Szkło do kuchni. Szklany panel na ścianie między szafkami

Panel szklany do kuchni na ścianę między kuchennymi szafkami to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane zamiast typowych płytek. Szkło do kuchni wybierają najczęściej zwolennicy nowoczesnych rozwiązań. Szkło hartowane to bardzo wytrzymały materiał, który wytrzyma wysokie temperatury, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a przy okazji jest łatwy do utrzymania w czystości. 

Szkło na ścianie w kuchni

 

Szkło do kuchni na ścianie nad blatem od kilku lat robi wielką karierę. Panel szklany ze szkła hartowanego to rozwiązanie o wielu walorach dekoracyjnych i funkcjonalnych. Szczególnie chętnie na szybę do kuchni zabezpieczającą ścianę decydują się osoby, którym znudziły się tradycyjne płytki ceramiczne oraz wielbiciele stylu nowoczesnego. Wszak szkło, niezależnie od tego czy jest gładkie, czy ze wzorem, ma bardzo nowoczesny wyraz. Wszystko dzięki jednolitej, pozbawionej fug powierzchni o lekkim połysku. To powoduje, że szklane panele są polecane do kuchni otwartych na salon. Wówczas część kuchenna jest bardziej neutralna w wyrazie. Na tym zalety szkła na ścianie się nie kończą. Brak wspominanych fug, powoduje, że szyba jest łatwa do utrzymania w czystości. Z tego samego powodu polecana jest do niewielkich kuchni, gdyż jednolita powierzchnia daje efekt większej przestronności.

Przeczytaj także: Szkło na wymiar – z czego i jak powstaje oraz jakie są rodzaje i zastosowanie?



Panel szklany do kuchni

Szkło w kuchni może przybierać różne formy. Producenci oferują: szkło hartowane bezbarwne, matowe, lakierowane, kolorowe lub z nadrukiem sitodrukowym. Pierwsze z wymienionych, czyli szkło bezbarwne, jest najbardziej neutralne i odsłania to, co jest za nim. Gdy mamy ciekawą ścianę samą w sobie, np. z cegły czy efektownie pomalowaną, szyba dodatkowo ją zabezpieczy przed zabrudzeniami. Inne rodzaje szkła do kuchni, szczególnie z nadrukiem, zawsze będą bardziej na siebie zwracać uwagę. Gładkie, jednokolorowe tafle będą natomiast dobrym wyborem do małych kuchni. Najlepiej, jeśli szkło będzie w tym samy kolorze co ściana bądź meble kuchenne. Odbijająca światło powierzchnia spowoduje, że nawet malutka kuchnia będzie się wydawać nieco większa.

Przeczytaj także: 8 pomysłów na wykończenie ściany między szafkami kuchennymi

Szkło na ścianie w kuchni

Jakie szkło do kuchni wybrać?

Szkła do kuchni sprzedawane są na metry kwadratowe. Cena za jeden metr waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Najtańsze jest szkło bezbarwne, które kosztuje poniżej 100 zł za metr kw. Z kolei kolorowe tafle szklane zabarwione poprzez lakierowanie to wydatek rzędu 120-160 zł. Najdroższe (ok. 200 zł) jest szkło hartowane. Jest ono szczególnie polecane, gdy w ten sposób chcemy zabezpieczyć ścianę za płytą grzewczą. Ma ono podwyższoną odporność na wysoką temperaturę, a także na uderzenia.

Równie wytrzymałe jest szkło klejone. Powstaje ono poprzez łączenie kilku szklanych tafli za pomocą folii lub żywicy. Jeśli więc, chcemy mieć spokojną głowę, to warto zainwestować w jeden z tych dwóch rodzajów. Występują one w wersji kolorowej lub bezbarwnej.

Szkło na ścianie w kuchni

Szkło do kuchni: montaż

Szkło na ścianę kuchenną można zainstalować na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to na klej bądź na śruby. W tym drugim wypadku szklana tafla może być odsunięta od ściany. Wtedy warto uszczelnić powstałe szczeliny, żeby za szybę nie dostawała się trudny do usunięcia kurz i brud. Ostatni sposób montażu to na szynach. Tutaj do ściany klei się dwie szyny i wsuwa się w nie szybę.

Niezależnie od sposoby montażu szkło na ścianie zawsze prezentuje się dyskretnie. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest łatwość w czyszczeniu. Wystarczy zwykły płyn do mycia szyb, a nawet woda i miękka szmatka. Z zachlapaniami a szybie dużo łatwiej sobie poradzić niż z tymi na fugach.

Szklane tafle nad blatem kuchennym mają wiele zalet. Jednak ostateczny wybór – szyba czy płytki, powinien zależeć od naszych preferencji estetycznych. Jeśli masz wątpliwości, może zainspiruje cię jedna z poniższych aranżacji kuchni ze szkłem na ścianie.

Szkło na ścianie w kuchni

Szkło na ścianie w kuchni Szkło na ścianie w kuchni

Szkło na ścianie w kuchni

Szkło na ścianie w kuchni Szkło na ścianie w kuchni Szkło na ścianie w kuchni Szkło na ścianie w kuchni Szkło na ścianie w kuchni Szkło na ścianie w kuchni

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.