Categories: KinoLIFESTYLE

10 seriali kryminalnych, które trzymają w napięciu

Seriale kryminalne to gatunek, który systematycznie zyskuje na popularności. Ewidentnie szukamy na małym ekranie silniejszych emocji i kryminalnych intryg. Jeśli i ty jesteś fanem tego typu seriali, ta lista jest dla ciebie. Oto 10 najlepszych seriali kryminalnych.

Dobry serial kryminalny trzyma w napięciu od pierwszego do ostatniego odcinka. W drodze dochodzenia do prawdy, nie zdradza zbyt wiele, igra z wyobraźnią widzów i wciąga go w intrygę. Najlepsze seriale kryminalne mają wyrazistych bohaterów, nieco mroczny klimat i zaskakujące zakończenie. Stanowią także doskonałe studium psychologiczne postaci. To w końcu dzięki nim historia nabiera barw.

Poniżej zebrane seriale kryminalne stanowią różnorodną listę, na której każdy znajdzie coś dla siebie – od mrocznych i ciężkich, po dynamiczne i angażujące. Są na niej kryminały amerykańskie i skandynawskie, składające się z kilku odcinków, jak i wielu sezonów. Zobacz wszystkie i wybierz swój ulubiony.

Przeczytaj także: 10 najlepszych miniseriali na weekend

10 najlepszych seriali kryminalnych


10. Ruchome piaski (Störst av Allt, 2019)


Zestawienie najlepszych seriali kryminalnych otwiera szwedzka produkcja Netflixa. „Ruchome piaski” to historia, którą poznajemy od końca. W prestiżowym liceum, na przedmieściach Sztokholmu dochodzi do strzelaniny. Ginie kilka osób, z zamkniętej sali lekcyjnej żywe wychodzą tylko dwie. Policja aresztuje Maję. Dziewczyna wygląda, jak zwyczajna nastolatka, ale to ona trzymała broń w ręku. Dopiero wtedy wracamy do początku, czyli jak Maja poznaje atrakcyjnego i bogatego Sebastiana. To właśnie historia tej znajomości jest kluczem do dramatycznych wydarzeń, o które teraz jest oskarżona Maja. Atutem tego serialu kryminalnego jest ciekawie poprowadzona narracja i zgrabnie wszyta refleksja nad szwedzkim społeczeństwem.



9. Stewardessa (The Flight Attendant, 2020)


Kolejny serial kryminalny na liście to utrzymana w znakomitym tempie produkcja „Stewardessa”. Tytułową bohaterką jest Cassie. Atrakcyjna młoda kobieta nie stroni od imprez, alkoholu i znajomości na jedną noc. Podczas lotu do Tajlandii poznaje przystojnego milionera. Umawiają się na kolację, by później wrócić do jego apartamentu hotelowego. Bajeczna noc kończy się jednak twardym lądowaniem. Cassie budzi się z potężną wyrwą w pamięci i martwym kochankiem u boku. To dal niej początek dramatycznej walki o przetrwanie. Szybko się bowiem okaże, że jej martwy znajomy miał wiele tajemnic i wrogów. Główna bohaterka nie jest postacią kryształową. Ewidentnie nadużywa alkoholu i ma powracające traumy z dzieciństwa. Tym bardziej jest dal widzów wiarygodna. Serial ten wciąga, jak mało który.

Przeczytaj także: Inspirujące wnętrza z serialu “Stewardesa”. Od loftu w Nowym Jorku po hotel w Bangkoku



8. Narcos (2015-2017)


To jeden z nielicznych seriali kryminalnych inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Jest to historia narkotykowego bossa, Pablo Escobara, będącego szefem kartelu z Medellín. Jego nielegalne interesy zamierzają zlikwidować amerykańskie władze federalne we współpracy z rządem Kolumbii. Serial rozpoczyna się w końcu lat. 70., kiedy to Escobar bierze się za produkcję kokainy. Ukazuje jego losy na tle historii Kolumbii, a raczej tego jak Escobar na nią wpływał. Serial „Narcos” dla Netflixa okazał się jeszcze większym sukcesem niż wcześniejsze „House of Cards”.



7. American Crime Story: Zabójstwo Versace (American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace, 2018)


Nazwisko Versace jest doskonale znane na całym świecie. Ojcem modowego imperium był Gianni. Pochodzący z Włoch, ale mieszkający w Kalifornii projektant, był ikoną swoich czasów i szalenie barwną postacią. Jego zabójstwo dokonane w biały dzień, na schodach jego własnego domu wstrząsnęło Ameryką i skierowało wszystkie spojrzenia na Donatellę. Serial odtwarza te dramatyczne wydarzenia i robi to z niezwykłą precyzją. Bierze pod lupę zabójcę Versace, który jak się okazuje był seryjnym zabójcą. Twórcy serii starają się zgłębić meandry jego umysłu i robi to niezwykle sugestywnie. Znakomity serial kryminalny jest częścią większej całości o słynnych zbrodniach, które potrząsnęły Ameryką.



6. Fargo (2014)


Zanim powstał serial kryminalny „Fargo”, bracia Ethana i Joela Coen nakręcili w 1996 roku film o tym samym tytule. Istniało wiele obaw, że serial nie powtórzy sukcesu filmu, który był kinowym hitem. Na szczęście nic takiego się nie stało. „Fargo” to rasowy serial kryminalny. Głównym bohaterem jest Lester Nygaard, agent ubezpieczeniowy w małym miasteczku w Minnesocie. Wiedzie zwyczajne, żeby nie powiedzieć banalne życie, aż do momentu przybycia tajemniczego i brutalnego Lorne Malvo, w którego wcielił się Billy Bob Thorton. Pojawienie się Lorne’a zachwiało życiem nie tylko Lestera, ale i całego miasteczka.



5. Peaky Blinders (2013-2021)


Ten serial kryminalny okazał się wielkim hitem Netflixa i jednym z najpopularniejszych brytyjskich seriali ostatnich lat. „Peaky Blinders” wprowadza nas w słabo znaną historię gangów działających na terenie Birmingham w okresie międzywojennym. Oglądamy więc nie tylko serial kryminalny, ale i kostiumowy. Głównym bohaterem serialu jest gangster z pokolenia na pokolenie, Tommy Shelby. Poznajemy go, gdy usiłuje zwiększyć swoje wpływy w mieście, wykorzystując skradziony transport broni. Atutem serialu jest nie tylko intrygująca historia, ale też aktorskie kreacje Cilliana Murphy’ego, Helen McCrory, Paula Andersona czy Sama Neilla.



4. Detektyw (True Detective, 2014)


Ten serial kryminalny należy do najbardziej mrocznych. Składa się z trzech sezonów, z których każdy opowiada niezależną historię. Choć wszystkie są inne, to każda jest zawiła, mroczna, a zakończenie jest dalekie od oczywistego. W pierwszej serii poznajemy dwóch detektywów, którzy zajmują się sprawą morderstwa młodej kobiety. Zbrodnia przypomina mord rytualny. Szybko staje się jasne, że stanowi tylko drobny wycinek zbrodniczej działalności zakrojonej na szeroką skalę. We wszystkich seriach przewijają się wątki uwikłania władzy w zbrodnię. Tutaj nie ma prostych spraw, ale każda – prędzej czy później – zostanie rozwiązana.



3. Mare of Easttown (2020)


Podium najlepszych seriali kryminalnych otwiera głośna seria z Kate Winslet w roli głównej. Tytułowa Mare jest detektywem w Easttown, niewielkiej mieścinie. Miastem wstrząsa zabójstwo nastoletniej matki. Ta sprawa to jedno z największych wyzwań w zawodowej karierze Mare. W jej rozwiązaniu nie pomagają osobiste problemy kobiety. Jest rozwódką, matką nastolatki i babcią kilkulatka, swojego zmarłego syna. Mare jeszcze nie oswoiła się z jego odejściem, a stosunki rodzinne ma delikatnie mówiąc napięte. Sytuacji nie ułatwia sprawy, że zamordowana należy do rodziny jej najbliższej przyjaciółki. Atutem tego serialu jest fakt, że z Mare można się łatwo identyfikować. Nie jest idealna, ma popaprane życie i bywa, że zalicza koncertowe wpadki. Za to jest naprawdę dobra w tym, co robi. Możemy mieć więc pewność, że doprowadzi sprawę do końca.



2. Mosta nad Sundem (Bron / Broen, 2011-2018)


W zestawieniu najlepszych seriali kryminalnych nie mogło zabraknąć tego szwedzkiego kryminału. „Most nad Sundem” to już niemal klasyka. Wszystko zaczyna się od nietypowej zbrodni. Na moście łączącym Danię ze Szwecją, dokładnie na granicy dwóch krajów pozostawiono rozczłonkowane zwłoki kobiety. Sprawą mają się wspólnie zająć szwedzka policjantka, Saga i duński inspektor, Martin. Stanowią oni osobliwą parę – on ciepły, optymista, ona nieczuła służbistka – tak przynajmniej się wydaje. Razem mają rozwikłać sprawę, która szybko się zamienia w poszukiwanie seryjnego mordercy. Precyzyjnie poprowadzona intryga plus wyraziste postacie to najważniejsze zalety serialu.



1. Breaking Bed (2008-2013)


Zwycięstwo „Breaking Bad” w zestawieniu najlepszych seriali kryminalnych nie powinno być zaskoczeniem. Opowieść o powolnym upadku śmiertelnie chorego nauczyciela chemii i jego stopniowym pogrążaniu się w gangsterski świat zyskała uznanie i zagorzałych fanów na całym świecie. A historia Waltera zaczyna się, gdy dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory na raka. Wówczas jest zwyczajnym, niczym nie wyróżniającym się obywatelem. Diagnoza jednak zmusza go do przewartościowania wszystkiego. Chcąc zabezpieczyć rodzinę finansowo, zaczyna produkcję metaamfetaminy. Reszty chyba nie trzeba mówić.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago