10 najlepszych filmów Meryl Streep

Meryl Streep chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ma na swoim koncie 21 nominacji do Oscara i trzy statuetki. Nie straszny jej żaden gatunek filmowy od komedii przez dramat po musical. Jej filmografia liczy już ponad 60 produkcji. W której produkcji wypadła najlepiej? Oto 10 najlepszych filmów Meryl Streep.

Jest aktorką doskonałą. Drobiazgowo przygotowuje się do każdej roli i niestraszne jej żadne aktorskie wyzwanie. Meryl Streep to dla wielu ikona współczesnego kina i niedościgniony wzór. Zrobiła oszałamiającą karierę w Hollywood, mimo że wymykała się tamtejszym standardom urody. Przez zakrzywiony nos częściej proponowano jej role czarownic niż kochanek. Choć nie jest klasyczną pięknością, to jednak ma w sobie coś magnetyzującego, a przede wszystkim autentycznego. W każdej postaci, w którą się wciela stara się odkryć coś wyjątkowego. Dzięki temu jest jedną z najczęściej nagradzanych i nominowanych aktorek w historii Oscarów. 21 nominacji zaowocowało trzema wygranymi. Czy właśnie oscarowe role są jej najlepszymi? Poznajcie zestawienie 10 najlepszych filmów Meryl Streep.

TOP 10: NAJLEPSZE FILMY MERYL STREEP


10. Manhattan (1979)


film ManhattanZestawienie otwiera film, w którym Meryl Streep zagrała rolę drugoplanową, niemal epizod, a jednak brawurowy. Wcieliła się w byłą żonę Isaaca Davisa (Woody Allen). Porzuciła go dla kobiety. Wobec byłego męża była zimna, nieprzystępna. Na ekranie wyglądała jak nowojorska piękność. Podobno między Meryl a Allenem nie zaiskrzyło. Ona lubiła przychodzić na plan przygotowana, on preferował improwizację. Ponadto jako jedna z nielicznych ówczesnych aktorek nie była w niego bezmyślnie wpatrzona. To był ich jedyny wspólny film, ale zdecydowanie warty odnotowania.




9. Julie i Julia (2009)


Julie i Julia filmMeryl Streep miała okazję wcielić się w wiele wyrazistych kobiet, które odcisnęły swoje piętno na współczesnym świecie. Jedną z nich była bez wątpienia Julia Child, która „nauczyła Amerykanów, jak gotować”. Specjalnie do tej roli Streep zmieniła akcent, przeszła profesjonalny kurs gotowania i sporą metamorfozę. Zagrała Child z dużym wdziękiem i wyrozumiałością dla swojej postaci. Łatwo ją było bowiem wyśmiać bądź przerysować – mówiła ze specyficznym akcentem, miała ponad 180 cm wzrostu i była dość bezpośrednia w obyciu. Streep pokazała ją jednak jako kobietę, która ma swoje namiętności, słabości i pokłady ambicji.




8. To skomplikowane (It’s Complicated, 2009)


To skomplikowane filmPrawdopodobnie Meryl Streep nie kojarzy się z komediami romantycznymi, a jednak ma ich kilka na swoim koncie. „To skomplikowane” jest najlepszą z nich. Wcieliła się tutaj w Jane Adler, matkę dorosłych dzieci, rozwódkę, kobietę sukcesu. W dość nieoczekiwanych okolicznościach nawiązuje romans z żonatym mężczyznom – swoim byłym mężem. Jednocześnie na horyzoncie pojawia się przemiły architekt. Miotana sprzecznymi emocjami Jane nie odnajduje się najlepiej w tych okolicznościach. Streep w tym filmie jest pełna niewymuszonego wdzięku. Trudno oderwać od niej wzrok.




7. Pożegnanie z Afryką (Out of Africa, 1985)


Pożegnanie z Afryką filmKrucha i zdecydowana, namiętna i skromna, naturalna i wyszukana. Taka jest postać, którą wykreowała Meryl Streep w „Pożegnaniu z Afryką”. Wcieliła się w Karen Blixen – kobietę złożoną, która wymykała się łatwym kategoriom, wyprzedając swoją epokę. Meryl Streep znakomicie odnalazła się w roli tak złożonej. Na ekranie uwiodła nie tylko Roberta Redforda, ale także widzów.




6. Sprawa Kramerów (Kramer vs. Kramer, 1979)


Sprawa Kramerów film Meryl Streep„Sprawa Kramerów” była dla Meryl jedną z pierwszych dużych ról i od razu odniosła oszałamiający sukces. Za rolę młodej rozwódki zdobyła Oscara. Wcieliła się w rozczarowaną małżeństwem młodą kobietę z dzieckiem, która podejmuje trudną decyzję o zmianie życia. Wykreowała pełną emocji, ale wygraną na niuansach postać. Ten film wciąż pozostaje szalenie aktualny.




5. Co się wydarzyło w Madison County (The Bridges of Madison County, 1995)


Wcześniejsze filmy Meryl Streep są o tyle ciekawe, że są „delikatniejsze”. W ostatnich produkcjach często zarzuca się aktorce „przeszarżowanie”, grę tak wyrazistą, że aż trudną do zniesienia. Sporo w tym prawdy, szczególnie gdy patrzy się na „Sierpień w hrabstwie Osage”. „Co się wydarzył w Madison County” jest zdecydowanie po łagodniejszej stronie. Meryl jest tu żoną i matką o włoskim pochodzeniu. Gdy cała rodzina wyjeżdża na festyn, w domu zjawia się fotograf. Romans rodzi się między nimi powoli, początkowo zamknięty jedynie w spojrzeniach i drobnych gestach. Tu Meryl gra bardzo subtelnie.




4. Wybór Zofii (Sophie’s Choice, 1982)


Ten film przyniósł Streep drugiego Oscara w karierze. Zagrała w nim Polkę, która po wojnie zamieszkała w Nowym Jorku. Tam stara się uporać z traumą po pobycie w obozie koncentracyjnym i wszelkich okropnościach, jakich tam doświadczyła. A jej przeżycia są wstrząsające. W filmie Streep mówi kilka zdań po polsku i idzie jej to całkiem nieźle. Zasłużony Oscar.




3. Diabeł ubiera się u Prady (The Devil Wears Prada, 2006)


Rola bezkompromisowej redaktor naczelnej wpływowego pisma modowego sprawiła, że Meryl Streep ponownie znalazła się na ustach wszystkich. Po serii ról dość słabych niewiast, Streep znów pokazała pazur. Miała wyrazistą fryzurę, mówiła ściszonym głosem i wysoko nosiła głowę. To wystarczył, żeby wykreować tak silną postać.




2. Wątpliwość (Doubt, 2008)


To prawdopodobnie jeden z mniej znanych filmów w zestawieniu, ale jednocześnie jeden z najlepszych. Meryl Streep gra siostrę zakonną o surowych zasadach, która kieruje katolicką szkołą. Kierowana przeczuciem i niejasnym przesłankami podejrzewa księdza o niestosowne kontakty z uczniami i stara się go wydalić z instytucji, mimo braku dowodów. Streep stanęła tu przed wielkim wyzwaniem, gdyż główna rozgrywka odbywała się głowach bohaterów i w pełnym konwenansów i hamulców świecie. Wybrnęła z tego zadania znakomicie.




1. Żelazna dama (The Iron Lady, 2011)


Na pierwszym miejscu rola w filmie, który sam w sobie do szczególnie dobrych nie należy. Właściwie jedynie gra aktorska Meryl Streep czyni go wartym uwagi. Jako Margaret Thatcher wypada wręcz brawurowo. Do tego poddała się silnej charakteryzacji, która dopełnia dzieła. W pełni zasłużony trzeci Oscar w karierze.



 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.