Categories: KinoLIFESTYLE

TOP 12: Najlepsze bajki Disneya

Walta Disneya i bajek chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Amerykański wizjoner zrewolucjonizował świat filmów animowanych. Ożywiał stare baśnie i powoływał do życia nowych bohaterów z Myszką Miki na czele. Z okazji premiery nowego „Króla Lwa” zapraszam na ranking najlepszych bajek Disneya.

The Walt Disney Company powszechnie znana po prostu jako Disney to amerykańska firma założona przez legendarnego Walta Disneya. To z tej wytwórni pochodzą filmy animowane, które na zawsze zmieniły oblicze kina. Niemal wszystkie innowacje, jakie nie przestrzeni XX wieku pojawiały się w dziedzinie animacji, to właśnie dzieła Disneya. Dzieciństwo wielu pokoleń jest nierozerwalnie związane z disneyowskimi postaciami. Tutaj znajdziesz najlepsze bajki Disneya wszech czasów.

Bajki Disneya: jak to się zaczęło?

Studio Disney zostało pierwotnie założone w 16 października 1923 roku przez Walta Disneya i jego brata Roya pod nazwą Disney Brothers Cartoon Studio. Dopiero w 1986 nazwa została zmieniona na obecną: The Walt Disney Company. Od początku Walt był siłą napędową całego przedsięwzięcia. Był człowiekiem pchanym ambicją, nigdy nie miał dosyć, wciąż czuł, że musi coś udowodnić światu. Pierwszą postacią, którą wykreowało studio, a która przebiła się do zbiorowej świadomości był Królik Oswald. Pierwsza bajka Disneya zyskała sporą popularność, ale studio zarobiło na swojej pracy ledwie grosze. Niemal cały zarobek zgarnął dystrybutor. Gdy w 1928 roku powstała postać Myszki Miki, Disney już nie zamierzał popełnić tego błędu. W tym samym roku Miki stał się bohaterem pierwszego w pełni udźwiękowionego filmu „Parowiec Willi”. Bajka Disneya stała się hitem wytwórni.

Przeczytaj również: Bajkowe łóżko dla dziewczynki – gdzie szukać?

Kolejną przełomową bajką Disneya był pierwszy pełnometrażowy film animowany – „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Prace nad tą bajką Disneya nim trwały trzy lata, premiera odbyła się w 1937 roku i produkcja była najbardziej kasowym filmem wszech czasów. Dla wytwórni nastały złote czasy. Niemal każda kolejna produkcja była kasowym sukcesem. Z czasem studio zaczęło tworzyć także filmy fabularne, jak „Mary Poppins”. Niestety na froncie animacji przestało wytwórni iść tak dobrze. Pojawiła się konkurencja ze strony telewizji, a na rynku pojawili się nowi gracze w dziedzinie animacji. Lata 70. były trudne dla Disneya. W kolejnej dekadzie firma świadoma swoich niedostatków zaczęła kupować inne studia i wytwórnie, aby móc tworzyć dojrzalsze kino, a nie tylko filmy rodzinne. Inwestycje się opłaciły, gdyż w latach 90. Disney znów był szczycie. Nikt nie tworzył tak poruszających animacji, z „Królem Lwem” na czele. Choć obecnie konkurencja na rynku produkcji filmowej jest jeszcze większa, to studio wciąż czaruje kolejne pokolenia widzów.

Niełatwo z pokaźnej filmografii studia Disney wybrać najlepsze filmy animowane, niemniej podjęłam tę próbę. Poniżej znajdzie wybór 12 bajek, które wzruszają, bawią i niezmiennie zachwycają.

TOP 12: NAJLEPSZE BAJKI DISNEYA

12. 101 dalmatyńczyków (1961)


Zestawienie najlepszych bajek Disneya otwiera jedna z klasycznych produkcji, która doczekała się także wersji aktorskiej. „101 dalmatyńczyków” to historia porwania szczeniąt przez Cruellę DeMon, która chciała je przerobić na futro. Zakrojona na szeroką skalę akcja poszukiwawcza objęła cały Londyn i zaangażowały się w nią psy wszystkich ras i oczywiście ludzie. Rysownicy Disneya godzinami studiowali prawdziwe psy, aby wykreować swoje zwierzęce postaci. Udało im się stworzyć animację autentyczną, budzącą emocje, a przy okazji powołali do życia szwarc charakter, który na stałe wszedł do popkultury.



11. Pocahontas (1995)


Disney w swoich bajkach lubi odwoływać się nie tylko do baśni, ale także do wydarzeń z historii. Taka właśnie jest „Pocahontas”. To jedna z hitowych animacji studia lat 90. Opowiada historię pięknej Indianki i białego kolonizatora, Johan Smitha. Dzieliły ich ogromne różnice kulturowe, ale połączyło uczucie. Ten film to wspaniała lekcja tolerancji dla najmłodszych ujęta w pięknej formie wizualnej.



10. Księga dżungli (1967)


Scena, w której Mowgli płynie na brzuchu niedźwiedzia Baloo, to już klasyka kina. „Księga dżungli” to bajka oparta na powieści Rudyarda Kiplinga. Mały chłopiec zagubił się w dżungli i został przygarnięty i wychowany przez wilki. Wychowywany jak zwierze chłopak dorasta, jednak nie wszystkim podoba się jego obecność w dżungli. Ma wroga w postaci tygrysa Shere Khana. Opiekunowie chłopca postanawiają wysłać go do ludzkiej osady. W drodze do niej, w muzycznej opowieści, poznaje wielu zwierzęcych przyjaciół. Niestety poznaje też smutną prawdę o ludzkiej naturze.



9. Alladyn (1992)


Tym razem Disney zabiera widzów w świat orientu, magii i księżniczek. Tytułowy bohater to biedny chłopak zakochany w pięknej Dżasminie. Niestety gwiazdy i mroczny doradca sułtana mu nie sprzyjają. Chłopak zostaje wtrącony do więzienia, a później wysłany na poszukiwanie pewnej lampy. Jakie jest zdziwienie Alladyna, gdy ją znajduje i do tego z nieoczekiwanym gościem. Gdy pojawia się Dżin, życie Alladyna czeka duża odmiana.



8. Odlot (2009)


Ten film animowany to historia o dorastaniu, choć jej głównym bohaterem jest pewien 70-latek. Carl po śmierci żony mieszka samotnie. W wyniku nieoczekiwanego splotu zdarzeń jego dom unosi się w powietrze razem z młodym pasażerem pasażerem na gapę. Latający dom dociera aż do Ameryki Południowej, gdzie na parę bohaterów czeka wiele wyzwań. „Odlot” to pełna wzruszeń, nieprzewidywalna historia zarówno dla małych, jak i zupełnie dużych widzów.



7. Wall-E (2008)


Ten film animowany to pozycja wyjątkowa. Słów pada w nim niewiele, a głównymi bohaterami są roboty. Ludzie opuścili ziemię, a jedynym jej mieszkańcem pozostaje robot Wall-E. Całymi dniami przerabia on śmieci pozostawione przez ludzi, po czym ogląda musicale i marzy. Pewnego dnia na ziemię przybywa inny robot, supernowoczesna Eva. Na ekranie widzimy wszystkie stadia zakochania. W końcu para musi wyruszyć w kosmos z ważną misją. W tej bajce jest mnóstwo wzruszeń i sporo refleksji nad światem. „Wall-E” został nagrodzony Oscarem dla najlepszej animacji roku.



6. Wielka szóstka (2014)


„Wielka szóstka” to jedna z nowszych animacji Disneya pełna znakomitego humoru, trzymającej w napięciu akcji i wielu nieoczekiwanych zwrotów. To film o superbohaterach, ale innych niżby się mogło wydawać. Hiro to młody geniusz, który powołuje do życia robota Baymaxa. Ten choć ma niezwykłe umiejętności, to z wygląda bardziej przypomina misia polarnego. Ta wyjątkowa para stoi przed zadaniem uratowania całego miasta. „Wielką szóstkę” ogląda się lepiej niż niejeden film aktorki o superbohaterach.



5. Alicja w Krainie Czarów (1951)


Powracamy do klasyki. Kolejna w zestawieniu najlepszych bajek Disneya jest „Alicja w Krainie Czarów”. Adaptacja książki Lewisa Carolla jest pełna fantazji. Alicja wpada do króliczej nory i rozpoczyna wędrówkę po niezwykłym, ciekawym i czasem bardzo dziwacznym świecie. Spotyka zarówno przyjazne jak i wrogie postacie, by ostatecznie skonfrontować się z gniewną i surową Królową Kier.



4. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937)


Pierwszy pełnometrażowy film animowany zasługuje na szczególne wyróżnienie. Stanowił bowiem prawdziwy przełom. Mimo iż powstał w 1937 roku, czyli 82 lata temu, to wciąż zachwyca. Główna postać ma niezwykłą grację, do tego po raz pierwszy w kreskówce zastosowano także ruchome tło i w mistrzowski sposób włączono muzykę. Warstwa dźwiękowa produkcji zasługuje zresztą na osobne wyróżnienie – buduje napięcie, kreuje, zachwyca. Nic dziwnego, że ten film był jednym z największych sukcesów kasowych w historii wytwórni.



3. Piękna i bestia (1991)


Zaklęcie wróżki zamienia okrutnego księcia w przerażającą Bestię. Aby zdjąć urok, Bestia musi zdobyć miłość pięknej Belli. Sam scenariusz tego filmu z pewnością by się nie obronił, gdyby nie wyjątkowa animacja. Tutaj mamy wszystko – głębię, nasycone kolory, wrażenie trójwymiarowości i niezwykłą grę świateł. Na „Piękną i Bestię” po prostu pięknie się patrzy. Dzięki perfekcyjnie wyrysowanym postaciom sama historia nabiera na wiarygodności.



2. Kraina lodu (2013)


„Kraina lodu” to prawdziwy hit ostatnich lat i jeden z nielicznych filmów animowanych rozgrywających się zimą. Bohaterkami są dwie siostry i zarazem księżniczki – Elza i Anna. Pierwsza obejmuje władzę nad królestwem, jednak nie może zapanować nad sowimi mocami kontrolowania śniegu i lodu. Przypadkowo sprowadza na swoich poddanych srogą zimę. Ucieka więc, aby chronić swój lud przed samą sobą. Anna jednak nie zamierza pozwolić jej odejść. Wyrusza na poszukiwania. W czarującej animacji i pięknej muzyce została zaklęta ważna lekcja o odpowiedzialności, samokontroli i dorastaniu.



1. Król Lew (1994)


Nie mogło być innego numeru jeden. Ten film to absolutna klasyka, bajka kultowa. Zapewne jest wiele filmów lepiej narysowanych, bardziej efektownych, ale żaden inny nie wzbudza takich emocji. Scena, w której młody Simba traci ojca, nikogo nie pozostawia obojętnym. Do tego mamy tu znakomite postacie, barwne i charakterne, muzykę, która nie wychodzi z głowy i ważny przekaz. Król może być tylko jeden!


Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago