlenia funkcyjnego, raczej jasnego, ale nie rażącego w oczy. Wieczorem natomiast – o ile nie pracujemy w sypialni – preferujemy przygaszone, nastrojowe światło, które pomaga się wyciszyć po intensywnym dniu. Najlepiej w sypialni wprowadzić co najmniej trzy źródła światła – lampę główną, lampki przy łóżku i oświetlenie dekoracyjne. Idealnie, gdy lampy mają ściemniacze i można dowolnie regulować natężenie światła. W przypadku lamp przy łóżku, doskonale się sprawdzają modele ruchome, których kierunek można dowolnie zmieniać. W przypadku oświetlenia dekoracyjnego do sypialni tutaj warto postawić na świetlne girlandy, lampy z papierowymi abażurami czy dekoracyjnymi żarówkami. Nie zapominajmy także o starych, dobrych świecach. Nawet gdy nie planujemy ich de facto zapalać, warto je mieć w sypialni.

  • Przytulna sypialnia – dodatki

Ostatni element przytulnej sypialni to dodatki. O wielu możliwych akcesoriach padło już powyżej – poduszki dekoracyjne, świetlne girlandy czy świece. Ich obecność jest ważna, gdyż pomieszczenie zredukowane do kilku stricte funkcjonalnych przedmiotów rzadko kiedy kojarzy się z przytulnością, a częściej więzienną celą. Dlatego dodatki są tak ważne. W ich dobrze istotne są materiał wykonania i styl. Warto postawić na plecione kosze, łapacze snów, skandynawskie plakaty, lampiony, kwietniki i żywe rośliny, ceramiczne wyroby oraz rzeczy personalizujące przestrzeń jak oprawione zdjęcia czy kolekcję słomkowych kapeluszy. Dodatkami można nie tylko dodać sypialni przytulności, ale także podkreślić jej styl i indywidualny charakter.


Przytulna sypialnia aranżacje i inspiracje

Urządzanie przytulnej sypialni nie jest procesem skomplikowanym. Odpowiedni efekt można osiągnąć relatywnie tanimi i łatwo dostępnymi środkami. Oczywiście w tym pomieszczeniu łóżko pozostaje w centrum uwagi. Zajmuje najwięcej miejsca i pełni tu kluczową rolę. Warto więc skupić się na jego doborze i aranżacji przestrzeni wokół łóżka. Czasem już odpowiednio zaaranżowana ściana za zagłówkiem sprawia, że wystrój staje się przytulny. Co ciekawe, efekt przytulnej sypialni łatwiej wykreować w małych wnętrzach. To jeden z tych rzadkich przypadków, gdy ograniczony metraż działa na naszą korzyść.

Minimalistyczna i przytulna sypialnia to zasługa ciepłej palety kolorystycznej, zróżnicowanych faktur i nastrojowego oświetlenia.

O tym jak wielkie znaczenie ma oświetlenie dla kreowania przytulnej sypialni, świadczy ta aranżacja Wystarczyło jedynie zawiesić sznury światełek na ścianie za łóżkiem, aby zwykły pokój nabrał charakteru i klimatu.

Nie każdy ma szczęście posiadania kominka w sypialni. Jednak wszędzie tam, gdzie jest dużo łatwiej wykreować przytulną atmosferę.

Odpowiednie kolory, dużo tkanin i ciekawie dobrane dodatki to klucz do przytulności tej sypialni. Trzeba przyznać, że prezentuje się urokliwie

Naturalność i artystyczny sznyt sprawiają, że w tej sypialni również jest przytulnie.

Przytulna sypialnia w minimalistycznym i ciepłym zarazem wydaniu.


Wykorzystanie tapety na ścianie za łóżkiem i kilku stylizowanych elementów sprawiło, że ta sypialnia jest przytulna i efektowna zarazem.

Nawet białe ściany, ale ciekawie zaaranżowane są odpowiednie do przytulnej sypialni.

Bardzo wysoką sypialnię trudniej zaaranżować w przytulny sposób. Tutaj pokryto sufit drewnianymi panelami, dzięki czemu przestrzeń jest bardziej okiełznana i przyjazna.

Wbrew obiegowej opinii, ciemne kolory doskonale się sprawdzają w sypialniach. Z nimi dużo łatwiej wykreować przytulną aranżację.

 

 

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago