TOP 10: Najlepsze filmy taneczne. Tu najważniejszy jest taniec

Wraz z modą na taniec rośnie moda na filmy taneczne. Te najlepsze trudno obejrzeć, siedząc spokojnie. Noga sama zaczyna rytmicznie podrygiwać, a ciało kołysać się do taktu. Właśnie takie filmy znalazły się w tym zestawieniu. Poznajcie 10 najlepszych tanecznych produkcji.

 

Filmy taneczne przeżywają szczyt swojej popularności. Wszystko dzięki telewizyjnemu show „Taniec z gwiazdami”. Nie schodzi on z anteny już od kilkunastu lat i skutecznie promuje taniec na całym świecie, także w Polsce. Za programem nastąpił istny wysyp filmów o tanecznej tematyce. Jak się łatwo domyślić bohaterami większości z nich są tancerze, ale jest też wiele produkcji o amatorach, którzy po prostu lubią się poruszać do rytmu muzyki. Z reguły razem z tańcem pojawia się wątek romantyczny. W końcu partnerzy wciąż się dotykają i stykają ciałami, a to prowokuje miłosne konsekwencje. Są jednak filmy, w których fabuła jest niezbyt istotna, najważniejsze staje się pokazanie piękna, dynamiki i sensualności tańca samego w sobie. Do tego produkcjom tym zawsze towarzyszy świetna muzyka. Wiele wykreowało prawdziwe hity, który weszły do muzycznego kanonu. Poznajcie najlepsze filmy o tańcu.


TOP 10: ZESTAWIENIE FILMÓW TANECZNYCH

 


10. Zatańcz ze mną (Shall We Dance, 2004)


Filmy o tańcu: Zatańcz ze mną Na początek film, który bardzo przyjemnie się ogląda, i to nie tylko ze względu na taneczne sceny i muzykę, ale też dobrze dobraną obsadą z Richardem Gerem na czele. Gere wcielił się w głowę rodziny – ma żonę i dwójkę dzieci, u progu kryzysu wieku średniego. Zamiast jednak sprawić sobie sportowy samochód, zapisuje się na kurs tańca dla początkujących. Idzie mu tak dobrze, że startuje w turnieju. Jego nauczycielką jest zawsze piękna Jennifer Lopez.




9. Magic Mike (2008)


Filmy o tańcu: Magic MikeTen film opowiada o tancerzach tańca erotycznego. „Magic Mike” został oparty na wspomnieniach Channinga Tatuma, który utrzymywał się z występów przed damską publicznością. Tatum zagrał też główną rolę. Film pokazuje środowisko tancerzy erotycznych bez pruderii, a przy okazji dowiadujemy się, że naprawdę wymaga sporo trudu i wprawy, żeby być dobrym w tym fachu.




8. Footloose (1984)


Filmy o tańcu: Footloose„Footloose” to film, który doczekał się statusu kultowego i stał się zaczątkiem znakomitej kariery Kevina Bacona. Wcielił się on w nim w nastolatka, który wraz z matką przeprowadza się z Chicago do małego miasteczka. Okazuje się, że panują tam dość specyficzne zasady narzucone przez lokalnego pastora. Wprowadził on zakaz tańca i słuchania rockowej muzyki, czyli wszystko co młody chłopak naprawdę kochał. Jak się domyślacie, nie zamierzał się dostosować.




7. Tango (Tango, no me dejes nunca, 1998)


Filmy o tańcu: tangoCarlos Saura to hiszpański reżyser słynący z taneczno-muzycznych filmów. Jedną z jego najlepszych produkcji jest „Tango”, nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Utalentowany reżyser zostaje porzucony przez żonę. Aby pokonać rozpacz, rozpoczyna pracę nad filmowym musicalem. Odwiedza lokale, gdzie tańczy się tango. Poznaje piękną tancerkę, nawiązuje z nią romans. „Tango” stanowi wyjątkowe wizualne doświadczenie.




6. Czarny łabędź (Black Swan, 2000)


Filmy o tańcu: Czarny łabędźFilm z Natalie Portman w roli głównej pokazuje, że balet wcale nie należy do przestarzałych i nudnych. Za fasadą pięknych strojów i delikatnych ruchów kryje się więcej wysiłku i emocji, niż można by się spodziewać. Nina desperacko pragnie zdobyć rolę w „Jeziorze łabędzim”. Gdy jej marzenie się spełnia, odkrywa swoją mroczną stronę. „Czarny łabędź” oferuje wyjątkowe widowisko wizualne obnażające nie tylko piękną stronę baletu.




5. Gorączka sobotniej nocy (Saturday Night Fever, 1977)


Filmy o tańcu: Gorączka sobotniej nocy

Trudno sobie wyobrazić lata 70. bez tego filmu. „Gorączka sobotniej nocy” wraz z przebojami Bee Gees mają status kultowych. John Travolta wcielił się w Tony’ego. 19-latek w ciągu tygodnia pracuje w fabryce i wyczekuje weekendu, który spędza w dyskotece. Chłopak marzy o lepszym życiu, a przepustką do jego zdobycia ma być taniec. Travolta w tym filmie wykreował ruchy taneczne, które do dziś powtarzają kolejne pokolenia.




4. Billy Elliot (2000)


Filmy o tańcu: Billy Elliot„Billy Elliot” to piękny i wzruszający film nie tylko o tańcu, ale i pokonywaniu stereotypów. Mały Billy pochodzi z górniczej rodziny, górnikami są jego ojciec i brat. Rodzice zapisują chłopaka na boks, ten jednak marzy o czymś zupełnie innym – pragnie zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Czy uda mu się, przekonać skostniałe środowisko, że to nie jest fanaberia, ani zboczenie, jak się wydaje niektórym? Kto jeszcze nie widział, zdecydowanie powinien.




3. Step Up – Taniec zmysłów (Step Up, 2006)


Filmy o tańcu: Step up

Kolejny film z Channingiem Tatumem w roli głównej. Tym razem wcielił się w nastolatka z kłopotami. Zostaje złapany na kradzieży i skazany na prace społeczne w szkole artystycznej. Tam poznaje tancerkę, której zaczyna pomagać w przygotowaniu dyplomowego występu. Okazuje się, że chłopka ma wielki talent, a między partnerami zaczyna iskrzyć. Jednak zdecydowanie ważniejsze od fabuły są taniec i muzyka. Te naprawdę porywają z fotela.




2. Flashdance (1983)


Filmy o tańcu: FlashdanceFilm z niemal zupełnie nieznanymi aktorami podbił publiczność. Ponownie mamy tu niezbyt wyrafinowaną fabułę, ale za to znakomite sceny tańca, z których wiele przeszło do historii. Nawet jeśli nie widzieliście filmu, mogliście je widzieć w teledysku „I’m glad” Jennifer Lopez, która odtworzyła wiele sekwencji. Główna bohaterka jest spawaczką za dnia i tancerką erotyczną w nocy. Stara się dostać do szkoły baletowej, jednak jej styl nie spotyka się z uznaniem egzaminatorów.




1. Dirty Dancing (1987)


Filmy o tańcu: Dirty DancingNie mogło być innego filmu na szczycie. „Dirty Dancing” to absolutny numer jeden na liście filmów tanecznych. Patrick Swayze i Jennifer Grey wykreowali niezapomniany duet. Ich finałowy taniec do piosenki „Time of my life” zyskał miliony naśladowców na całym świecie. Ten film można oglądać w nieskończoność i nigdy się nie znudzi.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.