Warte uwagi #8. Co czytać, oglądać i robić w nadchodzącym tygodniu?

Warte uwagi to cykl na blogu Learning from Hollywood. Co tydzień, w każdy czwartek polecam w nim wyróżniające się: filmy, książki, koncerty, wydarzenia, artykuły, strony czy inicjatywy. Wszystko po to, żebyście nie przegapili rzeczy Wartych uwagi.

fot. Alexas Fotos/CC0

Warte uwagi to kulturalne podpowiedzi na nadchodzący tydzień. Co warto robić, czytać, oglądać i nie tylko. Czego tym razem nie można przegapić? Polecam rzeczy Warte uwagi.


Film „Mamma Mia: Here We Go Again”

Jeśli szukacie filmu, który wprawi was w wakacyjny nastrój, to powinniście obejrzeć właśnie ten. Druga część przebojowego musicalu zdecydowanie przebija pierwszą. Jest w niej autentyzm, energia, emocje i wybuchowa obsada. „Mamma Mia: Here We Go Again” jest pełna zaskoczeń i kilku nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nie tylko dowiadujemy się co u starych bohaterów, ale także poznajemy ich historię, czyli jak właściwie do tego wszystko doszło? Pojawienie się na ekranie Cher i Andy’ego Garcii jest tylko wisienką na torcie.

Mamma Mia: Here We Go Again! fot.  United International Pictures Sp z o.o.

Serial „Ostre przedmioty”

Nowy serial produkcji HBO to nie jest oczywista historia. Jest to opowieść o dziennikarce, która wyrusz do swojego rodzinnego miasta, żeby napisać materiał o niewyjaśnionym morderstwie dwóch nastolatek. Camille, w którą wcieliła się niezawodna Amy Adams, nie jest tam jednak tylko po to, żeby przeprowadzić dziennikarskie śledztwo, ale też uporać się ze swoimi demonami z przeszłości. Wśród nich jest skomplikowana relacja z matką i jeszcze bardziej skomplikowana relacja z nieżyjącą siostrą. To wszystko składa się na wielowymiarową, tajemniczą i niepokojącą opowieść o wszystkim tym, co ludzie zazwyczaj starają się ukryć w najdalszych zakamarkach siebie. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki pierwszego sezonu.

Serial ostre przedmiotyfot. mat. prasowe

Ostatnie dni wystawy „Moda”

Jeszcze tylko do 29 lipca trwa wystawa zdjęć Miltona Greena W Hali Stulecia we Wrocławiu. Był jednym z tych fotografów, którzy ukształtowali współczesną fotografię mody. Przed jego obiektywem stawały największe gwiazdy kina lat 50. i 60. z niezapomnianą Marylin Monroe na czele. Współpracował z najważniejszymi tytułami wyznaczającymi trendy w sztuce i modzie „Look”, „Life”, „Harper’s Bazaar” czy „Vogue”. Wystawa pokazuje, że był wrażliwym i wielowymiarowym twórcą. We wszystkich zdjęciach potrafił wydobyć nie tylko piękno ubrań ale i modelek. To jemu m.in. zawdzięczamy to, że fotografia mody została wyniesiona do miana sztuki.

wystawa zdjęć Miltona Greena W Hali Stulecia we Wrocławiufot. mat. prasowe

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

Jak co roku Warszawa wspomina rocznicę Powstania Warszawskiego. Dla uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich na Placu Piłsudskiego z udziałem chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy będą śpiewane piosenki powstańcze. To jedno z tych wydarzeń i tych miejsc, w których po prostu warto być.

fot. mat. prasowe

18. MFF Nowe Horyzonty

26 lipca ruszył Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Wydarzenie powstało w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji, mało obecnego wówczas w Polsce, odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego daleko poza granice konwencjonalnego filmu. W tym roku odbywa się 18 edycja, co samo w sobie jest olbrzymim sukcesem. W programie festiwalu ważne miejsce zajmują filmy artystów wizualnych, filmy eksperymentalne oraz dzieła twórców eksplorujących obszar non-fiction. Programowi filmowemu towarzyszą projekty multimedialne w przestrzeni miejskiej i galeryjnej oraz wystawy, badające historyczne i współczesne związki kina i sztuki (na przykład coroczny Midnight Show). Więcej informacji na stronie festiwalu: nowehoryzonty.pl

fot. mat. prasowe

Książka „Cisza i spokój”

A gdyby tak wszystko rzucić – kalendarze, prace, deadline’y, projekty i spotkania? I uciec tam, gdzie korki i pośpiech będą tylko złym wspomnieniem. Tam, gdzie jest cisza i spokój. Natalia Sosin-Krosnowska rozmawiała z blisko setką ludzi, którzy powiedzieli dość i wybrali wieś. Zapytała ich: jak szukać domu? czy można tak po prostu kupić sobie ziemię? ile potrzeba na to wszystko pieniędzy? jak na zmianę reagują dzieci? a przede wszystkim: z czego się utrzymać na wsi? Cisza i spokój jest szczerą opowieścią o ludziach, którzy nie bali się zaryzykować i spełnić marzenie o życiu daleko od miasta. To także zbiór porad, jakie daliby przyjaciołom marzącym o podobnej zmianie, a w szczególności sobie samym z czasów, gdy zaczynali swoją przygodę. Odsłania wszystko to, o czym nie myślisz, marząc o życiu daleko od miasta, a co warto wiedzieć, by szczęśliwie osiąść na wsi.

fot. Czarna Owca

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.