„Samotny mężczyzna”: Dom i wnętrza, które zachwycają

„Samotny mężczyzna” Toma Forda zachwycił widzów nie tylko opowiadaną historią, ale i formą – pięknymi zdjęciami i scenografią. Jednym z głównych miejsc akcji jest dom głównego bohatera, czyli stylowa, kalifornijska willa z połowy XX wieku. Ten dom kradnie całe show.

Samotny mężczyzna

 

„Samotny mężczyzna” to reżyserski debiut Toma Forda, uznanego projektanta mody. Swoją karierę zaczął w latach 80. w domu mody Gucci. Po latach pracy został dyrektorem kreatywnym domu mody Yves Saint Laurent. Ku zaskoczeniu wszystkich w 2009 roku Tom Ford ujawnił także swoje talenty filmowe. Napisał scenariusz i wyreżyserował swój pierwszy, pełnometrażowy film – „Samotny mężczyzna”. Znając jego dotychczasową karierę, jasne było, że styl będzie jednym z dominujących elementów produkcji. Tak też się stało. Nie tylko bohaterowie są doskonale wystylizowani, ale też ich otoczenie, przede wszystkim wnętrza, w których mieszkają. Szczególne wrażenie wywiera dom głównego bohatera, w którego wcielił się Colin Firth.

Samotny mężczyzna

Samotny mężczyzna w pięknym domu

„Samotny mężczyzna” to ekranizacja powieści Christophera Isherwooda z 1964 roku. Akcja filmu rozgrywa się w Kalifornii na początku lat 60. George Falconer (Firth) jest profesorem uniwersyteckim, który boryka się z codziennością po stracie ukochanego. Przygotowuje się nawet do ostatecznego kroku. Jednak w krótkim czasie spotyka kilka osób. Film w pięknych ujęciach opowiada, jak te spotkania wpłyną na jego życie.



Większość czasu bohaterowie spędzają we wnętrzach – w domu tytułowego bohatera bądź w posiadłość jego przyjaciółki, w którą wcieliła się Julianne Moore. Oba domy stanowią doskonały przykład kalifornijskiego designu, choć w zupełnie odmiennych odsłonach: pierwszy charakteryzuje minimalizm i nowoczesność, drugi hollywoodzki glamour, z orientalnymi motywami. Szczególne wrażenie wywiera dom George’a, którym jest faktycznie istniejący budynek, uznawany za światowej klasy skarb architektury.

Samotny mężczyzna

Dom samotnego mężczyzny to willa na przedmieściach Los Angeles zaprojektowany przez architekta Johna Lautnera w 1949 roku. Lautner to jeden z najwybitniejszych amerykańskich architektów, specjalizujących się w architekturze rezydencjonalnej. Studiował u Franka Lloyda Wrighta, a później został jego bliskim współpracownikiem. Działał głównie w Los Angeles, gdzie wzniósł swoje najważniejsze budynki. Wśród nich jest willa znana jako dom Schafferów, którą widzimy w „Samotnym mężczyźnie”. Ta warta 1,5 mln dolarów posiadłość reprezentuje styl modernistyczny w najlepszym wydaniu.

Dom jak okno na świat

Dom Schafferów jest parterowy zaprojektowany na nieregularnym, otwartym planie. To co go wyróżnia najbardziej, to liczne okna i przeszklenia, które sprawiają, że wnętrze stapia się z otoczeniem. Widać to szczególnie w jednej ze scen, w której George stoi przy oknie, ale na pierwszy rzut oka nie do końca wiadomo, czy jest w środku, czy na zewnątrz. Duże okna sprawiają także, że konstrukcja wydaje się lekka i zapraszająca, a forma budynku oryginalna. Wpuszczają również do środka dużą ilość naturalnego światła, co umożliwiło zastosowanie we wnętrzu dość ciemnej palety barw.

Samotny mężczyzna - filmowe domyPrzeszklone są nie tylko ściany, ale też częściowo dach.

Samotny mężczyzna, dom, filmTen dom to znakomity przykład jak niemal samymi oknami można wykreować wspaniały dom, który jest jednocześnie otwarty, jak i intymny. Żeby osiągnąć podobny efekt, należy w projekcie własnego domu wykorzystać wysokiej jakości okna wpuszczające maksymalnie dużo światła, w tym okna dachowe i świetliki, jak te oferowane przez markę Velux.

Szkło połączono z dużą ilością drewna, razem tworzą naturalne i nowoczesne zestawienie. Obok szkła i drewna ważnym materiałem jest czerwona cegła, z której wzniesiono m.in. efektowny kominek zajmujący centralny punkt strefy dziennej.  Ma on nietypowy kształt i można go obejść dookoła. Kominek jest elementem dzielącym przestrzeń, co było bardzo popularnym zabiegiem w amerykańskich domach stosowanym od la 50. do 70.

Samotny mężczyzna - film, dom

Samotny mężczyzna w modernistycznych wnętrzach

Trudno w domu, który widzimy w filmie „Samotny mężczyzna” mówić o podziale na pomieszczenia, bowiem jest tu niewiele ścian i poszczególne strefy płynnie przechodzą jedna w drugą. Całkowicie wyodrębniono jedynie sypialnie i łazienki. Do kuchni natomiast prowadzi lekko zwężone przejście, dzięki czemu jest ona jednocześnie otwarta i zamknięta, choć nie dosłownie. Kuchnię wydzielają otwarte ze wszystkich stron półki oraz półwysep. Szafki i blaty są w odcieniu butelkowej zieleni, co wpisuje się w styl lat 60., kiedy królowały kolorowe kuchnie. Na potrzeby „Samotnego mężczyzny” blaty zostały jednak zamienione na białe, które wyglądają bardziej elegancko i lepiej wpisują się minimalistyczny styl George’a. To sprawia również, że filmowa kuchnia wydaje się bardziej współczesna.

Dom Schafferów - kuchniaSamotny mężczyzna filmW oryginalnej willi Schafferów w sypialniach, podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach, część ścian jest całkowicie przeszklonych. Scenografowie jednak, dla efektu dramaturgicznego, przysłonili je częściowo ciśnieniowo montowanymi panelami. Zależało im, żeby w tym pokoju panowała surowa, niemal ascetyczna atmosfera, podkreślająca pustkę w duszy bohatera. Tak powstała niemal monochromatyczna sypialnia, w której poza łóżkiem i kilkoma dodatkami znajdujemy niewiele elementów.

Samotny mężczyzna filmTo co zwraca uwagę we wszystkich pomieszczeniach domu samotnego mężczyzny to znakomity design z połowy XX wieku. Scenografowie zadbali o to, by nawet najdrobniejszy szczegół był osadzony w stylu z epoki. Mamy więc stylowe lampy i meble, jakich można pozazdrościć. Subtelnie wtapiają się one w otoczenie, dzięki czemu nie dominują i nie wybijają się na pierwszy plan. Jednocześnie wnętrza pozbawione są wszystkiego co zbędne: bibelotów, ozdóbek, nieużytecznych mebli. Te zabiegi sprawiają, że architektura domu może odpowiednio wybrzmieć.

Samotny mężczyzna dom, film

 


W STYLU DOMU GEORGE’A:

Film samotny mężczyznaNa zdjęciu: 1. Okno dachowe Velux GPU 0062 MK08 78×140. 2. Koc beżowy, Mumla. 3. Lampa stołowa ceramiczna, Dekoracje Premium. 4. Toster czterokomorowy, Dualit. 5. Karafka do wody Grand Cru, Rosendahl. 6. Szafka nocna Joy, Euforma. 7. Fotel w stylu lat 60. Schorsch, B.T.Meble. 8. Panele Podłogowe Dąb Wiking, Kronopol.


Wnętrza w duchu glamour

Drugim wnętrzarskim bohaterem filmu „Samotny mężczyzna” jest dom przyjaciółki George’a – Charley, w którą wcieliła się Julianne Moore. Choć stylistycznie odmienny od pierwszego domu, to wciąż z łatwością identyfikowany jako przykład estetyki z przełomu lat 50. i 60. Jego wnętrza reprezentują mieszankę stylów – glamour, transitional i marokańskiego, co razem daje wnętrza kobiece, godne hollywodzkich gwiazd. Przeważa w nich kremowo-różowa kolorystyka uzupełniona o brązy i błękitne akcenty. W salonie główną rolę odgrywa półkolista kanapa, na prawie cały pokój. To bardzo znamienny mebel dla lat 60. i 70., który jednak wymaga dużej ilości miejsca. Do tej nowoczesnej w wyrazie sofy dobrano stylizowane na marokańskie komody i lustra.

Samotny mężczyzna wnętrza, domPomieszczeniem najbardziej zapadającym w pamięć jest sypialnia Charley. Jest to pokój niezwykle efektowny, a jednocześnie udało się w nim wykreować intymną atmosferę. W sypialni są liczne parawany, rozmaite tkaniny i egzotyczne dodatki. Podłogę wyłożono jasną, miękką wykładziną, która nadaje ton pomieszczeniu. Przy przysłoniętym parawanem oknie stoi toaletka nakryta różową tkaniną w roślinny wzór. Na blacie ustawiono dwie bardzo duże lampy oskrzydlają lustro w ramie z bogatymi zdobieniami o orientalnym rodowodzie. Przy toaletce stoi fotel obity białym długim futrem. To dodatek w klimacie glamour. Warto jeszcze zwrócić uwagę na zasłony z tkaniny o nazwie ikat z charakterystycznym wzorem, która pochodzi z Indonezji i należy do najdroższych na świecie. Tą samą tkaniną tylko w innym kolorze obito zagłówek łóżka.

Samotny mężczyzna wnętrzaSamotny mężczyzna wnętrza

 


W STYLU DOMU CHARLEY:

Samotny mężczyznaNa zdjęciu: 1. Lampa stołowa Deco, Agata. 2. Trzyczęściowe lustro, Chandeliers & Mirrors. 3. Świecznik Bright, House Doctor. 4. Parawan z dekoracją ażurową. 5. Złoty świecznik, H&M Home. 6. Fotel obity futrem Twiggy, proj. Magda Jasyk Bartczak. 7. Pudełko obite tkaniną, H&M Home. 8. Tkanina Ikat, Tonic Living.

 


Samotny mężczyzna


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.