Jak zamożny i uznany autor kryminałów mógł urządzić swój dom? Doskonałą odpowiedź na to pytanie podsuwa film “Na noże” w gwiazdorskiej obsadzie. Tam wchodzimy w osobliwy świat powieściopisarza, którego jednak poznajemy już po śmierci za pośrednictwem tego, co pozostawił – domu i jego wyposażenia.
Film “Na noże” to wciągająca historia o fabule tak misternie utkanej, że dla wszystkich zakończenie powinno być zaskoczeniem. Harlan Thrombey (Christopher Plummer) to uznany autor kryminałów. Poznajemy go tuż po jego samobójczej śmierci, której dokonał w dniu swoich 85 urodzin. Właśnie w domu pisarza toczy się śledztwo w sprawie i choć początkowo wydaje się niestosowne podziwianie wnętrz posiadłości w obliczu tragedii, to jednak trudno nie zauważyć, że trafiliśmy do miejsca absolutnie niezwykłego. Dom Harlana pełen jest antyków, obiektów sztuki, książek i wielu nieoczekiwanych przedmiotów. Zresztą sprawa zgonu okazuje się równie niezwykła i pełna osobliwych zdarzeń, co dom. Nastrój filmu, fabuła i scenografia doskonale się uzupełniają.
Dom Harlana to ciekawa konstrukcja z czerwonej cegły, nosząca w swej bryle nawiązania do stylu wiktoriańskiego, ale też do estetyki francuskich zamków renesansowych. Brak symetrii powoduje, że dom pełen jest rozmaitych zakamarków i zaskakujących pomieszczeń.
Jeśli chodzi o wnętrza, to ich część zbudowano od podstaw w studiu filmowym, a część sfilmowano w Ames Mansion. Jest to pałacowy, kamienny budynek wybudowany jako rezydencja mieszkalna dokładnie w 1910 roku. Obecnie znajduje się na terenie Parku Narodowego Borderland w mieście Easton w stanie Pensylwania. Dom został wzniesiony dla Blanche Ames, która była botanikiem, artystką i aktywistką na rzecz praw kobiet oraz jej męża Oakesa Amesa, profesora botaniki na Harvardzie i zarazem spadkobiercy firmy zajmującej się produkcją łopat. Okazuje się, że posiadłość ta już wielokrotnie pojawiała się na srebrnym ekranie. To tu kręcono reboot „Pogromców duchów” w 2016 roku, a wcześniej film „Syreny” (1990) z Cher i Winnoną Ryder, czy „Wyspę tajemnic” (2010) Martina Scorsese z Leonardo diCaprio. W przypadku „Na noże” do zdjęć wykorzystano przede wszystkim bibliotekę. W filmie służy ona za swoisty pokój przesłuchań dla detektywa Benoita Blanca (Daniel Craig).
Choć konstrukcja z noży zdecydowanie przyciąga wzrok w bibliotece Harlana, to nie jest jedyną wartą uwagi rzeczą w tym pomieszczeniu. Mamy tam sporych rozmiarów domek dla lalek przekształcony w barek, armatę, drewnianą figurę smoka, niedźwiedzie skóry, zbroje rycerskie i znacznie więcej.
Do tej osobliwej sali wchodzi się z korytarza, który także wita przybyszy nietypowym wystrojem. Korytarz jest dość ciemny, nieregularny i wyłożony drewnianą, elegancką boazerią. Co jeszcze zwraca uwagę, to jego rozmiar. Jest zwyczajnie bardzo duży. Jest w nim nawet kominek i miejsce do wypoczynku.
Nad kominkiem zresztą znajduje się bardzo ważny element wystroju. Chodzi portret Harlana. Uwieczniony na nim pisarz zmienia wyraz twarzy wraz z rozwojem akcji.
Wiele osobliwości można znaleźć także w gabinetach Harlana, a tych ma aż dwa. Pierwszy, ten oficjalny, jest na parterze tuż przy drzwiach wejściowych. Centralne miejsce w tym pomieszczeniu zajmuje piękne, stare biurko pisarza ustawione na tle okna. Ściany wypełniają książki, a całość dopełniają kolejne nietypowe obiekty – maski, rzeźby, obrazy czy stara broń.
Obok sypialni jest kolejny, sekretny gabinet Harlana. To tam ostatecznie pożegnał się z życiem, w pokoju tak fantazyjnym jak świat, który tworzył na kartach swoich książek.
Pozostałe pomieszczenia w domu mają ten sam charakter, choć w nieco utemperowanej formie. Niemniej każda przestrzeń ma wyjątkowy, przesycony wyobraźnią klimat.
Choć dom Harlana jest głównym wnętrzarskim bohaterem filmu „Na noże”, to w produkcji pojawia się jeszcze jeden. Chodzi o dom wnuka pisarza – Ransoma, który odegra w dramacie szczególną rolę. jego dom ma zupełnie inny charakter. Został urządzony niejako w kontrze, do domu Harlana. Jest to bowiem na wskroś nowoczesny, przeszklony budynek o kubicznym kształcie. Do zdjęć został wykorzystany faktycznie istniejący budynek z lat 50. XX wieku znajdujący się miejscowości Lincoln w stanie Massachusetts.
Wnętrza to oaza stylu mid-century modern. Został starannie zaaranżowany nisko osadzonymi, lekkimi w wyrazie sprzętami. Nie ma tu mowy o przepychu i nadmiarze z domu dziadka.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…