Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

Po co oszczędzać? Dla każdego motywacja zapewne będzie inna. Tylko jedno jest pewno – naprawdę warto! Oszczędzanie daje poczucie kontroli nad własnym życiem, bezpieczeństwa i pomaga zrozumieć, co jest dla nas  naprawdę w życiu ważne.

Niedawno natrafiłam na artykuł, który co prawda opisywał sytuację w  Stanach Zjednoczonych, ale podejrzewam, że u nas wcale nie jest lepiej. Portal Bankrate.com przeprowadził badania, które pokazały, że ponad 63 proc. Amerykanów nie stać na nagły wydatek rzędu 500 dolarów. Tyle może kosztować naprawa samochodu czy leczenia kanałowe zębów. Większość Amerykanów zwyczajnie nie oszczędza ani na konkretny cel, ani na tak zwaną czarną godzinę. Żyją od wypłaty do wypłaty, a znaczny odsetek dodatkowo się zadłuża – na dom, samochód, wakacje, o kredytach studenckich nie wspominając.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie domu – co warto wiedzieć?

Czy Polacy oszczędzają pieniądze?

Czy w Polsce jest pod tym względem lepiej? W 2016 roku Bank Zachodni WBK przeprowadził badanie „Pokolenie o finansach”. Okazało się, że ponad połowa Polaków nie ma odłożonej ani złotówki na czarną godzinę. Nagła choroba, stłuczka samochodowa czy inne losowe zdarzenie mogłoby ich wykończyć finansowo i wpędzić w długi.

Jednak co najbardziej uderzające, brak zabezpieczenia finansowego nie zawsze jest wynikiem niskich zarobków. Sama miałam okazję poznać osoby, które zarabiały znacznie powyżej średniej, ale oszczędzanie ich nie interesowało. „Po co oszczędzać, trzeba korzystać z życia” – usłyszałam na samą wzmiankę o odkładaniu pieniędzy. Zgadzam się, trzeba korzystać z życia, ale o wiele lepiej jest to robić świadomie. Mogę wydawać wszystko na chwilowe przyjemności, nowe ubrania i cowieczorne wypady do restauracji. Ale co z tego, jeśli taki tryb życia oddala mnie od tego, czego naprawdę pragnę, ale niestety wymaga odłożenia większej sumy. Dla jednych będzie to wyprawa do Australii, dla innych kurs nurkowania czy zakup określonego modelu samochodu.

Oszczędzanie jednak ponad wszystko pomaga zapanować nad życiem i dać poczucie bezpieczeństwa. Warto jest odkładać pieniądze na konkretne cele, ale też tak po prostu, na wszelki wypadek. W końcu nie mamy żadnych gwarancji co przyniesie jutro. Jak mówi moje ulubione powiedzenie – trzeba liczyć na najlepsze i być przygotowanym na najgorsze. 

Od czego zacząć oszczędzanie?

Jeśli nigdy nie oszczędzałeś, może ci się wydawać, że nie masz z czego odkładać pieniędzy. Mi też się tak wydawało, dopóki nie zaczęłam spisywać wszystkich swoich wydatków. Był to dość trudny rachunek sumienia. Okazało się, że wiele rzeczy kupowałam dość bezmyślnie. Pierwszy przykład z brzegu – magazyny. Wydawałam na nie miesięcznie stosunkowo dużo, a prawda była taka, że ledwie je przeglądałam. Do tego za wiele produktów, choćby spożywczych, płaciłam więcej, bo przedkładałam wygodę ponad rozsądek. Zamiast iść do sklepu, gdzie określony produkt jest tańszy, szłam do sklepu bliżej położonego. Uświadomienie sobie, jak bardzo pieniądze przeciekają nam przez palce to pierwszy krok do skutecznego oszczędzania. Drugi to budżet.

Po co robić budżet?

Żeby „zamiast zastanawiać się, gdzie twoje pieniądze się podziały, mówić im gdzie mają pójść”. Planowanie wydatków pozwala przejąć kontrolę. Samo spisywanie budżetu na cały miesiąc, tak naprawdę nie jest trudne. Jego przestrzeganie to już zupełnie inna rzecz. Jak sobie pomóc w jego realizacji? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • Płać najpierw sobie. Zanim opłacisz rachunki i zrobisz zakupy, po otrzymaniu wypłaty w pierwszej kolejności odłóż zaplanowaną kwotę na konto oszczędnościowe.
  • Automatyzuj płatności. Stałe opłaty, ale też oszczędności z punktu pierwszego ustaw jako przelewy stałe na swoim rachunku osobistym. Nie trzeba będzie o nich myśleć, a ich wykonanie nie będzie zależało od naszej pamięci i nastroju.
  • Ile godzin godzin mojej pracy to kosztuje? Zawsze zadawaj sobie to pytanie zanim kupisz rzecz spoza budżetu.
  • Nie oglądaj się na innych. To co często widzimy na zewnątrz, nie zawsze pokrywa się z tym co w środku. Ktoś może mieć piękny dom i samochód, ale nie wiesz, czy nie będzie ich spłacał przez kolejnych 40 lat. Nie staraj się dorównać innym. Twoje życie jest wyjątkowe i na nim się skup.

Początki mogą być trudne, ale jak już zaczniesz i odniesiesz pierwsze sukcesy wejdzie ci to w krew i otworzy wiele możliwości, o których nie miałeś pojęcia wcześniej. Jeśli uda ci się zapanować nad własnym portfelem, z całą resztą pójdzie już dużo łatwiej.

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.