TOP 15: Najlepsze filmy o telewizji. Kulisy małego ekranu

Telewizja jest ostatnio dość częstym tematem filmów i seriali, choć niestety w niezbyt chlubnym kontekście. Większość skupia się bowiem na skandalach seksualnych, których ofiarami padają kobiety. Taki jest choćby film “Gorący temat”. Właśnie tytuł ten, stał się inspiracją do stworzenia rankingu najlepszych filmów i seriali o telewizji.

Filmy o telewizji nie są szczególnie szeroką grupą. Widocznie jednak zainteresowanie tematem rośnie w ostatnich latach. Telewizja, przede wszystkim nadawana na żywo, to szczególne medium. Przez dziesięciolecia kształtowała poglądy i wiedzę o świecie milionów ludzi. Współcześnie to się nieco zmienia. Palmę pierwszeństwa przejmuje bowiem internet, Youtube oraz serwisy streamingowe. Wciąż jednak telewizja ma ogromną siłę oddziaływania i chętnie z niej korzysta. Jednak to, co widzimy na ekranach odbiorników, nie zawsze jest czystą prawdą, a uśmiechnięci prezenterzy poza studiem nie są już tak mili. Większość filmów o telewizji stara się pokazać to, co dzieje się właśnie za jej kulisami.

Film o telewizji, czyli jaki?

Stacje telewizyjne to medialne korporacje, które walczą o oglądalność, wpływy z reklam i władzę. Mogą z dnia na dzień kreować bohaterów i antybohaterów, kierować zainteresowanie widzów w określonych kierunkach, budować, niszczyć oraz forsować swoją agendę. Medium to ma więc ogromną władzę, a także idącą za nią ogromną odpowiedzialność, choć nie zawsze dobrze rozumianą.

Telewizja to także po prostu miejsce pracy dla setek, jeśli nie tysięcy ludzi. Pierwsze skrzypce odgrywają prezenterzy i dziennikarze występujący na wizji. Jednak to nie oni “pociągają za sznurki”. Niemniej praca pod ciągłym ostrzałem kamer nie pozostaje bez wpływu na ich życie i psychikę. Szczególnie współcześnie, kiedy programy informacyjne są nadawane na żywo prze 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, presja znacznie wzrosła. Już nie można się odłączyć, powiedzieć, że nic się nie dzieje. Wszystkie te aspekty poruszają filmy i seriale o telewizji. Spory ich wysyp obserwowaliśmy w latach 80., kiedy jasnym już było, że jest to medium, którego wpływ rośnie ponad miarę. Obecnie można powiedzieć o drugiej fali produkcji o tej tematyce. Te najnowsze w dużej mierze rozprawiają się ze stereotypami i nierównościami kreowanymi przez media. Niektóre przybierają formę dramatów, a inne komedii. Poniżej znajdziecie te najlepsze.

Zobacz także: Filmy o muzykach: 17 najlepszych filmów

NAJLEPSZE FILMY O TELEWIZJI


15. Late Night (2019)


TOP 15: Najlepsze filmy o telewizji. Kulisy małego ekranu

Zestawienie najlepszych filmów o telewizji otwiera produkcja z 2019 roku, która niestety nie doczekała się polskiej dystrybucji kinowej – “Late Night”. Jest to to film, który w lekkiej formie porusza dość ciężkie kwestie związane z pracą w telewizji. Emma Thompson wcieliła się gospodynię wieczornego show. Program traci na popularności, do tego prowadząca jest oskarżana o dyskryminację kobiet. Zatrudnia więc naprędce jedyną kobietę, jaka kandydowała do pracy w jej zespole, a do tego o południowoazjatyckich korzeniach. Molly trafia do zespołu scenarzystów, który można nazwać klubem białych mężczyzn. Po początkowych wpadkach pomaga prowadzącej wrócić na szczyt. Film porusza ważny wątek, choć traktuje go dość powierzchniowo. Niemniej film dobrze się ogląda.




14. Gorący temat (Bombshell, 2019)


TOP 15: Najlepsze filmy o telewizji. Kulisy małego ekranu

Ten film stał się przyczynkiem do powstania tego zestawienia. Głośna produkcja w gwiazdorskiej obsadzie rozgrywa się za kulisami jednej z największych stacji telewizyjnych w USA, Fox News. Przez lata szef stacji, Roger Alies, dopuszczał się molestowania i innych czynności seksualnych na swoich podwładnych. Panująca w firmie zmowa milczenia i ciche przyzwolenie ze strony struktur stacji przerwała po latach jednak z dziennikarek – Gretchen Carlson. Film opowiedziany z perspektywy kilku kobiet pracujących w Fox News, rozpoczyna się sporo przed ujawnieniem sprawy. Choć obraz został perfekcyjnie zagrany i dobrze pokazuje kulisy pracy w telewizji, to jednak spłyca sam temat molestowania. Niemniej warto obejrzeć.




13. Zakładnik z Wall Street (Money Monster, 2016)


TOP 15: Najlepsze filmy o telewizji. Kulisy małego ekranu

Kolejny film w dużym uproszczeniu opowiada o odpowiedzialności, jaką mają media i dziennikarze telewizyjni. “Money Monster” to popularny program dotyczący inwestowania. W charyzmatycznego prowadzącego wcielił się George Clooney, który jawi się niemal jako król życia. Podczas kręcenia typowego wydawałoby się programu na żywo do studia dostaje się uzbrojony mężczyzna, który terroryzuje ekipę. Okazuje się, że inwestując zgodnie z radami dawanymi w programie, stracił wszystkie oszczędności. Film w konwencji thrillera wyreżyserowała Jodie Foster.




12. Niewygodna prawda (Truth, 2015)


TOP 10: Najlepsze filmy o dziennikarzach i dziennikarskich śledztwach

Kolejny w zestawieniu najlepszych filmów o telewizji jest dramat “Niewygodna prawda”. Jego akcja została oparta o autentyczne śledztwo dziennikarzy programu “60 minut”, flagowej audycji stacji CBS. Uznana reporterka, Mary Mapes (Cate Blanchett), wraz ze swoim zespołem odkryła, że służba wojskowa starającego się o reelekcję George’a W. Busha wcale nie przebiegała tak, jak ją przedstawiał. Reportaż dziennikarzy rzuca cień na polityka. Wówczas zaczyna się batalia. Ekipa Busha robi wszystko, żeby zdyskredytować twórców reportażu. Zostają oni oskarżeni o nierzetelność i posługiwanie się sfałszowanymi dowodami. Okazuje się, że media i polityka mają odwieczny romans, i to bardzo burzliwy.




11. Twarz w tłumie (A Face in the Crowd, 1957)


TOP 15: Najlepsze filmy o telewizji. Kulisy małego ekranu

To najstarszy film w zestawieniu, który mówi o nieco innym aspekcie pracy na wizji. Bohaterem filmu Elii Kazana jest niezbyt utalentowany pieśniarz, który nie stroni od drobnych kradzieży. Przypadkowe spotkanie z dziennikarką zmienia jego życie. Zauroczona kobieta, pomaga mu w karierze. Mężczyzna szybko staje się gwiazdą telewizyjną. Sukces i rozpoznawalność mocno go jednak zmieniają do tego stopnia, że dotychczas zakochana w nim kobieta, teraz postanawia go zepchnąć z piedestału. Film stanowi ciekawe stadium człowieka wtłoczonego w machinę medialną.




10. Good Night and Good Luck (2005)


TOP 15: Najlepsze filmy o telewizji. Kulisy małego ekranu

Film George’a Clooneya nakręcony w czerni i bieli opowiada historię wybitnego amerykańskiego dziennikarza stacji CBS Edwarda R. Murrowa. W latach 50. w USA panowała czerwona gorączka. Komisja senatora McCarthy’ego tropiła komunistów, podejrzany był dosłownie każdy. W 1953 roku Murrow wypowiedział symboliczną wojnę senatorowi. Zaczął zbieranie materiałów o żołnierzu zwolnionym ze służby za oskarżenia o działalność komunistyczną. Dowody nigdy jednak nie zostały przedstawione. Murrow do dziś uchodzi za twórcę podwalin amerykańskiego dziennikarstwa telewizyjnego. Film doskonale to pokazuje, jak i to, jak media muszą walczyć o niezależność.




9. Telepasja (Broadcast News, 1987)


TOP 15: Najlepsze filmy o telewizji. Kulisy małego ekranu

W latach 80. telewizja przeżywała wielki rozwój. Film “Telepasja” wchodzi za kulisy powstawania programu informacyjnego. Obserwujemy, jak w tej medialnej dżungli radzą sobie dwaj prezenterzy – jeden z wieloletnim doświadczeniem, drugi dopiero stawiający pierwsze kroki. Obaj starają się o względy koleżanki z pracy, producentki, Jane. Romanse i flirty na planie nie pozostają bez wpływu na pracę całej trójki.




8. Frost/Nixon (2008)


TOP 15: Najlepsze filmy o telewizji. Kulisy małego ekranu

Kolejny film to historia jednego z najsłynniejszych wywiadów, jaki kiedykolwiek został wyemitowany w telewizji. Głównym bohaterem jest David Frost, dziennikarz i prezenter programów rozrywkowych. Aby bronić swoją pozycję w mediach, a wręcz wskrzesić karierę, ma przeprowadzić przed kamerami serię wywiadów z Richardem Nixonem. Rozmowy te oglądała wówczas bez mała cała Ameryka. Frost był pod ogromną presją. W końcu jednak dziennikarz wycisnął z Nixona przyznanie się do afery Watergate. Ten historyczny wywiad pokazuje siłę telewizji.




7. The Morning Show (2019-)


TOP 15: Najlepsze filmy o telewizji. Kulisy małego ekranu

Pierwszy serial w zestawieniu to jednocześnie najświeższa produkcja o telewizji. Co ciekawe, podobnie jak “Gorący temat” także porusza zagadnienie molestowania, choć czyni to w zupełnie innej konwencji. W “The Morning Show” wchodzimy za kulisy porannego programu informacyjne w dniu, kiedy z pracy zostaje zwolniona główna jego gwiazda, Mitch Kessler, za molestowanie właśnie. Jego telewizyjna partnerka, Alex Levy, stoi przed wielkim wyzwaniem w karierze. Serial stopniowo wprowadza widzów głębiej w struktury korporacji medialnej i jej mechanizmów działania, które przyzwalają na dyskryminację.




6. Newsroom (2012-13)


TOP 15: Najlepsze filmy o telewizji. Kulisy małego ekranu

Drugim wartym odnotowania serialem jest nieco starsza seria, “Newsroom”. Serial produkcji HBO powstał z inicjatywy Aarona Sorkina, wybitnego scenarzysty. Bohaterami “Newsroomu” są prezenter wiadomości, jego nowa producentka wykonawcza, pracownicy oraz ich szef. Walczą oni o rzetelność swojego serwisu informacyjnego, co muszą czasem czynić wbrew polityce i komercyjnym interesom stacji. Ich walka niejednokrotnie jednak okazuje się idealistyczna.




5. Sieć (Network, 1976)


TOP 15: Najlepsze filmy o telewizji. Kulisy małego ekranu

To zapewne najbardziej utytułowany film w całym zestawieniu. Został wyróżniony aż czterema Oscarami, w tym trzema za kreacje aktorskie i jednym za scenariusz. Głównym bohaterem jest prezenter wiadomości w telewizyjnej stacji UBS. Jego program notuje duże spadki oglądalności, dlatego ma zostać zdjęty z wizji. W ostatnim wejściu na antenę mężczyzna zamierza zapowiedzieć popełnienie samobójstwa. Howard jednak zmienia plany i zamiast tego wykrzykuje do mikrofonu swoją opinię na temat sytuacji, jaka panuje w społeczeństwie amerykańskim. Widzowie są zachwyceni spektaklem, a sieć telewizyjna zwiększa swoje dochody. Stacja postanawia ocalić program, ale wkrótce “natchniony” prezenter staje się ciężarem.




4. Dzień dobry TV (Morning Glory, 2010)


TOP 15: Najlepsze filmy o telewizji. Kulisy małego ekranu

Wydaje się, że symbolem współczesnych mediów stała się telewizja śniadaniowa. Tam tematy trudne łączą się z błahymi i płynnie się przeplatają. Trzeba przy tym przyznać, że dla twórców nie jest to format prosty. Trzeba zręcznie balansować zainteresowaniem widzów. Nowa producentka telewizyjnego programu śniadaniowego “Day Break” ma doprowadzić do wzrostu jego oglądalności. Nie jest to zadanie łatwe, bo para prowadzących poza kamerami szczerze się nie znosi. Ambitna producentka jednak się nie poddaje, bo na szali są posady dziesiątek osób.


3. Na cały głos (The Loudest Voice, 2019)


Na cały głos (The Loudest Voice, 2019)

Miniseria HBO to kolejna w ostatnich latach produkcja, która obrazuje seksualny skandal w stacji Fox News. Tutaj w Rogera Aliesa wcielił się trudny do poznania Russell Crowe. To z jego perspektywy przeważnie prowadzona jest narracja. Mimo to dużo lepiej niż w filmie “Gorący temat” wnikamy w dramat kobiet pracujących w stacji. Choć Alies jest tu głównym bohaterem, to w żadnym stopniu nie jest bohaterem pozytywnym. Nakręcany własnymi obsesjami Alies, tłamsi ludzi wokół siebie. Widzimy też, jak “rozgrywa” amerykańskie wybory na prezydenta.


2. Wolny Strzelec (Nightcrawler, 2014)


Ten film jest zgoła inny od pozostałych w tym zestawieniu. Jesteśmy bowiem z dala od bezpiecznych studiów telewizyjnych, w których każda minuta jest precyzyjnie wyreżyserowana. Tutaj trafiamy na ulice Los Angeles, w poszukiwaniu materiałów. Główny bohater to samotnik, który wpada na pomysł, by filmować nocne wypadki i zbrodnie, po czym sprzedawać materiały lokalnej telewizji. Praca zamienia się dla niego w obsesję. Każdy wyemitowany materiał sprawia, że posuwa się dalej w poszukiwaniu sensacji, nawet poza pracę dziennikarstwa. Znakomita rola Jake’a Gyllenhaala i mocne przesłanie.


1. Truman Show (1998)


Wydaje się, że nie mogło być innego numeru jeden. “Truman show” to film o niezwykle silnym wydźwięku. Choć ma już 22 lata, nic się nie zestarzał. Bohaterem jest tytułowy Truman, który wiedzie spokojne życie w sielskim amerykańskim miasteczku. Wszystko jest w nim, jak na pocztówce. W tym niemal idealnym świecie są jednak pewne spękania. Okazuje się bowiem, że życie Trumana jest tak naprawdę wyreżyserowanym spektaklem telewizyjnym. Ten film powinien być dla wszystkich przestrogą.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.