Sukulenty w mieszkaniu – jak o nie dbać? Roślina dla zapominalskich

Sukulenty to popularne rośliny doniczkowe do domu. Nic dziwnego — nie tylko wyglądają efektownie, ale też nie wymagają wiele uwagi. To wszystko powoduje, że sukulenty postrzegane są jako idealne rośliny dla zapominalskich i dla osób, które „nie mają ręki do kwiatów”.

Sukulenty w mieszkaniu. Jak o nie dbać?

 

Sukulenty to grupa roślin, które przystosowały się do życia w miejscach o ograniczonej dostępności wody. Co to w praktyce oznacza i co jeszcze je wyróżnia? Które rośliny zaliczamy do tej grupy? Choć sukulenty stały się bardzo popularne, wydaje się, że tak naprawdę nie wiemy o nich wiele. Dlatego znajdziecie tu wszystko, co warto i należy o nich wiedzieć, żeby pięknie rosły, cieszyły nasze oczy i ozdabiały wnętrza. A wszystko to w przystępnej formie. Zacznijmy więc od podstaw.

Przeczytaj także: Monstera – roślina z dziurawymi liśćmi. Ten sezon należy do niej

Sukulenty, zwane są inaczej roślinami gruboszowatymi. Pochodzą z rejonów, gdzie rzadko pada deszcz, a więc terenów pustynnych i półpustynnych. Żeby przetrwać bez regularnych dostaw wody, wykształciły one tkankę, w której tę wodę gromadzą i stopniowo ją wykorzystują w czasie suszy. Części roślin, w których gromadzona jest woda, są grube i mięsiste, często mają walcowaty lub kulisty kształt. Co z tego wszystkiego wynika? Przede wszystkim sukulentów nie trzeba często podlewać, to czyni je roślinami idealnymi dla zapominalskich, zapracowanych, często podróżujących osób i zwyczajnie nieco leniwych. Po drugie, wyróżniają się wyglądem, raczej są niskie, o zwartej budowie i grubych liściach. Krótko mówiąc, są efektowne i dużo bardziej różnorodne, niż pozornie może się wydawać.

Przeczytaj także: 11 warzyw i owoców, które można uprawiać w domu


Sukulenty — co to za rośliny?

Sukulenty dzieli się na trzy grupy w zależności od miejsca magazynowania wody:

  • sukulenty łodygowe – gromadzą wodę w łodygach, ich liście są najczęściej przekształcone w ciernie (w tej grupie znajdują się kaktusy);
  • sukulenty  liściowe – wodę gromadzą w zgrubiałych liściach. W tej grupie jest m.in. aloes i agawa;
  • sukulenty korzeniowe — woda jest w korzeniach (do tej grupy należą m.in. pelargonie).

Jak widać, jest to grupa rozległa. Które z sukulentów można spotkać najczęściej w naszych domach? Najpopularniejsze sukulenty do uprawy w mieszkaniach to: aloes zwyczajny (1), eszeweria (2), grubosz jajowaty (3), sansewieria gwinejska (4), kalanchoe Blossfelda (5) i żywe kamienie (6). Do tego dochodzą jeszcze oczywiście kaktusy.

Najpopularniejsze sukulenty do domów

Jak dbać o sukulenty?

Jak już padło powyżej, sukulenty są roślinami łatwymi do uprawy. Nie oznacza to jednak, że możemy w ogóle o nich zapomnieć – choć trzeba przyznać, że są łaskawe dla niedbalskich. Przetrwają nawet po długich tygodniach bez podlewania. Stosunkowo łatwo je też odratować po okresie suszy. Jednak są rzeczy, które ograniczają ich wzrost i mogą prowadzić do chorób. Jak zatem dbać o sukulenty, żeby pięknie się rozwijały? Poznajcie kilka podstawowych zasad ich uprawy.

Sukulenty w mieszkaniu. Jak o nie dbać?

Podlewanie sukulentów

Częściej zdarza się zbyt obfite podlewanie sukulentów niż niedostateczne. W ich środowisku naturalnym nie mają dużo wody, dlatego też nie trzeba ich podlewać często i obficie. Zasadniczo wystarczy je podlewać raz w miesiącu, a ilość wody powinna być uzależniona od wielkości doniczki, pogody i pory roku. Pamiętajmy przy tym, że ziemia nie powinna być stale mokra. Jedynie na wiosnę potrzebują nieco więcej wody, gdyż jest to ich czas intensywnego wzrostu. Wówczas można je podlewać raz w tygodniu. Jednak już latem, gdy są najwyższe temperatury, nie powinno się ich w ogóle podlewać. To dla nich optymalne warunki. Na jesień natomiast wystarczy lekkie nawilżenie. Pamiętajmy, że dla tych roślin nadmiar wody jest większym zagrożeniem. Atakują je wówczas różne choroby i często dochodzi do gnicia. Lekkie przesuszenie nie jest dla sukulentów groźne.

Gdzie postawić sukulenty

Sukulenty lubią słońce. Powinny być więc ustawione na nasłonecznionym parapecie lub balkonie. Służy im też szklarnia. W zacienionych miejscach nie będą miały szansę na prawidłowy wzrost i nigdy nie zakwitną.

Idealne podłoże dla sukulentów

Sukulenty lubią luźne, przepuszczalne podłoże. Żeby stworzyć im idealne warunki, warto kupić gotową mieszankę ziemi do kaktusów i wymieszać w proporcji 50/50 ze żwirem lub keramzytem i gruboziarnistym piaskiem. Rośliny te nie wymagają także intensywnego nawożenia, jedynie na wiosnę, czyli w okresie wzrostu, warto sięgnąć po gotowe nawozy do kaktusów i innych sukulentów.

Przesadzanie sukulentów

Przesadzanie tych roślin nie jest skomplikowane. Jedyna zasada, jakiej należy się trzymać, to sucha ziemia – zarówno sukulenta, jak i tak, do której go przesadzamy. Podlewamy go dopiero po kilku dniach i nie stosujemy żadnych nawozów. Najlepszym czasem na przesadzanie jest wczesna wiosna.

Moja kolekcja sukulentów

Moja przygoda z tymi roślinami zaczęła się niedawno. Dostałam duże szklane naczynie z niewielkim aloesem i gruboszem jajowatym. Malutkie roślinki w wielkim naczyniu potrzebowały towarzystwa, dodałam więc dwa nowe sukulenty. Teraz z kolei już poza naczyniem pojawiają się nowe. Oto one. Jestem przekonana, że wkrótce będą miały jeszcze więcej towarzyszy.

Sukulenty SukulentySukulentySukulenty Sukulenty Sukulenty

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Sukulenty sa latwe w uprawie i dosyc tolerancyjne na zaniedbania, nie oznacza to jednak, ze w ogole nie trzeba o nie dbac. Na szczescie bez problemu poradza sobie z kilkoma dlugimi tygodniami bez podlewania, a nawet jesli ich liscie wskutek braku dostarczania wody pomarszcza sie nie musimy jeszcze sie przerazac, ze wysuszylismy na amen kolejna roslinke. Sukulenty po podlaniu powinny blyskawicznie odzyskac swoja dobra forme.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.