Marka SMEG i jej kultowe lodówki w stylu retro

Lodówka SMEG jest tak powszechnie znana, że została okrzyknięta gwiazdą świata urządzeń AGD. Jej limitowane serie powstawały przy współpracy z marką samochodów Mini, czy drużyną piłkarską FC Barcelona. To ona zapoczątkowała modę na styl retro w kuchni, i ta moda wciąż trwa.

SMEG lodówka

 
Zaokrąglone kształty, srebrne uchwyty oraz bajeczna paleta barw i wzorów, to znaki rozpoznawcze najsłynniejszej lodówki świata – FAB marki SMEG. Choć wyglądem nawiązuje do urządzeń produkowanych w latach 50., to technologicznie jest osadzona w XXI wieku. Stanowi mistrzowskie połączenie retro-estetyki i awangardowego designu. Do tego, z wzorem brytyjskiej bądź włoskiej flagi na drzwiach, wykracza poza swoją rolę, stając się symbolem pewnej kultury.

SMEG lodówka

SMEG, czyli włoska historia

Producentem linii lodówek FAB jest włoska firma SMEG, która zajmuje się produkcją ekskluzywnych urządzeń AGD, od pralek po kuchenki. SMEG jest skrótem od Smalterie Metallurgiche Emiliane Guastalla, co w wolnym tłumaczeniu oznacza fabrykę emaliowanych wyrobów metalowych w Guastalla. Guastalla to nazwa miejscowości w północnych Włoszech, w której w 1948 roku firma została założona przez Vittorio Bertazzoni; a emalia jest tym, co odróżnia markę SMEG od innych.


Pierwszym urządzeniem, które firma wypuściła na rynek była kuchenka nazwana Elizabeth. Właściciele czuli, że dając jej imię, stanie się czymś więcej niż tylko kolejnym przedmiotem w kuchni. Od połowy lat 70. firma zaczęła współpracować z renomowanymi architektami i projektantami m.in. Renzo Piano i Markiem Newsonem. Prawdziwy przełom dla SMEG nastąpił w latach 90. kiedy narodziła się lodówka FAB. Błyskawicznie stała się wizytówką marki z jej mocnymi kolorami, błyszczącą emalią i stylem rodem z lat 50., realizując dewizę firmy: „Technologia i styl”. I choć charakterystyczny styl wybija się na pierwszy plan, to nowoczesne rozwiązania technologicznie pozostają niemniej ważne.

Firma zawsze wyprzedzała trendy i wiedziała, że żaden sprzęt AGD nie przetrwa długo, tylko za sprawą ładnego wyglądu

– mówi Joan Fraser, dyrektor ds. rozwoju produktu w SMEG.

SMEG lodówka

Początkowo lodówka FAB była dostępna wąskiej gamie kolorystycznej ograniczonej do delikatnych pasteli w kolorze czerwonym. Dziś kolekcja FAB nieustannie się rozrasta o nowe wersje kolorystyczne i wzory. Paski, groszki, flaga Wielkiej Brytanii lub Brazylii – to tylko niektóre z nich. Lodówki w odważne desenie stały się hitem firmy SMEG, do tego stopnia, że zaczęły powstawać limitowane, designerskie edycje, najczęściej tworzone we współpracy z renomowanymi markami.

Lodówki SMEG w nietypowej odsłonie

SMEG z włoską firmą odzieżową Italia Independent połączyła dwie ikony: FAB i jeans. Tak powstała pierwsza lodówka całkowicie pokryta jeansem, symbolizującym pewien styl życia. W latach 50. jeans był oznaką buntu – spodnie z tego materiału nosił James Dean w kultowym filmie „Buntownik bez powodu” oraz Marlon Brando w „Dzikim”. Aktorzy ci stali się manifestem buntu całego pokolenia. I taki sam, buntowniczy charakter posiada także ta lodówka. FAB Denim została wyprodukowana w 500 egzemplarzach.

SMEG lodówka FAB Denim

W o połowę mniejszym nakładzie została wyemitowana seria stworzona razem z marką samochodów Mini. Obie firmy posiadają retro-styl, pasję do projektowania i uderzającą dbałość o detale, dlatego też połączyły swoje siły. W wyniku współpracy powstały lodówki a’la Mini Cooper, posiadające oryginalne klamki samochodowe jako uchwyty do otwierania lodówki, logo Mini i taki sam lakier jak na samochodach.

SMEG lodówka

Firma SMEG nawiązała także współpracę z włosko-holenderskim artystą Selwynem Senatorim. Malarz stworzył osobistą kolekcję lodówek FAB, na których w konwencji neo-popu przedstawił kolarzy w trakcie wyścigu Giro d’Italia. Selwyn pomalował także sześć lodówek w motywy związane z morzem z okazji Sail Amsterdam 2010, największej żeglarskiej imprezy w Holandii.

Smeg lodówka

Ostatnią głośną współpracę SMEG nawiązała ze słynnym duetem projektantów mody Dolce & Gabbana. Pochodzący z Sycylii designerzy zaprojektowali limitowaną edycję 100 lodówek FAB28. Ręcznie malowane sprzęty ozdobili  charakterystycznymi dla swojej rodzimej Sycylii motywami – owocami, egzotycznymi roślinami, scenami z historii wyspy i symbolami wywodzącymi się z lokalnej kultury. Wśród wielu motywów pojawia się m.in. Trinacria (symbol wyspy), czyli głowa meduzy do której dołączone zostały trzy zgięte w kolanach nogi. Jak powiedzieli projektanci, z firmą SMEG połączyła ich miłość do Włoch.

Smeg lodówka

Nieważne jednak czy lodówka SMEG pochodzi z limitowanej serii, posiada autorski wzór czy pokrywa ją klasyczna kremowa emalia. Lodówki FAB to esencja stylu i kultowy design, który nieprzerwanie zachwyca i budzi pożądanie.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *