Panele winylowe na podłogę – wady i zalety

Panele winylowe na podłodze do złudzenia przypominają drewno. Mają jednak nad nim takie zalety, że są całkowicie wodoodporne i tańsze. To nie jednak nie wszystko. A czy mają wady? I ile tak naprawdę kosztują? Oto wszystko co warto wiedzieć o panelach winylowych.

Panele winylowe, podłogiFot. Desiggnflooring

 
Panele winylowe w Polsce to produkt stosunkowo mało znany, do którego wciąż nabieramy zaufanie. Jednak na świecie to jedna z najdynamiczniej rozwijających się form wykończenia podłóg. Panele winylowe mają bowiem wiele zalet, dzięki którym mogą rywalizować z podłogami drewnianymi, płytkami i kamieniem.

Zalety paneli winylowych

Podłogi winylowe są bardzo odporne. Mają taką samą odporność na wilgoć jak płytki ceramiczne, ale w przeciwieństwie do nich są ciepłe w dotyku. Panele winylowe też są odporne na uszkodzenia mechaniczne, można więc z powodzeniem zastosować je w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Do tego są ciche w użytkowaniu. Łatwo też o nie dbać. Wszystkie panele winylowe mają ochronną warstwę plamoodporną, dzięki czemu zazwyczaj wystarczy tylko woda do ich mycia. Jeżeli natomiast chcemy użyć detergentu, powinniśmy wybrać przeznaczony do tego rodzaju podłóg. Panele te nie wydają żadnych odgłosów w przeciwieństwie do drewna czy paneli laminowanych. Zalety użytkowe powodują, że mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach od salonu i sypialni po kuchnię i łazienkę.


Przeczytaj także: „Lśnienie”: zdumiewająca kariera filmowej… wykładziny

Jednak panele winylowe nie zyskały by takiego zainteresowania, gdyby nie to jak wyglądają. A są one w stanie imitować niemal każdy dowolny materiał od drewna o kamień. Wyglądają więc szlachetnie. Wszystko dzięki specjalnej technice skanowania prawdziwych materiałów, takich jak drewno właśnie. I nadrukowywania powstałego obrazu na winyl. Wszystko w najwyższej jakości, co pozwala na stworzenie hiperrealistycznych obrazów różnych powierzchni. Winyl jest jednak pozbawiony wad wielu z nich – nie kruszy się, nie ściera, jest wodoodporny, nie zmienia z wiekiem koloru. Może jednak ulec uszkodzeniu w postaci nacięć. Wtedy jednak wystarczy kupić specjalny preparat (najlepiej od producenta paneli), który lokalnie wylewa się na rysę lub kawałek podłogi. To gwarantuje pokrycie ubytków i odnowę warstwy ochronnej.

Panele winylowe, podłogiFot. Quick Step

Panele winylowe a ogrzewanie podłogowe

Panele winylowe to bardzo dobre pokrycie podłogi, jeśli mamy w domu ogrzewanie podłogowe. Dobrze przepuszczają ciepło i szybko się nagrzewają. Co prawda też szybko się schładzają, gdy tylko wyłączymy ogrzewanie, jednak nie stają się zupełnie zimne jak płytki. W normalnych warunkach mają ciepłą, przyjemną powierzchnię. Mają też bardzo dobrą grubość pod ogrzewanie podłogowe 3-7 mm. Oznacza to jednak także, że podłoże na którym się znajda powinno być idealnie równe. Przy tak cienkich panelach wszelkie nierówności podłogi od razu byłyby widoczne. Warto też zwrócić uwagę na poziom posadzki w sytuacji, kiedy chcemy łączyć panele winylowe z innym materiałem, np. terakotą, gdyż zazwyczaj są one grubsze.

Ile kosztują panele winylowe?

Panele winylowe kosztują do 70 do 300 zł za m kw. Te najlepiej imitujące inne materiały są w wyższym przedziale cenowym. Ale piękne panele winylowe można kupić za 120-200 zł. Są więc nieco droższe od zwykłych paneli i tańsze od desek drewnianych. A czy mają jakieś wady? Jakby nie było, jest to materiał sztuczny i nigdy w 100 proc. nie zastąpi prawdziwego drewna, które pracuje na podłodze i zmienia się w czasie, co przecież też ma swój urok. Dlatego więc osoby, dla których budżet nie jest ograniczeniem pewnie i tak wybiorą drewniane podłogi. Warto jednak pamiętać o panelach winylowych, jako ciekawej i wyjątkowo funkcjonalnej alternatywie.

Panele winylowe, podłogiFot. Quick Step

Panele winylowe, podłogiFot. Amtico Form

Panele winylowe, podłogiFot. Amtico Form

Panele winylowe, podłogiFot. Amtico Form

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *