Categories: LIFESTYLE

Jak ograniczyć zużycie plastiku i generowanie plastikowych śmieci?

Plastik stał się wszech obecny w naszym życiu. Z niego mamy meble, opakowania, w tym żywności, butelki i znacznie więcej. O tym, że plastik wcale nie jest dobry dla naszego zdrowia, a tym bardziej dla środowiska naturalnego, już wiemy. Dlatego należy sobie zadać pytanie, jak ograniczyć jego zużycie?

fot. Matthew Gollop (Pixabay License)

Plastik, a w zasadzie tworzywa sztuczne, powstały jako tani materiał, który miał zaspokoić rosnące potrzeby konsumenckie. To samo w sobie nie było niczym złym. Dopiero, gdy zaczęliśmy go traktować jako materiał jednorazowego użytku, zaczęły się kłopoty. Opakowania i przedmioty jednorazowe z plastiku zalały planetę. Codziennie wyrzucamy tony tego typu odpadów, co stanowi ogromne obciążenie dla środowiska naturalnego. Szacuje się, że na powierzchni oceanów unosi się już około 100 milionów ton plastikowych odpadów. Wielka śmieciowa wyspa oceaniczna ma rozmiar aż pięć razy większy od powierzchni Polski. Z powodu plastikowych odpadów w oceanach rocznie ginie milion morskich zwierząt. To okrutne zanieczyszczenie jest wynikiem codziennych wyborów każdego z nas – moich, twoich, twojego kolegi z pracy i sąsiada.

Przeczytaj także: Jak należy prać ubranka niemowlaka?

Na tym nie koniec złych wieści. Mikrodrobinki plastiku są już dosłownie wszędzie, w tym w wodzie deszczowej i naszym pożywieniu – w konsekwencji w każdym z nas. Według raportu WWF przeciętny człowiek spożywa tygodniowo ilość plastiku odpowiadającą wielkości karty kredytowej.

Dokonując codziennie decyzji, czy użyjemy plastiku, czy nie, mamy wpływ na stan środowiska naturalnego i nasze zdrowie. Każde, nawet najmniejsze działanie może się przyczynić do wielkich, globalnych zmian. W tym celu powinniśmy zastąpić popularne produkty z tworzyw sztucznych, na inne, najlepiej wielokrotnego użytku. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacząco ograniczyć emisję plastikowych odpadów.

Przeczytaj także: Jak prawidłowo przygotować przesyłkę?

Jak ograniczyć zużycie plastiku?

Jeśli kupimy plastikowe krzesło i będziemy z niego korzystać przez 10 lat, nie wyrządzimy wielkiej krzywdy przyrodzie. Gorzej, jeśli codziennie kupujemy wodę w plastikowej butelce i bułkę w foliowej torebce, a następnie wyrzucamy opakowania. Przedmioty jednorazowego użytku wykonane z tworzyw sztucznych to największy problem, z jakim się współcześnie mierzymy. Stały się wszech obecne głównie w przemyśle opakowań spożywczych. Te niemal od razu stają się śmieciami. Jak temu zapobiec? Poniżej znajdziecie 10 sposobów na ograniczenie zużycia plastiku i generowania plastikowych odpadów.

1. Zrezygnuj z butelkowanej wody

Butelkowana woda stała się powszechna i wydaje się, że niezastąpiona. Tymczasem woda płynąca w naszych kranach jest w znakomitej większości przypadków zdatna do picia. Gdyby było inaczej, miejscowe władze musiałyby nas o tym poinformować. Czasem może jedynie nie odpowiadać nam jej smak bądź zapach. Na szczęście jednak są na to sposoby. Wystarczy zainwestować w filtr do wody bądź dzbanek filtrujący. Mamy wtedy 100-procentową pewność, że woda pobrana z kranu jest zdrowa. Do tego kupując butelkę do wody wielokrotnego użytku, możemy ją zabrać ze sobą, wychodząc z domu. Unikniemy dzięki temu kupowaniu wody w plastikowej butelce, gdy jesteśmy na mieście.

2. Noś własne torby na zakupy

Plastikowe torby na zakupy wiszą w zasadzie przy każdej kasie sklepowej. Ile razy kupujemy je niemal w odruchu bezwarunkowym i wyrzucamy tak szybko, jak wypakujemy zakupy? Czas z tym skończyć. To wielkie marnotrawstwo. Prawdopodobnie już mamy w domu co najmniej jedną torbę wielokrotnego użytku na zakupy. Warto wyrobić w sobie nawyk zabierania jej za każdym razem, jak wychodzimy z domu. Wówczas nawet na spontanicznych zakupach, nie będziemy mieć potrzeby kupowania przy kasie plastikowej torby. Warto o tym pamiętać także przy zakupach odzieżowych czy drogeryjnych.

3. Pakuj żywność we własne opakowania

Niemal każdy produkt spożywczy jest współcześnie zapakowany w plastik — od serów i wędliny, po owoce i warzywa. Całkowita rezygnacja z tego typu produktów wymagałaby ogromnego wysiłku i wielkiej samodyscypliny. Można jednak zacząć od małych kroczków. Warto choćby kupować produkty na wagę i pakować je we własne opakowania — słoiki bądź wielorazowe woreczki. Na takie rozwiązanie pozwala już wiele supermarketów i dyskontów. Tam, gdzie można, warto korzystać z tego rozwiązania.

4. Zrezygnuj z określonych produktów plastikowych

Czasem wystarczy po prostu nie kupować produktów jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych, aby znacząco ograniczyć zużycie plastiku. Chodzi o takie produkty jak choćby patyczki do uszu, plastikowe kubki jednorazowe czy folię spożywczą. Każdy z pewnością będzie mógł dodać do tej listy coś innego w zależności od codziennych nawyków zakupowych.

5. Zrezygnuj z dań gotowych, na wynos i cateringu dietetycznego

Kolejna kategoria produktów, z których warto zrezygnować, żeby ograniczyć zużycie plastiku to wszelkie dania gotowe. Są one najczęściej na tackach z tworzyw sztucznych i dodatkowo ofoliowane. Jakby tego było mało, wiele ma jeszcze dodatkowe tekturowe opakowanie, co tylko powiększa stertę śmieci. To samo się dzieje, gdy zamawiamy dania z dowozem do domu bądź na wynos z restauracji. Nie ulega wątpliwości, że tak jest łatwiej i wygodniej, ale ilość śmieci, jaka przy okazji powstaje, jest zatrważająca. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku cateringów dietetycznych i wszelkich diet pudełkowych. Kuriozalne jest to, że wybieramy je ze względów zdrowotnych, tymczasem jedzenie dociera do nas szczelnie opakowane w plastik. Wielokrotnie zdarza się, że do opakowań z tworzyw sztucznych potrawy pakowane są gorące, co jedynie sprzyja wydzielaniu szkodliwych substancji. Nie ma to zbyt wiele wspólnego z moją definicją zdrowia. Samodzielne przygotowywanie posiłków jest najlepszą opcją zarówno dla środowiska, jak i dla nas.

6. Pakuj jedzenie w lunchboxy

Pokłosiem punktu piątego jest punkt szósty. Skoro stawiamy na samodzielne przyrządzanie posiłków, także obiadów do pracy trzeba je mieć w co zapakować. Tu z pomocą przychodzą praktyczne i przyjazne środowisku, bo wielokrotnego użytku — lunchboxy. Dają one nam wiele korzyści — wiemy, co jemy, nie generujemy jednorazowych plastikowych opakowań i nie ulegamy zakupowym pokusom spożywczym.

7. Kupuj kosmetyki w kostce

Kolejnym obszarem, w którym plastik jest wszechobecny, jest kosmetyka i branża beauty. W zasadzie każdy kosmetyk jest pakowany do plastikowej buteleczki. Niewiele firm robi coś w kierunku zmiany tego stanu rzeczy. W zasadzie jedynym wyjściem, poza sporządzaniem własnych kosmetyków są te w kostce. Poza mydłem w postaci twardej kostki na rynku mamy też już szampony, balsamy, a nawet dezodoranty. Można je kupować luzem, bądź w tekturowym opakowaniu. Przy okazji są znacznie wydajniejsze niż produkty w płynie lub spreyu. Ich stosowanie to prawdziwa ulga dla środowiska.

8. Stosuj bambusową szczoteczkę do zębów

Szczoteczkę do zębów powinno się wymieniać na nową średnio co trzy miesiące. Rocznie zatem zużywamy średnio cztery. Dlatego warto je wymienić na bambusowe, które są wykonane z naturalnych włókien. Po wyrzuceniu taka szczoteczka bez problemu się rozłoży i nie będzie zatruwać środowiska plastikowymi odpadami.

9. Zrezygnuj lub ogranicz określone usługi

Często zapominamy, że również sektor usług, jest wielkim generatorem tworzyw sztucznych. Przykładowo, kupując przez internet w 90 proc. przypadków, otrzymujemy produkt zapakowany w torebkę foliową bądź zabezpieczony folią bombelkową. Kupując w lokalnym sklepie, zapewne dałoby się uniknąć tych dodatkowych opakować. Dlatego to, co jesteśmy w stanie, warto kupować w fizycznych sklepach. Warto się też przyjrzeć innym usługom, z których korzystamy. Przykładowo, ubrania oddane do pralni, po upraniu zawsze otrzymujemy w plastikowych, jednorazowych pokrowcach. W gabinetach kosmetycznych, kosmetyczki noszą jednorazowe rękawiczki. Być może jesteśmy w stanie ograniczyć korzystanie z tych usług?

10. Rób własne środki czystości

Domowe środki czystości, jak płyn do naczyń czy do szyb, zazwyczaj są dostępne w butelkach z tworzyw sztucznych. Na szczęście coraz więcej osób z nich rezygnuje na rzecz samodzielnie sporządzanych środków. Często wystarczą do tego ocet, sok z cytryny i soda oczyszczona. Są to składniki w 100 proc. naturalne, bezpieczne i łatwo dostępne. W internecie aż roi się od przepisów na domowe płyny do czyszczenia, które są naprawdę skuteczne. W ten sposób nie tylko organicyzmy zużycie plastiku, ale też chemii, które nie jest dla nas najlepsza.

Z pewnością jest jeszcze więcej sposobów na ograniczenie plastiku w naszym codziennym życiu. Warto zacząć je wdrażać do codziennego życia, aby nie obciążać planety.

<!– Composite Start –>

<!– Composite End –>

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • Ja kupiłam obcinaczkę do butelek i teraz nie wyrzucam praktycznie żadnej butelki. Obcinam butelki i mam dużo plastikowych sznurków na działkę :)

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago