Mała łazienka z prysznicem — aranżacje, porady i inspiracje

Mała łazienka z prysznicem może być aranżacyjnym wyzwaniem. Nawet bowiem oszczędzająca miejsce kabina prysznicowa nie rozwiązuje wszystkich problemów. Zorganizowanie niewielkiej przestrzeni przy zachowaniu funkcjonalności i estetyki wymaga odpowiedniego planowania. Poznaj sposoby na aranżację małej łazienki z prysznicem.

fot. Boadwin House Contracting

Mała łazienka to powszechny obraz w polskich mieszkaniach i domach. Wówczas prysznic wydaje się praktycznym i odpowiednim do metrażu rozwiązaniem, wszak zajmuje mniej miejsca niż wanna. Wciąż jednak na ograniczonej powierzchni muszą się zmieścić także toaleta, umywalka, nieco miejsca na przechowywanie i najczęściej pralka. Przy powierzchni 4 czy 5 m kw. funkcjonalne rozplanowanie tego wszystkiego wcale nie jest proste. A trzeba jeszcze pomyśleć o estetyce pomieszczenia. W końcu łazienka – nieważne mała czy duża – powinna być zapraszająca, sprzyjająca relaksowi i zwyczajnie ładna.

Przeczytaj także: Jak urządzić małą łazienkę bez okna?


Mała łazienka z prysznicem – podstawowe zasady

Projektując małą łazienkę z prysznicem, wiele zależy od układu pomieszczenia – nieco inne możliwości daje wnętrze na planie zbliżonym do kwadratu, a inne na planie podłużnego prostokąta. W tym drugim przypadku rozmieszczenie urządzeń często narzuca się sam, choć nie bez znacznie jest także umiejscowienie drzwi. Niezależnie od tego, sam prysznic z reguły umieszcza się w najdalszym rogu łazienki, z kolei najbliżej wejścia są z reguły miska WC lub pralka.

Przeczytaj także: 10 rozwiązań do małej łazienki. Sposoby na niewielki metraż

Zanim jednak przystąpimy do planowania małej łazienki, musimy dokładnie wymierzyć pomieszczenie wraz z zaznaczeniem, gdzie są umieszczone odpływy i przyłącza wody. W starszych budynkach w blokach ich relokacja może się okazać niemożliwe. Wówczas stanowią one główny punkt odniesienia. Zebranie tych wszystkich informacji pomoże określić, jakie maksymalne wymiary będą mogły mieć poszczególne sprzęty. Pamiętajmy przy tym, że musimy zachować między nimi choćby minimalne, wynoszące kilka centymetrów odstępy. Jest to kluczowe dla zachowania ergonomii i funkcjonalności łazienki.


Mała łazienka: jaki prysznic wybrać?

To jak będzie wyglądać prysznic w małej łazience – czyli największy obiekt w pomieszczeniu – będzie mieć kluczowe znaczenie dla wyglądu wnętrza i funkcjonalności. A możliwości mamy naprawdę wiele. Najlepiej wizualnie w małej łazience będzie się prezentować prysznic:

  • Z niskim brodzikiem mierzącym nie więcej niż 10 cm.
  • Bez brodzika, z odpływem liniowym. Oznacza to, że odpływ jest ukryty w podłodze, a posadzka pod prysznicem musi być odpowiednio nachylona. To rozwiązanie wymaga jednak nisko osadzonego odpływu i często wiąże się z koniecznością kucia w podłodze, co nie we wszystkich budynkach będzie możliwe do zrealizowania.

W obu przypadkach prysznic traci swoją dominację wizualną nad pomieszczeniem. Jeśli dodamy do tego parawan prysznicowy bądź kabinę w formie czystej tafli szkła uzyskamy optymalny efekt. Za to dość ciężko mogą się prezentować drzwi suwane do prysznica.

fot. nextluxury.com

Natomiast najgorszym wyborem do małej łazienki jest standardowa kabina z wysokim brodzikiem i kabiną z mlecznego szkła. Będzie wyglądać masywnie i przytłoczy wizualnie pomieszczenie. Co ciekawe, wbrew obiegowym opiniom, obłe czy też zaokrąglone kabiny prysznicowe, wcale nie prezentują się lepiej niż te na kwadracie.

Jeszcze jedna opcja, często stosowana w małych łazienkach, to wanna połączona z prysznicem. Wówczas konieczne jest dodanie parawanu nawannowego. Ten, podobnie jak kabina, powinien być z czystego, przeźroczystego szkła. Lepiej unikać modeli na całą wannę z rozsuwanymi ściankami, a także parawanów mlecznych. Te zdecydowanie nie są dobrym wyborem do małej łazienki. W takich pomieszczeniach im mniej widoczny parawan, tym lepiej.

fot. nextluxury.com


Mała łazienka z prysznicem – jakie wyposażenie?

Wybór pozostałych elementów wyposażenia do małej łazienki z prysznicem jest równie istotny. Chodzi tu przede wszystkim o toaletę, umywalkę, szafki i pralkę.

  • Miska WC

Myśląc o misce WC do małej łazienki z prysznicem, pierwsza na myśl przychodzi nam toaleta podwieszana. Ten typ jest mniejszy od standardowych misek, a do tego prezentuje się lekko i nowocześnie. Do tego zwiększa się powierzchnia wolnej podłogi, co ma znacznie dla wizualnego odbioru pomieszczenia. Jednak nawet toalety podwieszane mają swoje ograniczenia. Im montaż wiąże się z koniecznością instalacji dość szerokiego stelaża. Nawet stelaże typu slim mierzą ok. 50 cm szerokości. Może się więc okazać, że zmniejszy powierzchnię przeznaczoną pod umywalkę bądź pralkę. Znacznie węższe pozostają tradycyjne modele. Warto to uwzględnić przy pomiarach.

  • Umywalka

Specjalnie zaprojektowana szafka przyda się więc z pewnością do wszelkich płynów, kosmetyków i innych akcesoriów łazienkowych, a jednocześnie przestrzeń pod umywalką nie będzie zmarnowana. Planując przestrzeń zawierającą umywalkę, nie możemy zapomnieć o lustrze. Mała łazienka wymaga optycznego powiększenia. W związku z tym rekomendujemy umieszczenie jak największej powierzchni lustrzanej w łazience (: O ile mamy taką możliwość, nad umywalką zastosujmy lustro o wymiarach min. 100 × 70 cm. Dodatkowo oświetlmy je dobrze halogenami lub taśmami LED. Warto także zastanowić się nad nowoczesnymi rozwiązaniami, jakimi są podświetlane lustra.

  • Meble

W małej łazience nie zmieści się wiele mebli łazienkowych. Warto jednak wprowadzić dwie szafki, które powinny zapewnić miejsce na przechowywanie. Mowa tu o szafce podumywalkowej oraz szafce nad umywalkę. Pierwszy z wymienionych mebli warto wybrać z szufladami, które są bardziej pojemne. Modele podwieszane prezentują się lekko, ale w tych stojących bez nóżek więcej rzeczy się zmieści. Z kolei szafki nad umywalkę powinny być z lustrem na froncie. Jest to praktyczny wybór, który przy okazji optycznie powiększa przestrzeń. Można tu sięgnąć szafki o szerokości w przedziale 15 a 30 cm. Możliwe, że w niektórych łazienkach zmieści się jeszcze wąski słupek, bądź dodatkowa szafka nad toaletą, gdy ta jest ze stelażem. Pamiętajmy jednak, że zbyt wiele mebli może zbytnio zastawić łazienkę.

  • Pralka

W zdecydowaniej większości domów miejsce na pralkę jest w łazience. W małej łazience z prysznicem wstawienie modelu o standardowej wielkości bywa niemożliwe. Wówczas pozostają dwa rozwiązania – pralki ładowane od góry i pralki typu slim. Te drugie są popularnym wyborem, gdyż są mniejsze od zwykłych. Nie pozwalają jednak zagospodarować przestrzeni nad urządzeniem. Natomiast pralki slim od zwykłych różnią się mniejszą głębokością. Podczas gdy typowa pralka ma 60 cm głębokości, modele slim mają ok. 30-45 cm. Gdy żadna z tych opcji nie jest możliwa do zastosowania, pozostaje umieścić pralkę w innym pomieszczeniu.

  • Armatura

Wybór odpowiednich baterii do małej łazienki wydaje się najmniejszym problemem. Jest to jednak jeden z tych detali, na które warto zwrócić uwagę. Dyskretnie i nowocześnie zarazem prezentuje się armatura podtynkowa, czyli wychodząca bezpośrednio ze ściany. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż typowe baterie stojące i nablatowe. Takie rozwiązanie uwolni także miejsce na umywalce i wokół niej. Dzięki temu będzie tam można trzymać kosmetyki.


Mała łazienka z prysznicem – w jakim stylu?

Istnieje szereg obiegowych opinii dotyczących tego jak może i jak nie powinno wyglądać małe wnętrze. Przykładowo powszechnie doradza się stosowanie jasnych kolorów i połyskujących powierzchni, przy jednoczesnym unikaniu ciemnych barw i wyrazistych kolorów. Otóż nie do końca tak jest.

W małej łazience z prysznicem można śmiało stosować ciemne barwy. Musimy jednak wówczas pamiętać o spójnej palecie kolorystycznej, dobrym oświetleniu i strategicznym rozmieszczeniu luster.

Ważniejsze od tego, jaki kolor wybierzemy do małej łazienki, jest to, jak go zastosujemy. Przede wszystkim należy unikać silnych kontrastów kolorystycznych i nadmiaru barw. W małej łazience lepiej się trzymać spójnej i wąskiej palety zawężonej do 2-3 odcieni.

Lepiej też zrezygnować z dużych, geometrycznych wzorów na wszystkich ścianach. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu wyrazistych deseni, to zastosujmy je na jednej ścianie i na podłodze.

Reszta tak naprawdę zależy od osobistych preferencji. Nie ma nic złego w odważnych wyborach aranżacyjnych w niedużych przestrzeniach. Wzorzysta tapeta — czemu nie. Mozaika w strefie prysznica — świetny wybór. Tak naprawdę przy urządzaniu małej łazienki ważne jest trzymanie się tylko kilku zasad estetycznych:

  • Zawężenie palety kolorystycznej.
  • Przemyślany, przejrzysty pomysł na aranżację.
  • Unikanie mieszania zbyt wielu rodzajów płytek – 2-3 to absolutne maksimum.
  • Należyte oświetlenie.
  • Unikanie rzeczy o znaczeniu czysto dekoracyjnym.
  • Unikanie łączenia wielu deseni. Jeden wzór to optimum. Można ewentualnie połączyć dwa, o ile jeden będzie dość neutralny i o mniejszym natężeniu.

Jeśli nie masz pomysłu na aranżację własnej małej łazienki z prysznicem, poniżej znajdziesz szereg inspiracji. Są to pomieszczenia różnorodne, tak pod względem układu, jak i stylu.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago