Categories: ARANŻACJE WNĘTRZ

Aranżacja salonu z ciemnymi meblami

Aranżacja salonu z ciemnymi meblami, szczególnie czarnymi, odbierana jest jako elegancka i szykowna. Łatwo jednak skręcić w przeciwną stronę i sprawić, że salon będzie się wydawał ciężki i przytłaczający. Dużo zależy od tego, jakie kolory ścian i dodatków dobierzemy do ciemnych mebli.

Po długiej dominacji białych mebli powoli wracamy do ciemniejszych kolorów. W trendzie znów są głębokie odcienie zieleni, bordo, granat i w końcu czerń. Powraca zatem pytanie, jak zaaranżować salon z ciemnymi meblami? Czarne, grafitowe czy czekoladowe meble odbieramy, jako bardziej eleganckie, ale też męskie i nieco nieprzystępne. Ciemne kolory mogą też sprawić, że sprzęty wydają się cięższe i bardziej przysadziste niż w rzeczywistości. Dlatego zanim zdecydujemy się umeblować nimi salon, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Przeczytaj także: Jak dobrać narzutę na kanapę?

Zanim kupisz ciemne meble: Po pierwsze ciemne meble sprawdzą się najlepiej w dużych salonach, gdzie będą miały przestrzeń. Do mniejszych pokoi najlepiej wybierać ciemne meble o lekkich formach i raczej pojedyncze egzemplarze niż całe komplety. Dobrze je też zestawić z jasnymi, najlepiej białymi ścianami. Wtedy unikniemy zagrożenia przytłoczenia pomieszczenia. Pamiętaj także, że na ciemnych powierzchniach widać wszelkie pyłki, zabrudzenia i uszkodzenia dużo bardziej niż na jasnych. Jeśli więc nie jesteś amatorem regularnych porządków, odradzam ciemne meble. Wyjątkiem są blaty o powierzchni z naturalnymi plamkami i nierównościami, jak czarny marmur. Na takich powierzchniach zabrudzenia nie rzucają się tak bardzo w oczy.

Przeczytaj także: Idealny fotel dla Ciebie

Jakie kolory ścian do ciemnych mebli?

Najbardziej naturalnym wyborem do ciemnych mebli jest biały kolor ścian. Lepiej jednak unikać czystej, śnieżnej bieli. Stworzy to duży kontrast między ścianami a meblami, co nie zawsze dobrze wypada poza przestrzeniami biurowymi. Lepiej wybrać złamane odcienie bieli. Wskazane są też inne jasne kolory, jak delikatna szarość, piaskowy beż, błękit, seledyn czy cytrynowy żółty. Ciepłe kolory na ścianach sprawią, że ciemne meble będą wyglądać bardziej przyjaźnie i nieco lżej. Z kolei chłodne barwy dodadzą im powagi.

Wybierając inne barwy, pamiętajmy, że czerń tworzy silne kontrasty, szczególnie z żółtym i czerwonym. Lepiej więc nie malować wszystkich ścian takimi farbami. Jeśli już się upieramy przy intensywnych kolorach, ograniczmy się do pomalowania tylko jednej ściany. Z kolei czy ciemne barwy pasują do ciemnego, zależy do wielkości salonu. Jeśli jest duży i dobrze oświetlony, grafitowe ściany z czarnymi meblami mogą wyglądać szykownie. Ale już w kawalerce z takimi kolorami będzie przytłaczająco i nieprzyjaźnie. Pamiętaj też, że oglądając zdjęcia takich salonów w katalogach itp., są one bardzo dobrze oświetlone sztucznym światłe. W rzeczywistości, w naszych domach nie jesteśmy w stanie tak doświetlić pomieszczeń jak na planie zdjęciowym. Efekt więc będzie zupełnie inny.

Przeczytaj także: Czym są meble fornirowane i czy warto się na nie zdecydować? 

Dodatki do ciemnych mebli

Przy ciemnych meblach w salonie dodatki są jeszcze ważniejsze niż przy jasnych meblach. Tak jak w przypadku ścian, najlepsze będą jasne, które nieco rozjaśnią i dodadzą blasku całej aranżacji. Bardzo dobrze wyglądają z ciemnymi meblami pastelowe dodatki, które mają w sobie element delikatności. Lepsze też będą większe obiekty niż niewielkie. Małe, drobne przedmioty, mogą niknąć na ciemnym tle. Warto za pomocą dodatków wprowadzić połyskujące i odbijające światło powierzchnie. Ciemne kolory, z czernią na czele, pochłaniają światło. Wszelkie elementy, które ją zatrzymują we wnętrzu na dłużej są jak najbardziej pożądane. Polecam lustra, metalowe lampy, kryształowe żyrandole, etc.

Przeczytaj także: Meble kolonialne do salonu. Jakie wybrać? Do czego pasują? 

Do rodzinnego salonu dobrze jest wprowadzić tkaniny i drewniane przedmioty, które ocieplą salon. Natomiast artystyczny i nieco ekstrawagancki efekt uzyskamy zestawiając ciemne meble z dekoracjami w zdecydowanych odcieniach, np. fuksji. Nie zapominajmy też o roślinach o dużych wyrazistych liściach, jak monstera.



Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago