Warte uwagi #14. Co czytać, oglądać i robić w nadchodzącym tygodniu?

Warte uwagi to cykl na blogu Learning from Hollywood. Co tydzień, w każdy czwartek polecam w nim wyróżniające się: filmy, książki, koncerty, wydarzenia, artykuły, strony czy inicjatywy. Wszystko po to, żebyście nie przegapili rzeczy Wartych uwagi.

fot. Stock Snap/CC0

Warte uwagi to kulturalne podpowiedzi na nadchodzący tydzień. Co warto robić, czytać, oglądać i nie tylko. Czego tym razem nie można przegapić? Polecam rzeczy Warte uwagi.


Film „Żona”

Joe Castelman jest jednym z czołowych amerykańskich pisarzy. Jest rok 1993 i właśnie jest w drodze na ceremonię wręczenia mu Literackiej Nagrody Nobla. W tym szczególnym czasie towarzyszy mu żona – skromna, elegancka, inteligentna, ale nieco wycofana Joan, w tej roli niezastąpiona Glenn Close. Joe i Joan stanowią dobre małżeństwo, wzajemnie się uzupełniają. A jednak w tej jakże ważnej chwili ona zaczyna wspominać. Przed oczami staje jej ich wspólna przeszłość. Gdy się poznali oboje byli niesieni młodzieńczą pasją. Co z tego zostało? Ten film to wspaniałe studium małżeństwa z jego wszystkimi wadami, kompromisami, ale też zaletami. Pada tutaj zasadnicze pytanie, ile siebie jesteśmy w stanie poświęcić, nawet nie tyle dla drugiej osoby, co dla wygody bycia z kimś. Warto!

fot. mat. prasowe

Serial „Targowisko próżności”

Powieść Williama Makepeace’a Thackeraya „Targowisko próżności” („Vanity Fair”) – gorzka satyra na życie wyższych sfer – tym razem stała się kanwą serialu, który będzie można oglądać w HBO i HBO GO. Na początku serialu poznajemy Becky Sharp, jego główną bohaterkę. Córka artysty i francuskiej baletnicy w realiach XIX-wiecznej Anglii nie może liczyć na życie w luksusie. Ma jednak wielkie ambicje i zamierza za wszelką cenę odmienić swój los. W produkcji HBO w tej roli zobaczymy 24-letnią amerykańską aktorkę Olivię Cooke. Szerszej publiczności dała się poznać jako odtwórczyni głównej kobiecej roli w „Player One” Stevena Spielberga. Becky w jej wykonaniu jest bystra, nieugięta i gotowa zrobić wszystko, żeby tylko się wybić. Tego serialu nie można przegapić.

fot. mat. prasowe

Książka „Smak kwiatów pomarańczy”

Podtytuł książki Tessy Capponi-Borawskie i Agnieszki Drotkiewicz brzmi „Rozmowy o kuchni i kulturze”. Autorki opisują świat przez pryzmat kuchni – jej związków ze sztuką, historią, muzyką i architekturą. To kolekcja pięknych kulinarnych wspomnień (chrupiące karczochy we Florencji, tuńczykowe ragù z Palermo, cukierki o smaku kwiatów pomarańczy w Rzymie) oraz ich powiązań ze sztuką (La Brioche Chardina, wiersz Pasoliniego przywołujący wspomnienie zapachu jaśminu i gorącej zupy). Co można zjeść, przemierzając rzymskie uliczki w blasku wschodzącego słońca? Jakie danie przypomina Wariacje Goldbergowskie? Jak przez lata zmieniała się rola kobiety w kuchni? W jaki sposób jedzenie wpłynęło na zjednoczenie Włoch? A jak przeobrażenia ostatnich dwudziestu pięciu lat w Polsce wpłynęły na polską kuchnię? Z czego robić chleb, kiedy nie ma mąki? Rozmawiamy o tym, co nas zachwyca, bawi i głęboko porusza. O tym, co jest w jedzeniu – więc także i w życiu – najważniejsze.

fot. mat. prasowe

Instalacja „Przemiana” w Lublinie

Ta instalacja naprawdę robi wrażenie. Jej autorem jest Jarosław Koziara, artysta znany z monumentalnych realizacji z użyciem tkanin, światła i żywego ognia. Jego najnowsza praca „Przemiana” stanowi odwołanie do historii i tematu malarskiego z obrazu „Pożar Lublina w 1719 roku”. Opuszczona kamienica w płomieniach ma uzmysławiać przechodniom znaczenie ognia, który daje nam poczucie domowego ciepła i bezpieczeństwa, ale może też wymknąć się spod kontroli i zmienić w niszczycielski żywioł. Na taką tragedię można jednak spojrzeć też zupełnie inaczej. Zdaniem artysty widok płonących budowli jest zawsze także silnym przeżyciem estetycznym, a pożar „to perspektywa odbudowy nowego życia z popiołów”. Instalacja „Przemiana” jest częścią Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej OTWARTE MIASTO, który startuje w Lublinie już 7 września i potrwa do 5 października. Więcej informacji znajdziesz na stronie: opencity.pl

fot. mat. prasowe

Festiwal Designu i Kreatywności dla dzieci Ene Due De

Pobudzanie kreatywności dzieci to najważniejsza idea przyświecająca tegorocznej edycji Festiwalu Designu i Kreatywności Ene Due De, który odbędzie się na terenach Concordia Design w Poznaniu. Hasło przewodnie brzmi: „Dania do Poznania”, a centralnym punktem będzie wystawa „Home Sweet Home”, przygotowana przez duńskie studio projektowe My Little Architect. Organizatorzy gwarantują, że dla najmłodszych będzie to inspirująca podróż do Skandynawii. Nie zabraknie oczywiście warsztatów kreatywnych związanych z duńską kulturą i kuchnią. W programie także strefa nowych technologii, spektakle, strefa zabawy dla najmłodszych oraz – dla rodziców – wykłady psychologiczne prowadzone przez Magdalenę Sękowską. Impreza, która odbędzie się już po raz ósmy, potrwa od 15 do 16 września. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

fot. mat. promocyjne

Re-AKCJA! – 14. edycja OKK! design

OKK! design to cykl spotkań szkoleniowo-konferencyjnych skupiających się wokół wzornictwa dla architektów, projektantów, dekoratorów wnętrz, mediów i wszystkich zainteresowanych designem. W tym roku odbędzie się już 14. edycja wydarzenia. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: reAKCJA! „Motywem przewodnim będzie więc działanie – zajęcie konkretnego stanowiska w odpowiedzi na dane zdarzenie”. Na spotkaniu pojawią się cenieni eksperci z dziedziny designu i projektowania wnętrz. Wśród gości specjalnych znaleźli się między innymi: Michał Mazur, Marcel Marczuk oraz wielu innych. OKK! design odbędzie się 10 września, w miejscu Mysia 3 w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie na stronie: okkdesign.pl

mat. prasowe

 

 

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.