Szkło na ścianie w kuchni czy płytki ceramiczne?

Szkło na ścianie nad blatem kuchennym to coraz popularniejsze rozwiązanie, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Kiedy warto wybrać szybę zamiast tradycyjnych płytek? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania w aranżacji kuchni. Znajdziesz tu wszystko, co warto wiedzieć o szkle na ścianie.

Szkło na ścianie w kuchni

 

Szkło na ścianie nad blatem w kuchni od kilku lat robi wielką karierę. Jest to rozwiązanie o wielu walorach dekoracyjnych i funkcjonalnych. Szczególnie chętnie na szybę zabezpieczającą ścianę decydują się osoby, którym znudziły się tradycyjne płytki ceramiczne oraz wielbiciele stylu nowoczesnego. Wszak szkło, niezależnie od tego czy jest gładkie czy ze wzorem, ma bardzo nowoczesny wyraz. Wszystko dzięki jednolitej, pozbawionej fug powierzchni o lekkim połysku. To powoduje, że jest to rozwiązanie polecane do kuchni otwartych na salon. Wówczas część kuchenna jest bardziej neutralna w wyrazie. Na tym zalety szkła na ścianie się nie kończą. Brak wspominanych fug, powoduje, że szyba jest łatwa do utrzymania w czystości. Z tego samego powodu polecana jest do niewielkich kuchni, gdyż jednolita powierzchnia daje efekt większej przestronności.

Przeczytaj także: 8 pomysłów na wykończenie ściany między szafkami kuchennymi


Szkło nad kuchennym blatem

Oferta szklanych tafli do zamontowania na ścianie nad kuchennym blatem jest bardzo szeroka. Producenci oferują: szkło bezbarwne, matowe, lakierowane, kolorowe lub z nadrukiem sitodrukowym.Pierwsze z wymienionych, czyli szkło bezbarwne, jest najbardziej neutralne i odsłania to, co jest za nim. Gdy mamy ciekawą ścianę samą w sobie, np. z cegły czy efektownie pomalowaną, szyba dodatkowo ją zabezpieczy przed zabrudzeniami. Inne rodzaje szkła, szczególnie z nadrukiem, zawsze będą bardziej na siebie zwracać uwagę. Gładkie, jednokolorowe tafle będą natomiast dobrym wyborem do małych kuchni. Najlepiej jeśli szkło będzie w tym samy kolorze co ściana bądź meble kuchenne. Odbijająca światło powierzchnia spowoduje, że nawet malutka kuchnia będzie się wydawać nieco większa.

Szkło na ścianie w kuchni

Jakie szkło wybrać do kuchni?

Szkło na ścianę sprzedawane jest na metry kwadratowe. Cena za jeden metr waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Najtańsze jest szkło bezbarwne, które kosztuje poniżej 100 zł za metr kw. Z kolei kolorowe tafle szklane zabarwione poprzez lakierowanie to wydatek rzędu 120-160 zł. Najdroższe (ok. 200 zł) jest szkło hartowane. Jest ono szczególnie polecane, gdy w ten sposób chcemy zabezpieczyć ścianę za płytą grzewczą. Ma ono podwyższoną odporność na wysoką temperaturę, a także na uderzenia.

Równie wytrzymałe jest szkło klejone. Powstaje ono poprzez łączenie kilku szklanych tafli za pomocą folii lub żywicy. Jeśli więc, chcemy mieć spokojną głowę, to warto zainwestować w jeden z tych dwóch rodzai. Występują one w wersji kolorowej lub bezbarwnej.

Szkło na ścianie w kuchni Szkło do ściany kuchennej można zainstalować na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to na klej bądź na śruby. W tym drugim wypadku szklana tafla może być odsunięta od ściany. Wtedy warto uszczelnić powstałe szczeliny, żeby za szybę nie dostawała się trudny do usunięcia kurz i brud. Ostatni sposób montażu to na szynach. Tutaj do ściany klei się dwie szyny i wsuwa się w nie szybę.


Szklane tafle nad blatem kuchennym mają wiele zalet. Jednak ostateczny wybór – szyba czy płytki, powinien zależeć od naszych preferencji estetycznych. Jeśli masz wątpliwości, może zainspiruje cię jedna z poniższych aranżacji kuchni ze szkłem na ścianie.

Szkło na ścianie w kuchni

Szkło na ścianie w kuchni Szkło na ścianie w kuchni

Szkło na ścianie w kuchni

Szkło na ścianie w kuchni Szkło na ścianie w kuchni Szkło na ścianie w kuchni Szkło na ścianie w kuchni Szkło na ścianie w kuchni Szkło na ścianie w kuchni

 

Bookmark the permalink.