Jak wyciszyć sypialnię? Co najlepiej tłumi dźwięki?

Cicha sypialnia to warunek konieczny dla komfortowego snu i regenerującego wypoczynku. Nie każdy jednak ma taki komfort. W blokach często słychać sąsiadów oraz odgłosy ulicy. Dlatego warto wiedzieć, jak wyciszyć sypialnię, aby móc w spokoju zaznać nocnego wypoczynku. Sprawdź, co najlepiej tłumi dźwięki.

W budynkach wielorodzinnych odgłosy z sąsiednich mieszkań często stanowią problem. Na największy hałas przeważnie narzekają mieszkańcy starszych bloków, choć problemy zdarzają się także w tych zupełnie nowych. Najgorzej jest gdy hałasy słychać w sypialni. Wówczas trudno zasnąć i się zrelaksować wieczorem. Cicha przestrzeń do snu jest ważna dla każdego, ale głośna sypialnia najbardziej doskwiera osobom starszym i dzieciom. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o komfort akustyczny w sypialni.

Przeczytaj także: Przytulna sypialnia. Jak urządzić ciepłą sypialnię?


Sposoby na wyciszenie sypialni

Na to, czy sypialnia jest „głośna” czy „cicha” wpływ ma wiele czynników. Okna, drzwi, ściany, usytuowanie w obrębie domu, ocieplenie budynku, lub jego brak, konstrukcja ścian, umiejscowienie rur, a nawet rodzaj podłóg. Nie na wszystkie z tych elementów mamy wpływ i jest ograniczona liczba działań, jakie można podjąć. W pierwszej kolejności warto jednak zlokalizować, co powoduje, że w sypialni bywa głośno. Czy jest to kwestia starych, nieszczelnych okien, czy też dochodzą nas odgłosy sąsiadów zza ściany. Wówczas będziemy móc podjąć stosowne działania. Trzeba mieć jednak świadomość, że najskuteczniejsze sposoby, to zarazem te najkosztowniejsze.

Przeczytaj także: Pomysły na ścianę za łóżkiem w sypialni

Przykładowo najlepszym sposobem na wygłuszenie okien w sypialni jest ich wymiana. Jest to interwencja kosztowna i wiążąca się z rozległym remontem. To samo się tyczy drzwi. Samo uszczelnienie niewiele zmieni. Jedynym w pełni skutecznym sposobem na ograniczenie hałasów jest ich wymiana. Mając to na uwadze, poniżej znajdziesz listę sposobów na wyciszenie sypialni. Jeśli problem z hałasami jest naprawdę duży i utrudnia codzienne funkcjonowanie lub całkowicie zakłóca nocny wypoczynek, warto rozważyć te najskuteczniejsze sposoby i zarazem najdroższe. Podniesie to komfort życia i wniesie w nie jakościową zmianę.


Jak skutecznie wygłuszyć sypialnię?

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze i zarazem najskuteczniejsze sposoby na wyciszenie sypialni. Zdecydowanie poprawią one komfort akustyczny w pomieszczeniu.

  • Sufit podwieszany. Głośni sąsiedzi z góry nie dają spać? Cienkie sufity to zmora mieszkańców bloku. W zależności od tego, jaka jest podłoga w mieszkaniu nad nami, odgłosy mogą być wręcz nie do zniesienia. tutaj z pomocą przychodzi sufit podwieszany. Jego instalacja wiąże się ze sporym remontem i zabiera co najmniej kilka centymetrów z wysokości sypialni, ale jest jedynym skutecznym sposobem a rozwiązanie problemu.
  • Panele akustyczne. Kiedy hałasy dochodzą zza ściany, warto rozważyć wyłożenie ścian specjalnymi panelami akustycznymi. Wystarczy wykleić nimi powierzchnie, aby w pomieszczeniu zrobiło się ciszej. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku znajdziemy szereg paneli o wysokich walorach dekoracyjnych. Zyskujemy zatem ciszą sypialnię i ciekawie zaaranżowaną. A panele akustyczne zazwyczaj są wykonane z tkanin bądź drewna na podbitce z filcu.
  • Okna o wysokiej izolacyjności akustycznej. Przez okna może się dostawać dużo hałasów z zewnątrz. Szczególnie okna starszego typu przepuszczają dużo dźwięków. Może nie stanowi to wielkiego problemu, jeśli mieszkamy w lesie bądź na wsi i dobiega do nas jedynie kumkacie żab i śpiew ptaków, ale w mieści to już może być uciążliwe. Wówczas do sypialni przedostają się dźwięki ulicy, samochody, głosy przechodniów czy muzyka z pobliskich knajp. O dźwiękoszczelności okien świadczy współczynnik Rw. W sytuacjach, gdy mamy do czynienia z dużym hałasem, Rw nowych okien powinien wynosić 42 – 44 dB. Doskonale tłumią one nawet uciążliwe hałasy.
  • Drzwi dźwiękoszczelne. Podobnie rzecz się ma z drzwiami. Nie wszystkie modele jednakowo tłumią dźwięki. Najgorzej pod tym względem wypadają wszelkie modele przesuwne, w tym drzwi poketowe. Klasyczne drzwi skrzydłowe są zdecydowanie lepszym wyborem. Przy czym nie powinny mieć żadnych szyb i dekorów. Właściwości dźwiękoszczelne mają drzwi o wypełnieniu z pianki poliuretanowej lub płyty otworowo-wiórowej. Modele z taką płytą w środku, muszą posiadać wzmocnioną ramę oraz są droższe od drzwi wypełnionych tak zwanym „plastrem miodu”.
  • Mata wygłuszająca pod podłogą. Kolejne dość inwazyjne rozwiązanie, które wiąże się ze sporym remontem. Aby wyciszyć podłogę w sypialni, najlepszym rozwiązaniem jest położenie na posadzce, pod właściwą podłogą maty wygłuszającej. Dzięki niej odgłosy z dołu będą wytłumione, a my swoim „tuptaniem” nie będziemy przeszkadzać sąsiadom poniżej.
  • Pianka akustyczna. Na tej samej zasadzie, co panele akustyczne działają pianki akustyczne. Mają one jednak większą skuteczność, w końcu stosuje się je w studiach nagraniowych, salach koncertowych i tym podobnych przestrzeniach. Zazwyczaj mają powierzchnię o dość wyrazistej, strukturalnej fakturze. Ich estetyka nie wszystkim może przypaść do gustu, ale za to skutecznie wyciszają sypialnię.
  • Tkaniny – zasłony, dywany etc. Najtańszym sposobem na zminimalizowanie hałasów w sypialni są tkaniny. Mają one właściwości wygłuszające, ale nie przyniosą tak spektakularnych efektów jak powyżej opisane rozwiązania. Warto jednak sięgnąć i po nie, gdy nie mamy innych możliwości wyciszenia pomieszczenia. Szczególnie pomocne są grube, mięsiste zasłony sięgające od sufitu do samej podłogi, dywany oraz wykładziny dywanowe.


Czy można wyciszyć każdą sypialnię?

Mówiąc wprost – niestety nie. Bywają pomieszczenia od dużej powierzchni przeszkleń i takiej konstrukcji, że ciężko je w pełni wyciszyć. Często przeszkodą nie do pokonania okazuje się lokalizacja mieszkania. W centrach miast osiągnięcie komfortu akustycznego bywa trudne do osiągnięcia. Kolejną przeszkodą bywają odsłonięte rury w starszym budownictwie. Po rurach pogłos niesie się bardzo łatwo. O ile nie mamy możliwości zabudowy rur, zniwelowanie tego źródła hałasu jest po prostu niemożliwe.

 

 

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago