Categories: KinoLIFESTYLE

TOP 15: Najlepsze filmy sportowe – o sportowcach i sporcie

Filmy o sportowe to dość specyficzny gatunek filmowy. W końcu sport wymaga wielu poświęceń, woli walki, ciągłego mierzenia się z własnymi ograniczeniami. To także rywalizacja, często agresja, porażki i zwycięstwa. Intensywne życie sportowców często są przedmiotem filmów. Które z nich są najlepsze? Oto ranking najlepszych filmów sportowych

Filmy sportowe zazwyczaj przybierają formę dramatu, zdecydowanie rzadziej komedii. W końcu sport zawodowy, wbrew pozorom, to nie jest zajęcie łatwe, lekkie i przyjemne. Godziny spędzone na treningach, wysiłek, często ponad siły, pokonywanie własnych granic i możliwości, żelazna dyscyplina, presja otoczenia i nieustanna rywalizacja. Najczęściej najbliższym towarzyszem sportowców jest ból. Uświadomienie sobie, ile wysiłku i poświęcenia wymaga osiąganie najwyższych laurów, pozwala docenić pracę sportowców.

Nie wszystkie dyscypliny sportu cieszą się powodzeniem wśród filmowców. Ewidentnie preferują sporty walki, szczególnie boks. Jest to jedna z najbardziej brutalnych dyscyplin, gdzie dochodzi do bezpośrednich konfrontacji przeciwników. To pozwala wykreować znakomity efekt dramatyczny. Z kolei sporty strategiczne i pozbawione bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem zdecydowanie rzadziej trafiają na ekrany. Filmowcy rzadziej też odwołują się do gier zespołowych, zdecydowanie wolą jednego bohatera, indywidualistę, który samodzielnie dochodzi na szczyt, bądź z niego spada. Sport bowiem to w sposób nieuchronny temat pełen wzlotów i upadków. Na sukces pracuje się latami, a upadek może przyjść szybko i niespodziewanie. Wystarczy lekkie załamanie psychiczne, kontuzja, doping, czy problemy rodzinne i załamanie kariery gotowe. Które filmy najlepiej zobrazowały spektrum wyzwań przed jakimi stają sportowcy, a także piękno i okrucieństwo sportu? Oto mój ranking najlepszych filmów sportowych. Od razu zdradzę, że film „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” znalazł się w zestawieniu. Przekonajcie się, na którym miejscu.

15 NAJLEPSZYCH FILMÓW O SPORTOWCACH I SPORCIE


15. Wielki Mike. The Blind Side (The Blind Side, 2009)


„Wielki Mike” to niekoniecznie film o sporcie sensu stricte, ale raczej o tym jak ważne w osiąganiu wyników odgrywa otoczenie. Tytułowy bohater to bezdomny nastolatek, samotny i z poważnymi brakami w edukacji. Zainteresowanie chłopcem wykazuje matka jego kolegi ze szkoły. Gdy zdaje sobie sprawę z sytuacji Mike’a, postanawia mu pomóc. Przygarnia go do swojego domu i pomaga rozwinąć talent do footballu. To prawdziwa i inspirująca historia o tym, że obok talentu ważne są także okoliczności. Co istotne „Wielki Mike” to prawdziwa historia zawodnika footballu amerykańskiego Michaela Ohera.



14. Jerry Maguire (1996)


Gra na boisku i sportowa rywalizacja to tylko jedna ze stron współczesnego zawodowego sportu. Druga to wielkie pieniądze, milionowe kontrakty, reklamy, sponsorzy i ambitni managerowie, którzy część tego tłustego tortu zgarniają dla siebie. Tytułowy Jerry stoi właśnie po tej drugiej stronie. Pracuje w dużej firmie, którą współtworzył. Poznajemy go w momencie, gdy jest na szczycie kariery – w jego stajni są topowi sportowcy, dla których pozyskuje prestiżowe kontrakty. I wtedy w nim coś pęka. Pisze memorandum, w którym zaleca ograniczenie liczby klientów, a tym samym zysków i bardziej personalne podejście do sportowców. To okazuje się jego końcem. Szybko traci pracę, przyjaciół, a nawet narzeczoną. Zostaje z jedną podkochującą się w nim pracownicą i jednym, wyjątkowo trudnym klientem. Jerry początkowo odrzuca wszystko, co napisał w memorandum i stara się wrócić do gry.



13. Niepokonany Seabiscuit (Seabiscuit, 2003)


Kolejny film sportowy z pokaźną liczbą oscarowych nominacji i miernymi wynikami. „Niepokonany Seabiscuit” nie otrzymał bowiem żadnej statuetki. Akcja filmu rozgrywa się w 1938 roku. Tytułowy Seabiscuit to koń wyścigowy, który jednak nie ma opinii czempiona. Koniem zajmuje się trzech ludzi, którym w życiu nie bardzo się wiedzie. Jednym z nich jest dżokej niewidzący na jedno oko. Do tej pory ani koń, ani dżokej nie wygrywali zbyt często, jeśli w ogóle. Teraz jednak chcą udowodnić coś sobie i światu. Pokazać, że nie należy lekceważyć rywali.



12. Reggae na lodzie (Cool Runnings, 1993)


Ten film opowiada historię tak niezwykłą, że trudną do uwierzenia. Czterech chłopaków z Jamajki marzy o występie na olimpiadzie. Ku zaskoczeniu wielu ich wybór pada na sport zimowy – bobsleje. Żaden z nich nigdy nie widział na żywo śniegu, ani tym bardziej nie jeździł na bobslejach. Mimo to postanawiają zrealizować marzenie. Na szczęście znajduje się jeden człowiek, który postanawia im pomóc w tym – wydawałoby się absurdalnym, przedsięwzięciu. Jamajczycy dopinają swego i startują na Olimpiadzie w 1988 roku w Kalgary. Ten film pokazuje prawdziwego ducha sportowego i przekonuje, że wszystko jest możliwe.



11. Ich własna liga (A League of Their Own, 1992)


Nie ulega wątpliwości, że przez lata sport był domeną mężczyzn. Kobiety musiały sobie utorować do niego drogę. Z pomocą przyszła im… wojna. W rok 1943 wielu amerykańskich sportowców walczyło na froncie. Aby jednak zapewnić sportowe atrakcje dla amerykańskich widzów, powołano żeńską ligę bejsbolu. Żeby w niej występować, nie wystarczyły umiejętności sportowe, potrzebna była też uroda. Jak panie poradzą sobie z uprzedzeniami i czy pokażą, że naprawdę umieją grać?



10. Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem (Borg McEnroe, 2017)


Dla fanów tenisa ten mecz to jeden z najważniejszych w historii tego sportu. Finałowy pojedynek na Wimbledonie w 1980 roku. Z jednej strony siatki stanął broniący po raz pięty tytułu Björn Borg, a po drugiej młodszy John McEnroe, z wielkimi aspiracjami. Film pokazuje nie tylko co wydarzyło się w czasie tego pamiętnego pojedynku na korcie, ale także pokazuje z czym się wówczas zmagał Borg. Utytułowany już wówczas tenisista nie był w najlepszej kondycji psychicznej, a fizycznie był wyczerpany wyniszczającymi treningami. Czy mimo to podoła presji?



9. Fighter (2010)


Sportowiec musi mieć nie tylko predyspozycje fizyczne i trenować. Równie ważne jest nastawienie psychiczne, wiara w siebie oraz wewnętrzny spokój. Te jednak często nie są możliwe do osiągnięcia bez odpowiedniego wsparcia otoczenia. Bokser Micky Ward ma za sobą serię porażek na ringu, problemy z byłą żoną, z matką-despotką, z siostrami i w końcu z bratem, niegdyś także utalentowanym bokserem. Teraz jednak brat nadużywa narkotyków i próbuje wszystkich pociągnąć ze sobą na dno. Micky nie widzi dla siebie nadziei dopóki nie poznaje Charlene. Jest to pierwsza osoba, która naprawdę w niego wierzy.



8. Za wszelką cenę (Million Dollar Baby, 2004)


Poruszająca historia 30-letniej bokserki, Maggie wyreżyserowana przez Clinta Eastwooda. Dziewczyna ma talent, ale brak jej wiary w siebie. Zgłasza się do uznanego trenera bokserów, chce żeby i ją trenował. Ten jednak nie zamierza trenować kobiet, a tym bardziej w tak późnym, jak na sportowca, wieku. Jednak dziewczyna się nie poddaje i przekonuje do siebie trenera. Zawiązuje się między nimi więź trochę jak ojca z córką. Maggie staje się pogromczynią ringu. Wygrywa walkę za walkę, aż do wypadku, który nie tylko zachwieje jej karierą, ale i życiem. Piękny film i zasłużony Oscar dla Hilary Swank.



7. Rocky (1976)


Ten film to absolutna klasyka, której w tym zestawieniu filmów sportowych po prostu nie mogło zabraknąć. Bohaterem jest znów bokser, w którego wcielił się nie kto inny, jak Sylwester Stallone. Rocky to bokser-amator, który dostaje szansę stoczenia walki o tytuł mistrza świata. Dla niego nie jest to tylko walka o mistrzostwo, ale także z samym sobą, próba udowodnienia własnej wartości. Tego filmu chyba bardziej rekalmować nie trzeba.



6. Invictus – Niepokonany (Invictus, 2009)


„Invictus” opowiada niesamowitą historię, która jednak wydarzyła się naprawdę. Nelson Mandela zostaje prezydentem RPA i szuka sposobu na zjednoczenie podzielonego narodu. Ma nim być sport, a konkretnie rugby. Grająca do tej pory raczej przeciętnie drużyna, ma zainspirować naród i rozbudzić w nim jednego ducha. Nieoczekiwanie w Pucharze Świata drużyna RPA zaczyna pokonywać notowanych znacznie wyżej przeciwników i dochodzi do finału. W kraju następuje sportowa gorączka. Ogólnoludzki wymiar sportu zdaje się zwyciężyć.



5. Rydwany ognia (Chariots of Fire, 1981)


Kolejny klasyczny film w zestawieniu filmów sportowych. „Rydwany ognia” zdobyły cztery Oscary, w tym dla najlepszego film roku. Jest to oparta na faktach historia dwóch brytyjskich sportowców, Erica Liddella – pobożnego katolika ze Szkocji i Harolda M. Abrahamsa – ambitnego Anglika żydowskiego pochodzenia, studiującego w Cambridge. Obaj stają do wyścigu na 100 metrów na olimpiadzie w Paryżu w 1924 roku. Pierwszy z nich biegnie „ku chwale Jezusa”, drugi – by zdobyć sławę. Jak możecie się domyślić, ten bieg ma nie tylko wymiar sportowy.



4. Foxcatcher (2014)


Kolejna historia oparta na faktach. Jest to film o dwóch braciach, zapaśnikach. Jeden przygotowuje się jako zapaśnik do Olimpiady w Seulu, drugi David jest trenerem zapasów. Braćmi Schultz interesuje się miliarder John du Pont. Organizuje w swojej posiadłości ośrodek szkoleniowy dla zapaśników i zaprasza tam Marka. Du Pont jednak zmaga się z własnymi problemami psychicznymi i wprowadza zamęt w głowie Marka, który zwraca się przeciw swemu bratu. Finał tej historii jest tragiczny.



3. Moneyball (2011)


Sport od trochę innej strony, bo widziany nie od strony zawodników, ani nawet trenerów, a z perspektywy managera klubu baseballowego. Prowadzony przez niego klub nie miał wystarczających środków finansowych, żeby kupować naprawdę dobrych zawodników. Dlatego więc postanowił wykorzystać w swojej pracy analizy komputerowe, które miały mu pomóc najlepiej wykorzystać zawodników, których miał. Okazuje się, że nawet z tak pozornie niefilmowego tematu da się zrobić kawał świetnego kina.



2. Jestem najlepsza. Ja, Tonya (I, Tonya, 2018)


Ten film sprowokował cały ranking filmów sportowych. „Ja, Tonya” opowiada prawdziwą historię łyżwiarki figurowej Tonyi Harding. Pochodząca z biednej rodziny, bita przez własną matkę, mimo wszystko osiągnęła mistrzostwo w jeździe figurowej. Jako pierwsza kobieta wykonała potrójnego axela, niezwykle trudny skok. Niestety na karierze sportowej zawodniczki długim cieniem położył się incydent sprzed olimpiady w Norwegii. Jej mąż zorganizował atak na największą rywalkę Tonyi, Nancy Kerringan. To wydarzenie przysłoniło wszystkie dokonania Tonyi, która ostatecznie została wykluczona z Amerykańskiego Związku Jeździectwa Figurowego. Zaskakujący film, pokazujący szalenie oryginalną postać i jej trudne życie.



1. Wściekły byk (Raging Bull, 1980)


Na szczycie zestawienia znalazł się film kultowy, który przypieczętował zawrotną karierę Roberta de Niro. Jake La Motta jest bokserem, który szybko pnie się po szczeblach kariery sportowej. Na ringu był bezwzględny, dosłownie masakrował przeciwników. Agresję przenosił także poza ring, a do tego nieufność wobec otoczenia, która urastała niemal do granic obłędu.


Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago