Najlepsze plakaty filmowe roku wg Indiewire

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Typowane są najlepsze i najgorsze filmy roku, największe sukcesy i wpadki. Wpływowy portal Indiewire.com także przedstawił własne podsumowanie, przy czym obok filmów, po raz pierwszy w historii, wziął na warsztat plakaty filmowe i opublikował zestawienie 20. najlepszych plakatów powstałych w 2014 roku.

cdn.indiewire.com
 

Jeden z największych portali internetowych poświęcony filmom niezależnym Indiewire.com, po raz pierwszy w swej 18-letniej historii postanowił wziąć pod lupę plakaty filmowe. „Są plakaty, które wyznaczają drogę w kierunku lepszej przyszłości, w których utalentowani artyści i projektanci zainspirowani filmami, znajdują sposób na stworzenie czegoś kreatywnego na swoich własnych prawach i rozwijają w egzotyczne albo intrygujące obrazy. W istocie czasem plakaty przerastają filmy, które mają promować”. Motywowani tym przeświadczeniem redaktorzy portalu stworzyli zestawienie 20. najlepszych plakatów filmowych 2014 roku. W zestawieniu uwzględniano afisze do obrazów, których światowa premiera miała miejsce między 1 stycznia a 30 grudnia. Poniżej pełne zestawienie plakatów wyróżnionych przez Indiewire.com




 

20 NAJLEPSZYCH PLAKATÓW FILMOWYCH 2014 ROKU:

 


20. CUDA (Le meraviglie)


le-meraviglie-poster

Włoski dramat z Monicą Bellucci miał swoją światową premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. W Polsce ukaże się 23 stycznia 2015 r.

 


19. JAKO W PIEKLE, TAK I NA ZIEMI (As Above, So Below)


 19. as-above-so-below-poster

Film, który bez ogródek można nazwać złym, doczekał się znakomitego plakatu. Afisz symbolicznie odnosi się do tytułu i miejsca akcji horroru, czyli paryskich katakumb.

 


18. GODZILLA


 18. godzilla-poster

Jak na blockbustera przystało „Godzilla” miała znakomity marketing, który objął także plakat przygotowany przez studio Art Machine.

 


17. ZAGINIONA DZIEWCZYNA (Gone Girl)


 16. gone-girl-poster

Rozegrany prostymi środkami plakat autorstwa Neila Kellerhouse’a jest wygrany świetną fotografią i wyważoną kompozycją. Nic dziwnego, że Kellerhouse jest jednym z ulubionych grafików i fotografów Hollywood.

 


16. ZIMOWY SEN (Kış Uykusu)


 16. winter-sleep

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes „Zimowy sen” docenili krytycy, ale publiczność już niekoniecznie. Za to uznania doczekał się malowniczy plakat przywodzący na myśl „Wichrowe wzgórza”.

 


15. FOXCATCHER


 15. foxcatcher-poster

Czysta i prosta kompozycja tego plakatu jest dziełem grafików z InSync + BemisBalkind. Profil widoczny na afiszu należy do Steve’a Carella – odtwórcy jednej z głównych ról. Polska premiera już 9 stycznia.

 


14. BORGMAN


borgman-poster

Mroczny thriller „Borgman” zyskał równie mroczy i sugestywny plakat, który znakomicie operuje alegorycznym obrazowaniem.

 


13. ACTRESS


 13. actress-posterPlakat do filmu dokumentalnego jest utrzymany w klimacie klasycznych afiszy z lat 50. Autorką malowidła jest Laura Baran, układ graficzny opracowała Therese Berens.

 


12. BABADOOK


12. the-babadook-poster

Minimalistyczny plakat do australijskiego horroru nie tylko wprowadza w niepokojący klimat filmu, ale także jest znakomicie zaprojektowany w oparciu o proste graficzne środki.

 


11. GOŚĆ (The Guest)


 11. theguest-digitalposter1-2014-01-16-05-00-45pm

Plakat „Gościa” stanowi odważny powrót do konwencji lat 80., z jej agresywną grafiką i kolorystyką. Afisz stworzyło studio o intrygującej nazwie Blood & Chocolate.

 


10. O DZIEWCZYNIE, KTÓRA WRACA NOCĄ SAMA DO DOMU (A Girl Walks Home Alone At Night)


 10. -girl-walks-home-alone-at-night-poster

Rozgrywający się w Iranie horror o wampirach ma świetnie zaprojektowany, graficzny plakat. Taki afisz mocno zapada w pamięć, podobnie jak film, który został owacyjnie przyjęty na festiwalu w Sundance.

 


9. DO CIEBIE, PHILIPIE (Listen Up Philip)


 cdn.indiewire.com

Kolejny powrót do estetyki sprzed lat ze znakomitym, choć archaicznym liternictwem i przyjemną kolorystyką.

 


8. RED ARMY


 cdn.inPlakat do filmu dokumentalnego o hokeistach żywo nawiązuje do sowieckich afiszy propagandowych. Efekt uderzający. Projekt brytyjskiego studia projektowego La Boca.

 


7. POD SKÓRĄ (Under the Skin)


7.1 under-the-skin-posterKolejna praca Neila Kellerhouse’a, ale utrzymana w diametralnie różnym klimacie niż plakat „Zaginionej dziewczyny”. Grafika skutecznie wprowadza w stan lekkiego niepokoju.

 


6. WOLNY STRZELEC (Nightcrawler)


6. nightcrawler-posterStylowy i zapadający w pamięć plakat stworzony przez studio BLT Communications ma w swoim dążeniu do monumentalizmu coś z sowieckiej estetyki.

 


5. SOBOWTÓR (The Double)


5. the-double-posterIntrygujący i niepokojący zarazem plakat stworzony przez Empire Design, stoi na skrzyżowaniu klasyki z nowoczesnością.

 


4. WYWIAD ZE SŁOŃCEM NARODU (The Interview)


4. the-interview-poster-rogen-francoPremiera tego filmu ze względów politycznych jest wciąż odkładana. Tymczasem nie pozostaje nic innego, jak nacieszyć się plakatem operującym językiem propagandy.

 


3. WADA UKRYTA (Inherent Vice)


3. inherent-vice-posterKolejny afisz odwołujący się do estetyki lat 70. Autor, Dustin Stanton stworzył niezwykle wyważoną kompozycję ze znakomitym liternictwem.

 


2. BIRDMAN


2. birdman-poster2. 15496340612-7435770f94-oBLT Communications – to samo studio stojące za plakatem do „Wolnego strzelca” – zaprojektowało serię świetnych graficznych plakatów do najnowszego filmu z Michaelem Keatonem.

 


1. WRÓG (Enemy)


1 enemy-poster1 enemy-ver2-xxlg1. enemy-posterRedaktorzy Indiewire.com najbardziej docenili poruszającą serię plakatów do „Wroga”. W uzasadnieniu czytamy, że szczególnie trzeci z zaprezentowanych plakatów z żółtym tłem, „przywodzi na myśl polską szkołę plakatu”.

 

Źródło: Indiewire.com


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.