Categories: WNĘTRZA

Dlaczego warto wkładać filtry do kawy do doniczek roślin domowych?

Co mają wspólnego filtry do kawy z domowymi roślinami doniczkowymi? Okazuje się mogą się im bardzo przysłużyć, choć zdecydowanie bardziej posiadaczom owych roślinek. Ułatwiają ich pielęgnację i utrzymanie czystości w domu. Jak to możliwe? Przekonaj się.

fot. Garden Trading

Rośliny doniczkowe sprawdzają się w każdym wnętrzu – ożywiają je i wnoszą życie. Pielęgnacja większości roślin doniczkowych nie jest szczególnie trudna. Niemniej to żywe organizmy, które wymagają naszej uwagi i regularnych zabiegów. Wszystko więc, co czyni uprawę roślin choć odrobinę łatwiejszą, jest warte uwagi. A uprawę zdecydowanie ułatwiają filtry do kawy. Czynią ją mniej uciążliwą i „czystszą”.


Podlewając rośliny, często dołem doniczki wypływa woda zmieszana z ziemią. Nawet gdy stosujemy podstawki czy osłonki na doniczki, jest to kłopotliwa sprawa. Żeby się przed tym ustrzec, wystarczy włożyć na dno doniczki przed nasypaniem ziemi filtr do kawy. Przepuści on wodę, ale ziemię i brud już nie. Uchronimy się tym samym przed brudnym parapetem czy podłogą.

fot. HK Living

Filtry do kawy ułatwiają też wodzie swobodny przepływ. Otóż czasem dziurki w dnie doniczki zatykają się przez zbitą ziemię. Woda zatrzymuje się w środku, co przy dużej jej ilości może nawet prowadzić do gnicia korzeni, a w konsekwencji do śmierci roślinki. Niektórzy dla uniknięcia obu powyższych problemów, wkładają na dno doniczki kamienie. Jednak znacznie łatwiej jest włożyć filtr do kawy, który nie tylko filtruje wodę, nie pozwala ziemi wydostać się z doniczki, to jeszcze umożliwia swobodny przepływ powietrza. Dzięki filtrom do kawy roślina ma też maksymalną ilość ziemi w doniczce. Wrzucając żwir czy kamienie do doniczki zabieramy miejsce, jakie mogłaby zająć ziemia. Im mniej ziemi tym roślina ma mniej miejsca na korzenie, a co za tym idzie nie urośnie tak bardzo jakby mogła.

Przeczytaj także: Sukulenty w mieszkaniu – jak o nie dbać? Roślina dla zapominalskich

Filtry do kawy trzymają też wilgoć. Są one bardzo chłonne i zatrzymują część wody, która przez nie przepływa. Wody nie jest na tyle dużo, żeby doprowadzić do gnicia korzeni, ale wystarczająco, żeby dać jej nieco roślinie pomiędzy kolejnymi podlaniami, bądź gdy o podlaniu zapomnimy.


Filtry do kawy w doniczkach okazują się też pomocne przy przesadzaniu roślin. Dzięki nim ziemia się nie rozsypuje dookoła. Zmieniając doniczkę, możesz przesadzić roślinę razem z dotychczasowym filtrem – ten w końcu i tak się rozpadnie. Pamiętaj jednak, żeby wtedy rozluźnić korzenie. Zawsze jednak warto dać nowy filtr.

fot. Norsu Interiors

 

 

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago