Boho i jego nowsza odmiana boho-chic to style w modzie pełne nawiązań do artystycznej bohemy i Dzieci Kwiatów. Jest w nich luz, swoboda, nonszalancja, ale też zmysłowość i naturalność. Wiele interpretacji tego stylu ubierania można znaleźć w filmach i serialach. Dzieła ze srebrnego ekranu stanowią niewyczerpane źródło inspiracji.
Ma w sobie artystyczną swobodę i zmysłową naturalność, unika przestylizowania i wrażenia, jakby spędziło się cały dzień nad wyborem stroju. Do pewnego stopnia jest manifestacją, że rzeczy materialne nie są tak naprawdę istotne. Za to właśnie styl boho zyskał tak dużą popularność. Sięgają po niego z reguły osoby niezależne, poszukujące, ceniące wolność i wymykające się utartym normom. Lubią go też studenci i artyści. Gdy zaczęły po niego sięgać aktorki i modelki z pierwszych stron gazet, jak Sienna Miler, zyskał dodatkowe określenie – chic. Dlatego współcześnie częściej niż o boho, mówimy o boho-chic, czyli nieco bardziej szykownej wersji tego pierwszego.
Styl boho czy boho-chic w modzie we współczesnym wydaniu obserwujemy od lat 90. Przy czym początki jego kształtowania to lata 60. Wspomniana Sienna Miller zrobiła naprawdę dużo dla jego popularyzacji. Zasłynęła z przetartych jeansów, kamizelek z frędzlami, kurtek jeansowych z futerkiem, kwiatowych tunik, kowbojek i filcowych kapeluszy. Jej styl stał się uosobieniem swobody i wolności w świecie czerwonych dywanów. Gazety zaczęły opisywać jej styl jako współczesną wersję cyganerii, folku. Szybko zaczęły naśladować go kobiety na całym świecie i inne gwiazdy, jak Mischa Barton, Nicole Ritchie czy siostry Olsen.
Przeczytaj także: Piżamy damskie – historia i oczekiwania współczesnych kobiet
Styl boho w modzie to przede wszystkim wzory, najlepiej etniczne, folkowe i kwiatowe. Konieczne są tu lekkie, zwiewne tkaniny na sukienki, spódnice, bluzki i topy. Warto też sięgać po jeans, dzianinę, koronki, plecionki i skórę. Boho nie lubi zbyt obcisłych rzeczy. Ubrania nie mogą krępować sylwetki i ruchów. Dlatego królują tu luźniejsze kroje. Z bardziej dopasowanych rzeczy można sobie pozwolić na legginsy, minispódniczki czy przylegające do ciała topy. Koniecznie jednak należy je zestawić z obszerniejsza kamizelką czy tuniką. Mile widziane są szerokie rękawy, falbany, frędzle. Nie zawsze jednak styl boho musi być pełen przesytu form, kolorów i wzorów. Czasem wystarczy sukienka w kwity, proste sandały i naturalne włosy, żeby osiągnąć boho look. Naturalność jest w nim bowiem nie mniej ważna.
Jeśli chodzi o dodatki, to powszechnie przyjęło się uważać, że w stylu boho niezbędne są koraliki, paciorki i tym podobne elementy. Można też sięgać po różnorodne kamienie, rzemyki, ręcznie robioną biżuterię i rzeczy vintage. Dobrze widziane są kapelusze, opaski na głowę i długie wisiorki. W przypadku torebek najlepiej się sprawdzają materiałowe lub skórzane na długim pasku zakładane przez głowę. Jeśli mają rzemyki, frędzle motywy plecionki i patchworka tym lepiej.
Najlepiej pokazać styl boho na przykładach. W wielu filmach i serialach bohaterki noszą się w stylu boho. Zazwyczaj są to wolne duchy i artystki, które żyją w sposób niczym nieskrępowany. Poniżej zebrałam najciekawsze modowe przykłady ze srebrnego ekranu.
Film jest osadzony w środowisku muzyków rockowych lat 70. Podczas trasy koncertowej zespołowi towarzyszy młody dziennikarz i najwierniejsze fanki, w tym Penny. Młoda dziewczyna sama prezentuje się jak gwiazda. Jej znakiem rozpoznawczym jest płaszcz obszyty sztucznym futerkiem i zwiewne topy. W jej garderobie nie brakuje bluzek z folkowymi aplikacjami i koronkowych motywów. Z jednej stronie w jej stylu jest mnóstwo swobody, a z drugiej zmysłowości i lekkości.
Kultowy już serial o dwóch siedemdziesięciokilkuletnich przyjaciółkach ma wiele do powiedzenia o modzie, i to nie tylko dla seniorów. Grace nosi się klasycznie i z klasą, podczas gdy Frankie woli styl boho. jej znakiem rozpoznawczym są barwne tuniki, długie sukienki i oryginalna biżuteria. Nosi wyjątkowe naszyjniki, bransoletki i pierścionki. Od razu widać że wiele okazów zostało ręcznie wykonanych. Dążenie do niepowtarzalności to kolejna cecha stylu boho. Przykład Frankie pokazuje, że jest to styl, który nie ma ograniczeń wiekowych.
Jedną z filmowych prekursorek stylu boho w kinie jest bohaterka filmu „Forrest Gump” – Jenny, w którą wcieliła się Robin Wright. To wieloletnia ukochana Forresta, która przechodziła przez wiele faz w swoim życiu. Zawsze wybierała dziewczęce stroje, podkreślające jej delikatną urodę. Z czasem w jej ubiorze pojawiło się więcej swobody i hipisowskiego szyku. Kilka stylizacji z jej garderoby z pewnością przeszło już do historii kina.
Serial młodzieżowy „Plotkara” to jeden z najbardziej stylowych show we współczesnej telewizji. Główne bohaterki należą do nowojorskiej elity i w ich garderobach roi się od designerskich rzeczy. Wyjątkiem jest Vanessa. Dziewczyna mieszka na Brooklynie i dorabia jako kelnerka. Choć nie stać jej na butiki przy Piątej Alei, to i tak nosi się ze stylem. Nie boi się żywych kolorów, nietypowych krojów i odważnych wzorów, które zresztą doskonale współgrają z oryginalną urodą. Vanessa ma też oko do ciekawej biżuterii, która często odgrywa pierwsze skrzypce w jej stylizacjach.
Zarówno pierwsza jak i druga część filmu „Mamma Mia!” pełna jest boho stylizacji. Główna bohaterka i jej córka noszą się na luzie i bez zadęcia. Młodość Donny przypada na czasy hipisów, sama zresztą zaliczała się do Dzieci Kwiatów. Ubierała się więc w duchu epoki i środowiska. Jak się okazało stylu boho nigdy na dobre nie porzuciła. Wręcz przeciwnie. Już jako kobieta w średnim wieku dalej wybierała wzorzyste rzeczy, luźne kroje i kwiatowe motywy. W jej szafie dominuje przy tym kolorystyka zaczerpnięta z greckiego krajobrazu – biele, błękity, beż piasku i akcenty zieleni.
„Miłość bez końca” to melodramat o młodzieńczej, letniej miłości o wielkim natężeniu. Jade i David zakochują się w sobie, jednak na ich drodze staje wiele przeszkód. Główna bohaterka właśnie skończyła liceum. Pochodzi z zamożnej rodziny, jednak sama nosi się bezpretensjonalnie. Wybiera proste stroje – sukienki w kwiaty, luźne bluzki o letnim, folkowym klimacie. Wszystko nosi z wdziękiem i naturalnością. Jej styl można opisać jako boho z umiarem.
Serial produkcji HBO to odważna opowieść o grupie tytułowych dziewczyn mieszkających w Nowym Jorku. Wielu krytyków opisuje go jako współczesną wersję „Seksu w wielkim mieście” pokolenia dwudziestoparolatków. Główne bohaterki tak samo borykają się z miłością, seksem, ale też edukacją, karierą, różnymi brakami. Jednak te dziewczyny nie chodzą w szpilkach za 400 dolarów, zwyczajnie ich na to nie stać. Ale tak samo wyrażają siebie ubiorem. Bezkompromisowa Jessa nosi się w duchu boho. Ta niezależna dziewczyna uwielbia długie sukienki, zwiewne materiały i wyrazistą biżuterię. Jak dawne diwy, chodzi po domu w jedwabnych podomkach. Czasem wybiera bardziej drapieżne stylizacje, a czasem seksowne. Zawsze jednak pełne nonszalancji.
Filmów i seriali, w których bohaterki noszą się w duchu boho jest znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć Phoebe z serialu „Przyjaciele”, tytułową Polly z „Nadchodzi Polly” czy postać, a którą się wcieliła Anna Dereszowska w filmie „Lejdis”. Każda z tych postaci jest unikatowa, a ubiór jedynie to podkreśla.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Ten styl jakoś jeśli chodzi o ubiór do mnie nie przemawia. We wnętrzu - owszem, ale jeśli chodzi o ubiór to jestem na nie :)