„Rzeź” Romana Polańskiego w pięknych nowojorskich wnętrzach

W filmie „Rzeź” Romana Polańskiego występuje czworo wybitnych aktorów: Kate Winslet, Jodie Foster, Christoph Waltz oraz John C. Rielly. Piątą gwiazdą tragikomedii polskiego reżysera jest pełne stylu wnętrze, w którym rozgrywa się akcja filmu. Piękne nowojorskie mieszkanie stanowi ukojenie od opresyjnej sytuacji, w jakiej znaleźli się bohaterowie filmu.

Rzeź - filmowe wnętrza

 
W filmie „Rzeź” dwa małżeństwa spotykają się w brooklyńskim mieszkaniu, aby przedyskutować bójkę, do jakiej doszło między ich synami. Niewinna rozmowa stopniowo przeradza się w pełną złości i jadu potyczkę. Trwająca ponad godzinę konfrontacja rozgrywa się w jednym miejscu – mieszkaniu pary głównych bohaterów Penelopy (Joodie Foster) i Michaela (John C. Rielly). Stylowe wnętrze przyciąga uwagę widza na równi z brawurową grą aktorską, a do tego stanowią prawdziwe ukojenie od tej opresyjnej sytuacji. W końcu nie jest łatwo patrzeć na zwaśnionych rodziców, gdy z góry wiadomo, że żadne nie ustąpi choćby o milimetr. Za to na znakomicie zaaranżowane mieszkanie patrzy się z niekłamaną przyjemnością. Stanowi ono prawdziwą gratkę dla fanów stylu nowojorskiego w urządzaniu wnętrz.



„Rzeź” w dobrym stylu

Scenograf filmu „Rzeź”, Dean Tavoularis, który ma na swoim koncie takie filmy jak „Bonnie i Clyde”, „Czas Apokalipsy” czy trylogię „Ojciec Chrzestny”, przyznał, że nigdy wcześniej nie pracował przy filmie z tylko jednym planem zdjęciowym. Wytyczne, jakie dostał od Romana Polańskiego, z którym poznał się przy realizacji filmu „Dziewiąte wrota” (1999), były proste: mieszkanie miało być realistyczne, o współczesnym wyglądzie. By spełnić oczekiwania reżysera, Tavoularis starał się uczynić wnętrza do filmu „Rzeź” tak autentycznymi, jak to tylko możliwe.

"Rzeź" - filmowe wnętrza Scenograf „Rzezi” inspiracji poszukiwał w rzeczywiście istniejących domach, między innymi swojej przyjaciółki, która tak jak para głównych bohaterów mieszka w Brooklynie i ma dwójkę dzieci. Również większość elementów wyposażenia oraz produktów wykorzystywanych na planie była kupowana bezpośrednio w Nowym Jorku, poczynając od zamków i zawiasów do drzwi, na produktach spożywczych skończywszy. Dopracowywaniem szczegółów zajęła się amerykańska dekoratorka wnętrz Franckie Diago. W efekcie stworzono iście nowojorski apartament stanowiący połączenie klasyki z domieszką nowoczesności i afrykańskich akcentów. Penelopa bowiem jest żywo zainteresowano Afryką, spędziła tam nawet nieco czasu i brała udział w pracach nad albumem o tym kontynencie.

Rzeź - filmowe wnętrza

„Rzeź”: aranżacja salonu

Salon, który jest główną sceną wydarzeń w filmie „Rzeź” to przytulne wnętrze, wypełnione książkami oraz unikatowymi przedmiotami. Centralnym punktem pomieszczenia jest marmurowy kominek o klasycznych liniach, zbudowany przez francuskich rzemieślników specjalnie na potrzeby produkcji. Jego wygląd współgra ze stonowaną, starannie dobraną kolorystyką, drewnianymi podłogami oraz meblami o oszczędnych formach.

Rzeź - filmowe wnętrza Kominek wyznacza oś, wzdłuż której ustawiono sofę i fotele. Telewizor jest z boku na regale, prawie niewidoczny, dzięki czemu pomieszczenie nie traci na elegancji, ale przystaje do współczesnych realiów. Za to w wielu miejscach widoczne są nowoczesne głośniki.

Przeczytaj także: „Prawdziwa historia”: inspirujące wnętrza z nowego filmu Romana Polańskiego

Wyrazistości i charakteru pomieszczeniu dodają ciekawe dodatki, które zdradzają upodobania oraz wartości wyznawane przez mieszkańców. Widzimy egzotyczne rzeźby czy wzorzyste tkaniny o afrykańskim rodowodzie. Ciekawie się też prezentują oprawione i podświetlone tkaniny na lewo od kominka.

"Rzeź" - filmowe wnętrza Nie brakuje też elementów dodających przestrzeni realizmu. Chodzi choćby o typowe dla starych nowojorskich budynków grzejniki żeliwne osadzone na nóżkach, a nie na posadzce. Widać je na poniższym zdjęciu. Warto też zwrócić uwagę na starannie dobrany odcień zasłon.

"Rzeź": filmowe wnętrza Warto też wspomnieć, że pani domu, świadoma przybycia gości specjalnie przystroiła salon żółtymi tulipanami, których kolor znakomicie uzupełniał paletę kolorystyczną wnętrza, a także opiekła cobbler. Niestety wysiłki gospodyni na nic się zdały.

"Rzeź": filmowe wnętrza "Rzeź": filmowe wnętrza

„Rzeź” poza salonem

Choć znakomita większość akcji rozgrywa się w salonie, to mamy też szansę na spędzenie po kilka sekund w innych pomieszczeniach. Dobrze widoczna jest choćby strefa wejściowa, do której z salonu prowadzi szerokie przejście. Stylistycznie zachowano w niej ciągłość. Odnajdujemy tu tą samą kolorystykę i przywiązanie do detalu.

"Rzeź": filmowe wnętrza
"Rzeź": filmowe wnętrza
Przez krótki moment widzimy też część jadalni. Do niej także prowadzi szerokie przejście z salonu. Jest w niej ciekawy nowojorski akcent w formie dużej figurki Chrysler Building.

Rzeź - filmowe wnętrzaKoleje pomieszczenie, do którego trafiamy na chwilę, to kuchnia  i żal, że nie możemy w niej zostać na dłużej. Nie jest duża jak na standardy amerykańskie, ale doskonale wyposażona. Czarne fronty szafek pięknie się komponują z ciemnozielonym granitem na blatach.

Rzeź - filmowe wnętrzaNa sam koniec pozostaje łazienka. Tavoularis starał się, żeby poszczególne elementy we wnętrzu wnosiły dodatkowy wymiar do narracji filmu. Dlatego łazienka jest dostępna tylko w sypialni gospodarzy. Podnosi to napięcie w scenie, w której Penelope pomaga Alanowi (Christoph Waltz) osuszyć mokre spodnie. W drodze powrotnej do salonu muszą przejść obok łóżka, co nabiera symbolicznego znaczenia.

Rzeź - filmowe wnętrza

 

Efekt końcowy jaki osiągnięto zachwycił całą obsadę filmu „Rzeź”. John C. Reilly relacjonując swoje wrażenia z pracy na planie, mówił: „Kiedy zobaczyłem plan zdjęciowy, pomyślałem, że tyle pracy zostało już wykonanej za mnie. Pomieszczenia były wypełnione detalami. Wszystko było całkowicie realistyczne, po małe niespotykane rzeźby z metalu na półkach oraz bibeloty w szufladach”. Podziwiając mieszkanie Longstreetów, aż trudno uwierzyć, że film powstał w studiu na przedmieściach Paryża, a nie w prawdziwej kamienicy w Brooklynie.

 


W STYLU MIESZKANIA Z RZEZI:

Na zdjęciu: 1. Lampa podłogowa Nadina, WestwingNow. 2. Wazon rozchylany gładki, Krosno. 3. Poszewka na poduszkę z żakardu Lima, Magma. 4. Sofa Alva 3-osobowa, Port Maine. 5. Dywan Nova, Pad. 6. Dekoracja Kerst, WestwingNow. 7. Lampa stołowa Lane, WestwingNow. 8. Konsola z szufladami Military, Eichholtz.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.